جستجو

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چالوس  با اشاره به یکطرفه شدن جاده چالوس، هشدار داد؛
 
خطر برای  بیماران اورژانسی!
 
 
 

محور چالوس - کرج (کندوان) یکی از زیباترین و مهیج‌ترین جاده‌های کشور که ارتباط مازندران و کرج و پایتخت را به هم وصل می‌کند با همه زیبایی‌های منحصربفرد و چشم انداز زیبایش به دلیل حجم بالای تردد خودروها خصوصا در تعطیلات نوروزی با مخاطراتی همراه است.
مسئولان و کارشناسان، یک طرفه شدن مسیر به علت تراکم بالای ترافیکی، عرض کم و وضعیت توپوگرافی و صخره‌ای جاده را از عمده‌ترین دلایل بروز حوادثی نظیر ریزش کوه، ریزش بهمن و نیز سوانح دلخراش رانندگی در این محور می‌دانند که در بیشتر روزهای سال به ویژه نوروز رخ می‌دهد.
طبیعتا این جاده با چنین وضعیتی مشکلاتی هم به همراه دارد و آن اینکه، روند خدمات‌رسانی نهادهای امدادرسان به آسیب دیدگان جاده‌ای را دچار اختلال کرده و در نتیجه عده زیادی از آسیب دیدگان جاده‌ای به علت تاخیر در انتقال به موقع آنان به مراکز درمانی جان‌شان را از دست می‌دهند.

*تبعات یک طرفه شدن جاده چالوس
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چالوس نیز در این باره گفت: در آستانه سال نو و آغاز سفرهای نوروزی، این جاده کاملا به علت تردد خودروها قفل می‌شود، به نحوی که مسافران ساعت‌ها باید در پشت ترافیک معطل بمانند و در نتیجه اگر در این میان حادثه‌ای رخ دهد، خودروهای اورژانس برای ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی دچار مشکل می‌شوند.
دکتر حدیث گردکلی افزود: حدود چهار پایگاه اورژانس 115 در مناطق دونا، ولی آباد، مجلار و  مرزن آباد، این جاده مستقر است اما با یک‌طرفه شدن جاده چالوس نمی‌توان به آسانی به بیماران جاده‌ای خدمات ارائه داد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان چالوس گفت: مورد بعدی آنکه در حاشیه این مسیر اهالی حدود 90 روستای بخش مرزن آباد ساکن هستند اگر در این روستاها فردی دچار بیماری شدید شود یا آنکه زن باردار بخواهد برای وضع حمل به مراکز درمانی انتقال یابد به علت تراکم بالای ترافیکی در این مسیر دچار مشکل می‌شود. گردکلی افزود: برای ارائه خدمات امداد رسانی به بیماران جاده‌ای هماهنگی‌های لازم با مسئولان بهداشتی و درمانی استان البرز صورت گرفته و وعده داده‌اند در زمان اوج ترافیک اگر حوادث جاده‌ای رخ دهد مسئولان پایگاه‌های اورژانس 115 این استان نیز همکاری لازم را داشته باشند.
وی اظهارداشت: البته اورژانس موبایل آی سی یو نیز به امکانات و تجهیزات فوریت‌های پزشکی برای ارائه خدمات رسانی به مصدومان جاده‌ای در نوروز امسال اضافه شده و حتی هماهنگی‌های لازم هم با مسئولان هلال احمر مازندران، پلیس راه و نیز راهداری و حمل و نقل جاده‌ای انجام گرفته تا در زمان وقوع حوادث جاده‌ای همکاری بیشتری در این حوزه داشته باشند.

*استقرار چهار پایگاه امداد و نجات در جاده چالوس
رئیس جمعیت هلال احمر چالوس نیز گفت: حدود چهار پایگاه امداد و نجات با همراهی دست کم 90 نجاتگر امسال در مسیرهای ارتباطی به ویژه در جاده کندوان به مسافران نوروزی خدمات ارائه می‌دهند.
امیرحسین عسگرزاده افزود: این پایگاه‌ها در مناطق لارک، پل زنگوله، دهانه شمالی تونل کندوان و نیز قطعه چهارم آزادراه تهران - شمال با برخورداری از همه نوع امکانات امداد و نجات در زمان وقوع حوادث احتمالی مانند سانحه رانندگی یا دیگر بلایای طبیعی و غیر طبیعی به مسافران حادثه دیده خدمات ارائه می‌دهند.
وی اضافه کرد: یک خودروی آتش نشانی نیز امسال برای ارائه خدمات در زمان وقوع سوانح و آتش سوزی خودروها در جاده کندوان استقرار داده می‌شود و برخلاف سال‌های گذشته یکی از دغدغه‌های جدی در این حوزه که بارها مشاهده شد این بود که تعدادی از خودروها بر اثر ریزش کوه دچار سوختگی شده بودند و به علت نبود خودروهای آتش نشان نجاتگران جمعیت هلال احمر نتوانستند کاری کنند و متاسفانه این خودروها و سرنشینان آنها در شرایط خیلی بدی جان باختند.
رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای چالوس گفت: از طول مسیر حدود 78 کیلومتری کندوان حوزه مازندران، حدود 30 کیلومتر آن حادثه‌خیز است یعنی صخره‌ای بوده و هر آن ممکن است در طول این مسیر حادثه رخ دهد.
مهدی صفایی افزود: برای ایمن سازی این جاده اقداماتی مانند روکش آسفالت به طول حدود 50 کیلومتر،‌ تعویض تابلوهای راهنما و خط کشی انجام گرفته است ولی از اینکه احتمال دارد حوادثی نظیر ریزش کوه و درپی آن خسارت‌هایی به خودروهای در حال گذر از این مسیر رخ دهد، بروز این حوادث بسیار محتمل است.
وی گفت: هم‌اکنون گروه‌های راهداری برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی از بیست و پنجم همین ماه به شکل آماده باش می‌باشند و مشکلی در این حوزه وجود ندارد.
صفایی افزود: جاده کندوان بسیار حادثه خیز بوده و امیدوارم به زودی طرح ملی آزاد راه تهران - شمال به طورکامل اجرا شود و دغدغه هرساله مسئولان ذیربط و مسافران از بروز احتمالی حوادث در این مسیر رفع گردد. / ایرنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی