جستجو

رئیس اداره دامپزشکی نوشهر خبر داد
 
تزریق هورمون در دام و طیور شایعه فضای مجازی است
 
 
 رئیس اداره دامپزشکی نوشهر، با تاکید بر اینکه تزریق هورمون در دام و طیور شایعه فضای مجازی است، به نقش پر رنگ مکمل‌های خوراک دام و طیور در کیفیت تولید تاکید کرد.
حمزه بواسحاقی، با اشاره به اینکه این استان،  ظرفیت‌های خوبی در بخش دامپروری و اشتغالزایی دارد، اظهار کرد: مازندران اگرچه در صنعت پرورش طیور و آبزیان رشد خوبی داشته اما همچنان در تولید و پرورش گاو و گوسفند سنتی عمل می‌کند.
وی با بیان اینکه عملکرد سنتی در پرورش گاو و گوسفند، نقش مهمی در مشکلات این صنعت همانند پائین بودن سطح بهداشت، افزایش بروز بیماری‌ها و پایین بودن راندمان تولید و درآمد پایین دارد، تصریح کرد: برای ارتقای صنعت دامپروری و صنعتی شدن آن باید تلاش شود چرا که نتیجه آن افزایش بهره‌وری، تولید و تمایل به گسترش دامپروری و در نهایت اشتغالزایی است. رئیس اداره دامپزشکی نوشهر در پاسخ به این سوال که چه عواملی باعث تغییر ژن در دام، طیور و اثرات بد هورمونی شدن طیور می‌شود، خاطرنشان کرد: اینکه امروز شک استفاده از هورمون در اذهان مردم ایجاد شده است به دلیل رشد سریع مرغ در طول 42 روز است اما به نظر می‌رسد عدم اطلاع‌رسانی دقیق و شایعه‌سازی‌های فضای مجازی موجب این امر شده است. وی با اشاره به رشد سریع مرغ در این مدت، تصریح کرد: به کارگیری تغذیه صحیح بر اساس روش‌های علمی، صنعتی شدن پرورش دام، طیور و بهبود و اصلاح شرایط بهداشت از عوامل اصلی رشد سریع است و در نتیجه مردم باید بدانند که افزایش سرعت رشد به دلیل استفاده از هورمون‌ها امکان پذیر نیست. بواسحاقی با بیان اینکه استفاده از مکمل‌های خوراکی دام و طیور بر اساس قانون مشکلی ندارد، گفت: استفاده از مکمل‌های خوراکی دام و طیور به منظور افزایش تولید، با انجام فعالیت‌های اصلاح نژادی و توجه به تغذیه مناسب برای نتیجه‌گیری از این اصلاح نژاد بسیار مهم است. وی افزود: علاوه بر توجه به ترکیب و کیفیت نهاده‌های غذایی دام، نقش مکمل‌های مختلف از جمله مکمل‌های معدنی، ویتامین و آنزیمی بسیار مهم است، اظهار کرد: تحقیقات مختلف در این زمینه بیانگر بهبود رشد و افزایش راندمان تولید پس از مصرف مکمل است بنابراین با توجه به اینکه تولید مکمل‌های موجود بر اساس مجوزهای سازمان دامپزشکی و مراجع ذیربط است، نقش آن در افزایش تولید قطعی است و استفاده از این مکمل‌ها بلامانع محسوب می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی