جستجو

 
 
کاغذبازی‌های اداری برای زائران اربعین حسینی بی معناست
 
 
 

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران بر تسهیل زمینه حضور مشتاقان به حضرت سیدالشهداء (ع) در پیاده‌روی اربعین حسینی تاکید کرد.
حجت‌الاسلام ناصر شکریان‌امیری با توجه به در پیش بودن مراسم بزرگ اربعین حسینی اظهار کرد: بسیاری از موکب‌ها در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی به صورت مردمی و خودجوش راه‌اندازی می‌شوند و باید برای حل مشکلات آنها مسؤولان و متولیان امر برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند.
وی افزود: با توجه به در پیش بودن اجتماع عظیم و جهانی پیاده‌روی اربعین حسینی ، فراهم کردن بسترهای لازم به منظور رفع مشکلات زائران به ویژه خادمان و موکب‌داران، عزم جدی مسؤولان را می‌طلبد و باید زمینه‌های گسترش حضور زائران و مشتاقان به این حرکت عظیم را با ارائه تسهیلات در بخش‌های گوناگون خدماتی و امنیتی و حمل و نقل فراهم کرد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با اشاره به مصوبات جلسه برنامه ریزی ستاد اربعین حسینی که با حضور نماینده ولی فقیه در مازندران برگزار شد ، تصریح کرد: بسیاری از سازمان های حمل و نقل و امنیتی و خدماتی می‌توانند با ایجاد ظرفیت و ارائه خدمات سفر به زائران و مشتاقان حرم حضرت سیدالشهداء(ع) در پیاده‌روی عظیم و جهانی اربعین حسینی مشارکت کنند و بسیاری از مشکلات پیش رو زائران را رفع کنند.
این مسؤول با تاکید بر بیانات مقام معظم رهبری در خصوص برگزاری هرچه بهتر این مراسم عظیم و جهانی ، تصریح کرد: اربعین حسینی نماد عزت و اقتدار دنیای اسلام است و امروز جمهوری اسلامی با تکیه بر معارف دین و اهل بیت(ع) مقتدرانه در همه صحنه‌های مختلف حضور پررنگ دارد و باید سعی کنیم زمینه حضور مشتاقان و دلدادگان به حضرت سیدالشهداء (ع) را در پیاده‌روی اربعین حسینی تسهیل کنیم و نباید با برخی کاغذ بازی‌های اداری مسیر را برای زائران حسینی دشوار کرد.
تبدیل کارخانه قدیمی ابریشم لاهیجان
 به مجموعه فرهنگی- گردشگری
ساختمان کارخانه قدیمی ابریشم لاهیجان که به «فلاطوری» معروف است و یکی از آثار معماری سنتی منحصر به فرد منطقه و حتی کشور محسوب می شود، قرار است در قالب مجموعه فرهنگی - گردشگری پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به آثار تاریخی گیلان باشد.
شاید 120 سال پیش که اولین کارخانه ابریشم شهر لاهیجان در گیلان ساخته می‌شد، کسی نمی‌توانست تصور کند که بعد از این مدت زمان، این کارخانه که در حال حاضر متروکه شده، به مجموعه گردشگری تبدیل خواهد شد.
*حمایت دولت از میراث فرهنگی
چند روز پیش بود که «مصطفی سالاری»، استاندار گیلان در این باره اعلام کرد که در راستای سیاست‌های حمایتی دولت از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کارخانه قدیمی ابریشم لاهیجان به عنوان «مجموعه فرهنگی و گردشگری» احیا می‌شود.
ثبت ملی کارخانه قدیمی ابریشم لاهیجان
«ولی جهانی»، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در این زمینه اظهار داشت: این بنای 120 ساله در زمان مظفرالدین شاه قاجار و در اوج شکوفایی صنعت ابریشم گیلان توسط مهندسان آلمانی بنا شده و در حال حاضر بخش کوچکی از آن به عنوان اداره نوغان شهر لاهیجان فعالیت دارد. با توجه به ثبت ملی کارخانه قدیمی ابریشم لاهیجان، چندی پیش در تفاهمنامه‌ای چهارجانبه میان استانداری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جهاد کشاورزی گیلان با انجمن میراث فرهنگی و طبیعی، احیای آن در دستور کار قرار گرفته است.
مرمت بنا با 400 میلیون تومان
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان  با اشاره به هزینه‌های این طرح، ادامه داد: اعتبار لازم برای مرمت کارخانه قدیمی ابریشم لاهیجان 400 میلیون تومان در نظر گرفته شده که قرار است از محل بودجه اعتبارات استانی تأمین شود. البته تاکنون بودجه‌ای به میراث فرهنگی تخصیص نیافته، اما تمام اقدامات اولیه درخصوص انتخاب پیمانکار، طراح و... انجام شده و به محض تخصیص اعتبار کار اجرایی آن آغاز می‌شود.
تکمیل مجموعه گردشگری
این مقام مسئول افزود: از آنجایی که موقعیت کارخانه قدیمی ابریشم لاهیجان به نحوی است که چند اثر تاریخی دیگر در اطراف آن واقع شده، احیای این کارخانه می‌تواند مجموعه گردشگری منطقه را تکمیل کرده و زمینه‌ای را ایجاد کند تا گردشگران بدون اتلاف وقت از آثار تاریخی دیگر مانند پل خشتی لاهیجان، تپه باستانی پنج پیران، حمام گلشن، مسجد جامع لاهیجان و دیگر آثار باستانی نیز بازدید کنند. از سوی دیگر به علت اینکه کارخانه قدیمی ابریشم لاهیجان در ورودی شهر لاهیجان واقع شده، دسترسی آسانی به راه‌های شهری دارد و گردشگران به راحتی می‌توانند از آن بازدید کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی