جستجو

 
 
اجرای طرح آرامش بهاری
 در ۳۰ بقعه متبرکه شهرستان رشت
 
 
 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت از ثبت 8 وقف جدید طی سال 97 در شهرستان رشت  خبر داد .
حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا کریمی روز گذشته در جمع اصحاب رسانه استان اظهارکرد: طرح ویژه  آرامش بهاری برای هفتمین سال پیاپی،ازبیست وهشتم اسفند آغاز و تا ۱۶ فروردین 98 ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه طرح آرامش بهاری در ۳۰ بقعه متبرکه شهرستان رشت برگزار می شود، خاطر نشان کرد: برپایی خیمه های معرفت با حضور مبلغین ، یکی ازمهم ترین فعالیت های فرهنگی این طرح است که امسال ۱۲ تن ازمبلغین قم در این خیمه ها حضور خواهند داشت.
کریمی تصریح کرد: بقاع متبرکه مجری طرح آرامش بهاری در چهار سطح ویژه، یک، دو و سه سطح بندی شده اند ودربقعه امامزاده هاشم نیز به عنوان بقعه ویژه 5 مبلغ و ۷ غرفه خواهیم داشت.
رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت بقعه متبرکه خواهر امام را بقعه سطح یک شهرستان معرفی کرد و گفت: مابقی بقاع در سطح دو و سه قرار خواهند گرفت.
وی ادامه داد: در شهرستان رشت ۳۰ بقعه در مسیر مسافران و میهمانان نوروزی قرار دارند که امید است مانند سالهای گذسته میزبان خوبی برای میهمانان نوروزی باشیم.
وی در خصوص اسکان مسافران در بقاع  هم یادآور شد: در بقعه امامزاده هاشم به عنوان بقعه ویژه علاوه بر فعالیت زائرسرا ،هماهنگی های دیگر چون ارائه پتو و چادر به صورت امانی برنامه ریزی شده که در اختیار میهمانان قرار خواهد گرفت.
کریمی باذکر اینکه غرفه های مشاوره خانواده در مواردی مانند بحث حجاب و عفاف، مشاوره مشکلات روحی و طلاق فعالیت می کنند،خاطر نشان ساخت: در طرح آرامش بهاری سال گذشته با راهنمایی و مشاوره مبلغین ۱۲ مورد انصراف ازطلاق داشتیم که توسط مبلغین و با راهنمایی آنان از وقوع طلاق جلوگیری شد.
رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت بیان داشت: در همه بقاع متبرکه شهرستان رشت، مراسم تحویل سال همراه با دعاهای لحظه تحویل سال و بیانات مقام معظم رهبری اجرا می شود.
کریمی با تاکید براینکه شهرستان رشت دارای ۲۰۷ بقعه متبرکه است، گفت: شهرستان رشت ۴۰۰ موقوفه با ۴۵۰۰رقبه دارد و در سال ۹۷ تاکنون ۸ وقف جدید با انواع نیات در شهرستان به ثبت رسیده است.

خطر حیات آبزیان، از آثار مخرب آلودگی رودخانه‌های رشت
رییس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، به خطر افتادن حیات آبزیان،  را یکی از مهم‌ترین آثار مخرب زیست محیطی آلودگی رودخانه‌های رشت به شمار آورد.
احسان‌الله شکری با بیان اینکه دو رودخانه گوهر رود و زرجوب از ارتفاعات جنوب شهرستان رشت سرچشمه می‌گیرند، گفت: این دو رودخانه پس از گذشتن از داخل شهر رشت، در شمال این شهر به هم می‌رسند و رودخانه پیر بازار را تشکیل می‌دهند و از آنجا به تالاب‌بین‌المللی انزلی می‌ریزند.
وی افزود: فاضلاب خانگی، فاضلاب‌بیمارستانی، فاضلاب صنعتی و شیرابه‌های زباله سراوان، مهم‌ترین عوامل آلوده‌کننده این دو رودخانه هستند.
شکری ادامه داد: روزانه علاوه بر ورود بیش از 160 هزار متر مکعب انواع فاضلاب، شیرابه زباله سراوان هم در روزهای بارانی 15 تا 18 لیتر در ثانیه و در روزهای غیربارانی 4 لیتر در ثانیه به این دو رودخانه می‌ریزد .
رییس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در تشریح میزان ورود فاضلاب تصفیه نشده به این دو رودخانه گفت: از 140هزار مترمکعب فاضلاب خانگی رشت، 40 درصد تصفیه و بقیه وارد این رودخانه‌ها می‌شود.
شکری با بیان اینکه70 درصد از 24 هزار متر مکعب فاضلاب صنعتی رشت تصفیه و 30 درصد فاضلاب صنعتی بدون اینکه تصفیه شود به این دو رودخانه می‌ریزد، تصریح کرد: فقط 40 درصد از 2 هزار و 200 متر مکعب فاضلاب بیمارستانی رشت تصفیه می‌شود و بقیه وارد چرخه آب دو رودخانه این شهر می‌شود؛ این درحالیست که نوع آلایندگی فاضلاب ها متفاوت است.
وی به خطر افتادن حیات آبزیان را یکی از مهم ترین آثار مخرب زیست محیطی آلودگی رودخانه‌های رشت دانست و گفت: فاضلاب‌ها و شیرابه های شناور در دو رودخانه زرجوب و گوهر رود، از طریق رودخانه پیربازار به تالاب انزلی می‌ریزد و حیات موجودات این تالاب را هم به خطر می اندازد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی