جستجو

دردسری بزرگ در استان
 
کدام  منطقه مازندران آزاد تجاری می‌شود؟
 
 
 

ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان مازندران یکی از دغدغه‌های مهم در راه رسیدن به توسعه اقتصادی استان به شمار می‌رود که علی‌رغم شعارهای فراوان مسئولان، هنوز خبرقابل توجه و مستندی از آن منتشر نشده است و تنها اظهارنظرهایی سطحی و نقل قولی بیان شده که دردی از اقتصاد استان دوا نمی‌کند. مناطق آزاد ایران به لطف معافیت از پنج قانون شامل مالیات، گمرک، پول و بانک، کار و روادید از شرایط ایده‌آل برای تحقق آرزوی دیرینه تجار و بازرگانان برخوردار است و تحولی بزرگ را در چشم‌انداز توسعه هر منطقه و استان رقم خواهد زد. در کنار لزوم ایجاد مناطق آزاد تجاری اما رویکرد دیگر این مناطق که می‌توان گفت در دولت تدبیر و امید به آن توجه جدی شده است اهمیت جانمایی آن است. بدون تردید در جانمایی منطقه آزاد تجاری در استان مازندران، انتخاب منطقه‌ای که بیشترین و بهترین زیرساخت‌ها را برای این مهم داشته باشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نباید با نگاه‌های منطقه‌ای، جغرافیایی و شهری به آن نگریسته شود.
مازندران و سه گزینه طرح شده برای منطقه آزاد تجاری
در این خصوص  معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران بدون ذکر نام منطقه‌ای در اظهارنظری  به کمبود فضا، امکانات و زیرساخت‌های لازم برای توسعه استان اشاره کرد وگفت: دو منطقه آزاد تجاری برای استان درنظر گرفته شده است که در حال پیگیری برای فراهم آوردن زیرساخت‌های آن هستیم. نماینده نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی هم به موضوع منطقه آزاد تجاری نوشهر اشاره و می‌گوید: انتظار ما این است رئیس‌جمهور در سفر خود به مازندران، منطقه آزاد تجاری نوشهر را تصویب کند. احمدی‌لاشکی تاکید کرد: منطقه آزاد تجاری نوشهر مختص به نوشهر نیست، بلکه متعلق به غرب مازندران است و اقتصاد این منطقه را متحول می‌کند. عضو مجمع نمایندگان مازندران با بیان اینکه اکنون بهترین زمان برای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با روسیه است، تصریح کرد: منطقه آزاد به معنای صرفا واردات کالا نیست بلکه باید بنا را بر صادرات بگذاریم و این سبب می‌شود تولیدات منطقه به راحتی صادرات شود.
احمدی لاشکی به برخی انتقادات کارشناسی اشاره می‌کند و به مشکل نبود زمین اذعان داشته و می‌گوید: این منطقه ظرفیت‌های لازم را برای ایجاد منطقه آزاد دارد و نبود زمین نمی‌تواند بهانه‌ای برای برخی از مسئولان باشد. از سوی دیگر فرزند استاندار در یک جمع دانشگاهی از شهرستان بابل و بابلسر به عنوان منطقه آزاد تجاری نام برد.
البته خیلی زود شخص استاندار ایجاد منطقه آزاد تجاری در بابلسر را فرصت خوبی برای استان عنوان کرد  اما گفت: اقدام جدی در این زمینه انجام نشد. بدون تردید مطرح کردن بابلسرکه از فقدان امکانات زیرساختی برای اعلام منطقه آزاد تجاری  بی‌بهره است اگرچه در ظاهر اقدام ارزنده به نظر می‌رسد ولی تدبیری اتخاذ نشده تا به محیط‌زیست، منابع طبیعی، دریا، اراضی کشاورزی و ساحل این شهرستان دست‌اندازی نشود.
همه راه‌ها به «امیراباد» ختم می‌شود
از طرف دیگر یک منطقه مستعد و دارای زیرساخت‌های مناسب در استان وجود دارد که همواره یکی از گزینه‌های اصلی برای استقرار منطقه آزاد تجاری در استان به
 شمار می‌رود.
خوشبختانه بندرامیرآباد بهشهر از زیرساخت‌های مناسب برای مطرح شدن منطقه آزاد تجاری برخوردار است، از طرفی ایجاد زیرساخت‌های دیگر برای یک بندر جدید، مستلزم هزینه زیاد برای کشور و استان و تخریب اراضی ملی در کنار سواحل و تخریب محیط‌زیست می‌شود.
به نظر می‌رسد ایجاد منطقه آزاد تجاری لازمه داشتن امکانات و زیرساخت کافی است که اکنون بندر امیرآباد در اولویت قرار داشته و همه مشکلات و دست‌اندازهای زیست‌محیطی را پشت سر نهاده است . هنوز پروسه تبدیل منطقه امیرآباد بهشهر به منطقه آزاد تجاری به اتمام نرسید که زمزمه ایجاد منطقه آزاد تجاری دیگر در استان مطرح شد. اما بابلسر شهر دیگری است که همواره نامش در لیست مناطق آزاد تجاری شدن وجود دارد. مسئولان شهرستانی و استانی که چراغ خاموش با جلسات متعدد، ایجاد منطقه آزاد تجاری در شهرستان بابلسر را پیگیری می‌کنند، در حال حاضر برنامه‌ای برای اطلاع رسانی ندارند. البته شنیده شده که برگزاری جلساتی برای عملیاتی کردن این پروسه نیز در دست اقدام است. استاندار مازندران درباره ایجاد منطقه آزاد تجاری در این شهرستان بیان داشت: ایجاد منطقه آزاد تجاری در این شهرستان در حد حرف است، هنوز تصمیم اساسی برای این موضوع گرفته نشد. وی ایجاد منطقه آزاد تجاری در بابلسر را فرصت خوبی برای استان عنوان کرد و گفت: اقدام جدی در این زمینه انجام نشد. مطرح شدن بابلسر به عنوان منطقه آزاد تجاری زمانی باعث خرسندی مردم می‌شود که پروسه تبدیل کردن امیرآباد بهشهر به منطقه آزاد تجاری تکمیل شود و مردم رشد و شکوفایی اقتصادی در استان را لمس کنند. از طرفی با وجود مطرح کردن بابلسر به عنوان منطقه آزاد تجاری، ممکن است روند پیگیری ایجاد منطقه آزاد تجاری امیرآباد با کندی پیگیری شود. بندرامیرآباد بهشهر از زیرساخت‌های مناسب برای مطرح شدن منطقه آزاد تجاری برخوردار است، از طرفی ایجاد زیرساخت‌های دیگر برای یک بندر جدید، مستلزم هزینه زیاد برای کشور و استان و تخریب اراضی ملی در کنار سواحل و تخریب محیط‌زیست می‌شود.
مطرح کردن بابلسر فاقد امکانات زیرساختی برای اعلام منطقه آزاد تجاری اگرچه در ظاهر اقدام ارزنده به نظر می‌رسد و در نگاه اول سیل امکانات را به سمت مازندران گسیل می‌دهد ولی آیا واقعاً تدبیری اتخاذ شده که به محیط‌زیست، منابع طبیعی، دریا، اراضی کشاورزی و ساحل این شهرستان دست‌اندازی نشود. ایجاد منطقه آزاد تجاری مستلزم داشتن امکانات و زیرساخت مناسب است که در حال حاضر بندر امیرآباد در اولویت قرار دارد و همه مشکلات و موانع زیست‌محیطی را پشت سر گذاشته است. اما قاسم احمدی‌لاشکی نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی نیز به موضوع منطقه آزاد تجاری نوشهر اشاره کرد و گفت: انتظار ما این است رئیس‌جمهور در سفر خود به مازندران، منطقه آزاد تجاری نوشهر را تصویب کند. وی تاکید کرد: منطقه آزاد تجاری نوشهر مختص به نوشهر نیست بلکه متعلق به غرب مازندران است و اقتصاد این منطقه را متحول می‌کند.
عضو مجمع نمایندگان مازندران با بیان اینکه اکنون بهترین زمان برای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با روسیه است، تصریح کرد: منطقه آزاد به معنای صرفا واردات کالا نیست بلکه باید بنا را بر صادرات بگذاریم و این سبب می‌شود تولیدات منطقه به راحتی صادرات شود. اما این قصه سر دراز دارد و تا اعلام رسمی آن نمی‌توان درباره قطعیت آن
 صحبتی به میان آورد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی