جستجو

 
 
برگزاري مرحله استانی جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری در رشت
 
 
 

همزمان با هفته ملی کودک مرحله استانی بیست‌و‌یکمین مسابقه بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سه بخش تخصصی «قصه‌گویی»، عمومی «فیلم ۹۰ ثانیه‌ای» و علمی «مقاله‌نویسی» در رشت برگزار شد.
بیش‌ از ۳۶۰ اثر به دبیرخانه‌ استانی این جشنواره در گیلان ارسال شد که بعداز داوری در بخش عمومی و فیلم ۹۰ ثانیه‌ای بیش از ۲۳۰ اثر قصه‌گویی به دبیرخانه مرکزی آن در استان تهران ارسال شد. در بخش مقاله‌های علمی نیز ۱۰ چکیده اثر استانی انتخاب و به واحد پژوهش دبیرخانه قصه‌گویی ارسال‌ شد. بخش تخصصی این مسابقه نیز در قالب دو موضوع ملی شامل «دختران و پسران (۱۴ تا ۱۸ سال)»، «زنان و مردان (۱۸ سال به بالا)» و «مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها» و بین‌الملل شامل «برگزیدگان ۲۰ دوره جشنواره قصه‌گویی در مراحل بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای»، «قصه‌گویان و مجریان حرفه‌ای دارای سابقه اجرا در رسانه ملی و تئاتر کشور» برگزار شد. در این بخش هیئت داوران از میان ۱۲۰ شرکت کننده ۵۱ اثر برای شرکت و نمایش در مرحله‌ استانی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در روزهای ۱۷ و ۱۸ مهرماه در سالن نمایش ‌کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشت انتخاب و معرفی کردند.
لزوم برنامه‌ریزی برای توانمندسازی کودکان
در ادامه روز نخست این جشنواره مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با اشاره به اینکه کودکان آینده‌سازان کشور هستند، اظهارکرد: باید برای تربیت نسلی پویا و متفکر و خلاق برنامه‌ریزی مناسبی انجام شود.
مونا ابروفراخ با بیان اینکه باید پیشینه فرهنگی و هنری استان گیلان به کودکان انتقال داده شود، افزود:  برگزاری جشنواره‌های قصه‌گویی می‌تواند اتفاق خوبی برای انتقال فرهنگ حرکتی مناسب است. وی با تأکید بر لزوم تلاش مسئولان دستگاه‌های فرهنگی برای ایجاد زمینه‌ها رشد و بالندگی کودکان، گفت: باید با برنامه ریزی مناسب در راستای توانمندسازی کودکان تلاش شود.
قصه گنجینه فرهنگی در هر جامعه است
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان نیز در این مراسم قصه را به‌عنوان گنجینه‌ فرهنگی هر جامعه‌ای عنوان کرد و گفت: قصه‌گویی ابزاری مناسب برای انتقال فرهنگ و تاریخ یک ملت به نسل‌های آینده‌ است. اسفندیار ضیایی با بیان اینکه هم‌افزایی و همگرایی این مجموعه‌ فرهنگی با سایر دستگاه‌ها زمینه‌ای برای رشد و پویایی کودکان فراهم می‌کند، افزود: فعالیت بیش از ۲ هزار مربی  اثربخشی فعالیت‌های کانون در جامعه است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی