جستجو

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل:
 
مسواک و نخ دندان مهمترین اقدام در پیشگیرى از التهاب نسوج اطراف دندان و لثه است
 
 
 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اعلام کرد: استفاده از مسواک و نخ دندان مهمترین اقدام پیشگیرى از التهاب نسوج اطراف دندان و لثه است.
نیلوفر جنابیان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به از پیشگیرى از التهاب نسوج اطراف دندان و لثه گفت: با استفاده از مسواک و نخ دندان مهمترین اقدام در پیشگیرى از التهاب نسوج اطراف دندان و لثه است. جنابیان مطرح کرد: دهان، محل ورود مواد غذایى و دندان‌ها از اولین اعضا در گوارش مواد غذایى می‌باشند، لذا سلامت دهان و دندان از اهمیت به سزایى برخوردار است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: پوسیدگى از مشکلاتى است که بر روى نسج دندان اثر می‌گذارد و بیماری‌هاى لثه، الیاف، استخوان و بافت‌هاى اطراف دندان را تهدید می‌کنند. وی با اشاره به اینکه شایع‌ترین بیمارى که نسوج اطراف دندان را درگیر می‌کند بیماری‌هاى التهابى ناشى از تجمع پلاک میکروبى می‌باشند، گفت: اگر درگیرى التهابى بافت‌هاى اطراف دندان فقط محدود به لثه باشد به آن التهاب لثه (ژنژیویت) می‌گویند ولى اگر التهاب به سایر نسوج اطراف دندان یعنى استخوان و لیگامان‌ها گسترش یابد به آن التهاب حاد لثه (پریودنتیت) می‌گویند. دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان کرد: پلاک میکروبى مجموعه‌اى از باکترى‌هاى حفره دهان است که در مدت چند ساعت پس از مسواک زدن بر روى دندان تشکیل می‌شود و اگر با مسواک و نخ دندان برداشته نشود ظرف ٤٨ ساعت می‌تواند تبدیل به جرم شود که هر دوى این عوامل می‌توانند شروع کننده بیمارى پریودنتال باشند.
جنابیان تصریح کرد: براى پیشگیرى از ژنژیویت و پریودنتیت مهمترین اقدام، رعایت بهداشت دهان و دندان فردى با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است تا از تجمع مقادیر زیاد پلاک ممانعت به عمل آید.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: مراجعات دوره‌ای و منظم به دندانپزشک و جرم‌گیرى با فواصل منظم از اقدامات بعدى براى جلوگیرى و یا کنترل این بیماری‌ها می‌باشد.
وی از علائم شایع بیماری‌هاى لثه و پریودنتال، خونریزى حین مسواک زدن و یا خوردن غذاهاى سخت و در موارد پیشرفته‌تر خونریزى صبحگاهى و بدون دلیل است و همچنین از علایم دیگر می‌توان بوى بد دهان، تورم و سرخى لثه را برشمرد.
جنابیان بیان کرد: در صورتی که التهاب لثه (ژنژیویت) مشاهده شد به دندانپزشک مراجعه شود، درمان آن عمدتا شامل جرم‌گیرى بوده و کنترل بیمارى آسان‌تر است، اما زمانی که شرایط پیشرفته‌تر مثل التهاب نسوج اطراف دندان (پریودنتیت) اتفاق بیفتد درمان پیچیده‌تر خواهد شد و نیاز به جراحى می‌باشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی