جستجو

«خبرشمال» سخنان کنایه‌آلود عضو مجمع نمایندگان مازندران
به دولت تدبیر و امید ارزیابی می کند:
 
ویژگی‌های سلسله سمنانیان !
 
 
 

نماینده مردم چالوس در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که «ردیف بودجه مربوط به انتقال آب از دریای خزر به سمنان حذف شده و امکان انتقال آب وجود ندارد.
 قاسم احمدی لاشکی در نشست علنی أخیر مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی به رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست اظهار داشت: روز گذشته در فضای مجازی مشاهده شد که آقای کلانتری انتقال آب از دریای خزر به سمنان برای برطرف کردن نیاز آبی بلامانع دانسته است. قطعاً این اظهارات با اصرار و درخواست شخص رییس جمهور انجام شده است.
نماینده مردم چالوس و نوشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عده‌ای از مسئولان در گذشته با تصمیم‌گیری‌های اشتباه درخصوص انتقال آب مشکلاتی را برای زاینده‌رود و دریاچه ارومیه به وجود آورده‌اند. رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست باید نظر کارشناسان را جدی بگیرند و خود را در مقابل ملت و نخبگان قرار دهند، زیرا شکاف بین دولت و ملت مانع توسعه پایدار است.
عضو مجمع نمایندگان استان مازندران در مجلس با بیان اینکه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ ردیف بودجه انتقال آب از دریای مازندران به سمنان را به صفر رسانده و حذف کرده است، گفت: با چه منبعی می‌خواهید این کار را انجام دهید؟ این کار اگر شدنی بود، یقیناً در ۱۴ سال حکومت سلسله سمنانیان انجام می‌شد!»
براساس سخن احمدی لاشکی عضو مجلس شورای اسلامی و همچنین براساس تجربه شخصی ما طی دو سال اخیر، دولت تدبیر و امید که این نماینده  با واژه «حکومت سمنانیان» از آن یاد می‌کند دو ویژگی خاص دارد، نخست اینکه نسبت به نظر کارشناسان و متخصصان چندان توجهی ندارد. در همین طرح انتقال آب از دریای مازندران به کویر مرکزی ایران و استان سمنان، تقریباً تمام کارشناسان و اهل فن و همچنین فعالان محیط زیست یک صدا گفتند این طرح بنیان‌های اکولوژیکی منطقه را بر هم خواهد زد ضمن اینکه از نظر اقتصادی نیز آسیب‌هایی جبران ناشدنی به سه استان مازندران، گیلان و گلستان خواهد رساند و بیان این طرح با هیچ متر و مقراض کارشناسی، همخوانی ندارد. انواع نگرانی ها از قول نمایندگان مجلس، فعالان زیست محیطی و همچنین نخبگان و متخصصان طرح شد و همه به سخنان رییس دولت واکنش منفی نشان دادند اما با کمال تأسف به تعبیر احمدی لاشکی رییس حکومت سمنانیان، آشکارا خود را به نشنیدن زد و تمام آن نگرانی‌ها را به کناری وانهاد و باز سخن خود را تکرار کرد. مفهوم این واکنش جز این نیست که این دولت، برای نظر تخصصی و کارشناسی، تره خورد نمی‌کند.
ویژگی دوم «سلسله سمنانیان» بی‌برنامگی محض و روزمره‌گی است. این دولت در دو سه سال اخیر که شیب تند انواع مشکلات اقتصادی و اجتماعی، تند شد به «گفتاردرمانی» بسنده کرد و زمانی که از رییس دولت پرسیدند چرا به جامعه امید واهی می‌دهید  با صراحت، پرده از این سیاست برداشت و تردیدها را به کناری زد که دولت در هیچ کدام از مشکلات، برنامه‌ای ندارد و همانند سالهای آخر دولت دهم، به‌صورت محفلی و با صلاحدید چند تن، اداره می‌شود و کسی یارای مخالفت با آن چند تن را ندارد.
در موضوع مهم آب که برابر نظر برخی کارشناسان، کشور در مرحله «ورشکستگی» آبی قرار گرفت و شخص رییس جمهور نیز بهتر از هر کسی از عمق فاجعه و بحران خشکسالی آگاه است، هیچ برنامه‌ای ندارد و به سیاست  «روزمره‌گی» دچار شد و با رفتن به سمنان و شاهرود، با گفتن سخنان هیجانی و شعارهای بی‌پشتوانه تلاش دارد مردمی که در مقابلش ایستاده‌اند را ساکت کند. وگرنه به بیان نمایندگان مازندران ازجمله دکتر یوسف نژاد، احمدی لاشکی، شاعری و نیاز آذری اجرای چنین طرحی نیاز به مصوبه مجلس و تعیین ردیف بودجه دارد که احتمال موافقت چنین طرحی در خانه ملت که بیش از سی نماینده سه استان حاشیه دریای مازندران با آن مخالف هستند، صفر است. ضمن اینکه چنین طرح عظیمی که مطالعات مقدماتی طرح نیاز به چهارسال زمان دارد، تا بخواهد شروع شود، نمایندگان سمنانی و دولت آنان تمام خواهد شد و بی تردید افرادی بعدی که در رأس دولت قرار خواهند گرفت، «نگاه سمنانی» نه که نگاه کلان به این طرح خواهند داشت و مصالح ملی را در نظر می‌گیرند.  
پایان سخن اینکه به نظر می‌رسد وعده‌های رییس جمهوری درخصوص طرح انتقال آب دریای مازندران به سمنان نیز مانند بسیاری از مواعید اقتصادی وی، «گفتار درمانی و بدون پشتوانه» است و صرفاً جهت گذران روزها و ماه‌ها در صُلح و سِلم بیان می‌شود و شخص دکتر حسن روحانی بهتر از هر کسی آگاهی دارد که اجرای چنین طرح مهمی، به این سادگی که وی می‌گوید نیست. اما بی‌توجهی به نظر کارشناسان و بی‌برنامگی دو ویژگی حکومت سلسله سمنانیان است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی