جستجو

خبرشمال با توجه به اظهارات اخیر معاون میراث فرهنگی استان
در خصوص عدم تامین مالی پروژه مسجد جامع ساری گزارش می‌دهد
 
بازسازی مسجد جامع ساری
 اسیر غول بدقولی و بی‌پولی
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


مدیر پروژه بازسازی مسجد جامع ساری در حالی از پیشرفت فیزیکی30 درصدی این مسجد و از کمبود  شدید اعتبارات می‌گوید که 6 ماه از واقعه تلخ آتش‌سوزی یکی از کهن‌ترین مساجد شمال کشور می‌گذرد و در ابتدای کار، همگی مسئولان از استاندار وقت گرفته تا مدیران میانی، بر فوریت ساخت و بازسازی این مسجد کهن طبرستان، تاکید داشتند.
مهدی ایزدی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود با بیان اینکه تاکنون نزدیک به 30 درصد از کار انجام شده است که بر اساس برآورد، حدود 3 میلیارد تومان هزینه برای آن صرف شده است، گفت: اگر دستگاه‌های متولی پای کار بیایند و تأمین اعتبارات لازم جهت بازسازی و مرمت مسجد صورت گیرد؛ این پروژه در تابستان سال آینده و پس از یک سال به اتمام می‌رسد.
مهدی ایزدی، در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته در بازسازی مسجد جامع ساری اظهار کرد: در بدو کار و پس از آتش‌سوزی مسجد، وظیفه ما برآورد خسارت وارده و فراهم‌آوردن مقدمات اولیه برای پیمانکار بود که در ادامه بررسی طرح بازسازی نیز در دستور کاری ما قرار گرفت.
وی افزود: ما طرح موجودی که وجود داشت را به‌روز کردیم؛ اما در خصوص تاسیسات طرحی وجود نداشت و ما در این خصوص، از بهترین سیستم‌های روز دنیا بهره گرفتیم که مورد تایید نیز قرار گرفت که در دست اجرا قرار دارد.
مدیر پروژه بازسازی مسجد جامع ساری خاطرنشان کرد: طبق تصمیمات انجام گرفته مقرر شد نقشه طرح تأسیسات مسجد آورده شود که در جلسه اخیر، یک مرحله کار انجام شد و مابقی تصمیمات به جلسه بعدی کشیده شد.
ایزدی ادامه داد: در این جلسه بنا شد تا اگر دستگاه‌های متولی پای کار بیایند و تأمین اعتبارات لازم جهت بازسازی و مرمت مسجد صورت گیرد؛ این پروژه در تابستان سال آینده به اتمام برسد.
وی در خصوص میزان انجام کار انجام شده با گذشت تقریبا 6 ماه از حادثه آتش‌سوزی، پاسخ داد: تاکنون نزدیک به 30 درصد از کار انجام شده است که بر اساس برآورد، حدود 3 میلیارد تومان هزینه برای آن صرف شده است.
مدیر پروژه بازسازی مسجد جامع ساری متذکر شد: تاکنون عملیات استحکام بخشی گنبد و مناره‌ها انجام شد و هم اکنون در حال، تکمیل دیواره‌های ضلع غربی و جنوبی هستیم.
ایزدی در ادامه تصریح کرد: در کنار کار تکمیل دیواره‌ها، کار چوبی سرسازی قسمت جنوبی مسجد نیز در حال انجام است که امیدواریم تا قبل از سال جدید، کار قسمت جنوبی مسجد به پایان برسد.
وی با بیان اینکه اتمام پروژه بازسازی مسجد جامع ساری 17 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد؛ گفت: اگر اعتبارات ریالی لازم تأمین و تخصیص یابد، پیش‌بینی می‌کنیم این پروژه در تابستان سال 98 به بهره‌برداری برسد که این امر نیازمند حمایت تمام مسئولان شهرستانی، استانی و ملی است.

*اعلام آمادگی وزیر راه و شهرسازی وقت برای تامین مالی بازسازی مسجد جامع سوخته ساری
همه این سخنان در حالی از سوی معاون میراث فرهنگی مازندران گفته می‌شود که بعد از واقعه آتش‌سوزی، همه مدیران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی از شهرداری گرفته تا استانداری و ... بر فوریت انجام بازسازی مسجد تاکید داشته‌اند! حادثه دردناک آتش‌سوزی مسجد جامع ساری در ابتدای امر چنان تلخ و جانکاه بود که حتی وزیر راه و شهرسازی وقت (عباس آخوندی) را دست به قلم کرده بود تا با نوشتن سطوری، علاوه بر اعلام همدردی با مردم نمازگزار، مومن و متدین مرکز استان، از آمادگی دستگاه ذیربط خود برای تامین مالی پروژه بازسازی مسجد سوخته ساری، بگوید.
آخوندی در یادداشت خود که بیشتر به یک دلنوشته شباهت داشت با بیان اینکه آتش‌سوزی مسجد جامع ساری که از آثار اولیه دوره اسلامی در مازندران است موجب تاسف عمیق همه دوستداران این سرزمین است، نوشت:« بی‌گمان این اثر یکی از یادگارهای تاریخی ایران اسلامی بوده و هست و از اینکه هنوز مفهوم ارزش میراثی در این کشور درک نشده و آثار ارج‌گذاری نمی‌شوند، بسیار متاسفم.»
وزیر راه و شهرسازی وقت، در ادامه یادداشت خود که در روزنامه «اعتماد» به چاپ رسیده بود، دست بر روی نقاط حساس فرهنگی گذاشته و نوشت: «نگهداری از ساختمان‌های میراثی نیازمند سازمان، صلاحیت و منابع خاص خویش است. اما شوربختانه آنقدر هیاهوی مسائل جاری همه‌جا را گرفته که مفهوم اولویت در تخصیص منابع به حفظ و نگهداری اثرهای فاخری از این دست که یادآور هویت تاریخی ملی ماست، فراموش می‌شود. کاش می‌شد اثربخشی میلیاردها تومان بودجه‌های فرهنگی در حد مقدماتی ارزیابی می‌شد تا شاید میراث‌های ایران‌شهری سهم درخورتری می‌یافتند.»
وی در خاتمه یادداشت خود نیز آمادگی وزارت متبوع را در بازسازی این اثر که بیش از ١٠ قرن مسجد مسلمانان و سجده‌گاه مومنان بوده و به ثبت تاریخی - ملی رسیده است، اعلام کرده و نوشت:« بی‌گمان بازسازی این‌گونه آثار بسیار پیچیده است. از یک سوی باید اصالت اثر محفوظ بماند و از سوی دیگر باید بر میزان پایداری و تاب‌آوری آن با تجهیز به فناوری‌های نوین افزوده شود.»

*تاکید استاندار وقت بر تسریع در عملیات بازسازی مسجد
استاندار وقت مازندران (وزیر فعلی راه و شهرسازی) نیز از جمله دیگر افرادی بود که بر سرعت‌بخشی به عملیات بازسازی این مسجد تاریخی و مذهبی تاکید داشته است و بارها طی جلسات مختلفی با اشاره به اهمیت این مسجد دیرینه و کهن و ارزشی که در تاریخ خاطرات دینی و تاریخی و فرهنگی مردمان این مرز و بوم داشته است، اعلام داشت: منابع مالی مرمت و بهسازی مسجد جامع از محل اعتبارات ملی، استانی، اوقاف و کمک‌های مردمی تامین خواهد شد.

*دستگاه‌های اجرایی زیر قول خود زدند!
اما اکنون با وجود تمامی این تاکیدات برای تامین منابع مالی اجرای پروژه بازسازی مسجد جامع ساری، بر اساس گزارش مسئولان میراث فرهنگی استان مازندران، تاکنون ریالی به مرمت این بنا از سوی دستگاه‌های اجرایی پرداخت نشد و عملا بار اصلی کار تامین مالی و بازسازی به دوش میراث فرهنگی گذاشته شد!
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مازندران هفته پیش در گفت‌و‌گو با ایرنا اعلام کرد: تا به امروز هیچ مبلغی از سوی دستگاه‌های اجرایی استان که قول مساعدت داده بودند، پرداخت نشده است!
مهدی ایزدی، دولتی بودن اعتبارات دستگاه‌ها را مشکل تخصیص منابع مالی به مرمت مسجد جامع عنوان کرد و افزود: این مسئله زمان بر بوده، اما دستگاه‌ها بر سر وعده‌های خود مانده‌اند.
وی با بیان اینکه آتش سوزی مسجد جامع به دلیل سهل انگاری در استفاده از سیستم برقی بوده است، ادامه داد: در کنار مشکلات مالی که میراث فرهنگی با آن دست و پنجه نرم می‌کند، مرمت بنای مسجد در حال پیشرفت بوده اما تمامی کار آن بر دوش میراث فرهنگی افتاده است.
وی همچنین تاکید کرد: در صورت تامین اعتبار کامل تا زمستان سال آینده مرمت بنای مسجد جامع به پایان می‌رسد اما در صورت تامین نشدن اعتبار این مدت ممکن است چند برابر شود.
معاون میراث فرهنگی مازندران همچنین اعلام کرد که اجازه نخواهیم داد کمبود و یا فقدان اعتبارات مالی بر روند مرمت بنای مسجد جامع تاثیری بگذارد و هویت و تاریخ آن را به خطر اندازد.
ایزدی اظهار کرد: با توجه به اینکه بنای مسجد از آثار ثبتی میراث فرهنگی است، اجازه انجام هیچ اقدامی را نخواهیم داد که موضوع ثبت بنای مسجد را خدشه‌دار کند.

*کلام آخر
مسجد جامع ساری، روایت‌گر بیش از 100 سال تاریخ مجسم این خطه است و پیداست هرگونه کم‌کاری، سهل‌انگاری، اهمال و ... در بازسازی آن در کتاب قطور آن و به نام اشخاص به ثبت خواهد رسید.
مسجدی که در یک روز گرم تابستان با تمام شکوه و عظمتش، در برابر بی‌تدبیری و غفلت مسئولان امر، آتش مذاب را در دل خود فروریخت اما در برابر احدالناسی به زانو درنیامد و حالا اسیر چنگال غول شوم و منحوس «بدقولی و بی‌پولی» دستگاه‌های اجرایی شده است و اگر هرچه زودتر از شر این مصیبت بزرگ خلاص نشود، باید در سوگ از دست دادن تمامیت و هویت خود بنشیند!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی