جستجو

یادداشت «خبرشمال» در باب شایعه و فرهنگ‌ستیزی
 
و امیرکبیری که بر خاک نخواهد افتاد
 
 
 

/داود بصیری - نویسنده و ترانه‌سرا


در بین محافل مدعی تمدن، صداقت کلیدی‌ترین ‌نشانه‌ توسعه است.
سلامت اخبار در متمدن‌ترین حالت، از میزان کنتراست راستی موجود در بینابین افراد حاضر در صحنه‌های ارتباط مدنی و انتقال اخبار سنجیده می‌شود. پارامتری از فرهنگ که درست در نقطه‌ مقابل شایعه می‌ایستد؛ در تعاریف علوم اجتماعی مربوط به خود.
هرچه شفافیت در حلقه‌های انسانی بین آحاد جامعه مشهودتر باشد، نیاز به پرداخت هزینه از آرامش عمومی، برای دستیابی به امنیت اخلاقی مجدد، بالطبع کمتر می‌گردد. هدف از شایعه در این‌گونه شرایط، معمولا تخریب قوی‌ترین نقاط یک مجموعه‌ سالم و در عین حال پیشرو است. قانونی که کازانوسترا (مافیا) در سیسیل آن را اجرا می‌کرد؛ یک قانون ساده: «هر آن که را نمی‌توانی بخری، حذف کن». در حقیقت هر چهره‌ای که توسط شایعات هدف قرار می‌گیرد، کارآمدترین فرد در حفاظت از منافع مردم است. فرهنگ همان‌گونه که در متون مرجع به آن اشاره شده، وظیفه‌ تعلیم و بازتاب روشن‌گری را برعهده دارد. درست در همین نقطه است که در قاب خدمات عمومی، منافی منافع افرادی قرار می‌گیرد که بنیان ارتزاق خویش را بر تحمیق توده‌های ساده‌دل اجتماعی بنا نهاده‌اند. چهره‌های نوکیسه‌ای که طی سال‌ها با تشکیل کلنی‌های پنهان، در سایه به تاراج حقوق مردم پرداخته و مانع توسعه‌ فرهنگی و شهری در مسیر خدمت‌رسانی گشته‌اند. هراس این گروه از ارتقای سطح توقعات شهروندی از این بابت است که در عملکرد شفاف مدیران دلسوز جایی برای سهم‌خواهی و زیاده‌طلبی وجود ندارد. این‌جاست که برای کدر نمودن و بازگرداندن اوضاع به شرایط قبلی، به تخریب، کارشکنی و شایعه‌پراکنی روی می‌آورند و شایعه فرمول ساده‌ای دارد با این ساختار:
«اهمیت دروغ ضرب‌ در ابهام موضوع = تخریب و تشویش».
اندکی تفکر در محتوای متن هر شایعه، دروغین بودن آن را برملا خواهد ساخت زیرا شایعه ماهیتی همچون برف دارد و بی‌اساس است. چنان‌که با اولین طلیعه‌ خورشید محو می‌گردد و حقایق از پس آن خودنمایی خواهند کرد؛ این‌بار واضح‌تر و زیبا‌تر، فقط اندکی درایت و درک و ذره‌ای صبوری می‌خواهد.
فرهنگ‌ستیزی عادت دیرینه‌ شایعه‌پردازان است. غافل از این‌که هر آنچه حق را نکشد، بی‌گمان قوی‌ترش خواهد کرد و حقیقت در پناه خداوند جاودان است و ابدی. مردم، خدمتگزارانشان را می‌شناسند و خائنین به اعتماد مردم، بی‌تردید در خدشه‌دار کردن چهره‌ خادمین فرهنگ و مشوش کردن اذهان عمومی کاری از پیش نخواهند برد.
 به جلال خداوند قسم؛ دیگر امیرکبیری در این ملک بر خاک نخواهدافتاد، اگر من و تو بیداری را تمرین کنیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی