جستجو

تحلیل «خبرشمال» درخصوص ضرورت تخصیص اعتبار ویژه
برای خسارت به بخش کشاورزی
 
مأموریتِ مجمع نمایندگان
 
 
 

سیل اخیر در مازندران و گلستان خسارات سنگینی به بخش کشاورزی وارد کرد این در حالی است که این دو استان، به علت دارا بودن آب و خاک مناسب، کانون کشاورزی کشور هستند و منبع و معدن بزرگ تولید غذای مردم محسوب می‌شوند.
در استان گلستان با توجه به دامنه‌دار شدن این بحران، هنوز برآورد دقیقی از خسارت به اراضی زراعی به‌عمل نیامد اما استاندار مازندران روز گذشته در آخرین جلسه ستاد مدیریت بحران گفت: سیل به ۹۱ هزار هکتار از اراضی حاصل‌خیز استان  خسارت زد و باید برای جبران آن تلاش شود.
حسین‌زادگان در این جلسه که با محوریت بررسی خسارات ناشی از سیلاب اخیر به حوزه کشاورزی و زیربخش‌های آن و راه‌کارهای پرداخت به‌موقع خسارت آسیب‌دیدگان این بخش با حضور برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌ویژه رییس، اعضای هیأت رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس و معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، عنوان کرد: بحمدالله در کشوری زندگی می‌کنیم که از بالاترین ارکان نظام تا مردم با وحدت و هم افزایی، در لحظه وقوع بحران پای کار آمدند و موجبات تسهیل امور و دلگرمی آسیب‌دیدگان را فراهم آوردند.
وی خاطرنشان کرد: مازندران، سهم بالایی در تأمین امنیت و سلامت غذایی کشور دارد و معمولاً در حوادث طبیعی، میزان خسارات وارده به بخش کشاورزی بیشتر است.
رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با اشاره به این که آسیب وارد شده به خاک و محصولات کشاورزی و زیربخش‌های آن در سیلاب اخیر  شایان توجه است، عنوان کرد: «برابر دیدن» خسارات حوزه کشاورزی مازندران با دیگر استان‌ها یک خطای استراتژیک است و باید به خسارات حوزه کشاورزی و زیربخش‌های آن در سیلاب اخیر به اندازه سهم استان در تأمین غذای کشور نگریست.
استاندار مازندران گفت: ارزش خاک زمین‌های کشاورزی استان قابل مقایسه با دیگر مناطق کشور نیست و با توجه به حجم بالای خسارت سیلاب به بخش‌های مختلف کشاورزی، اگر به صورت ویژه به جبران خسارت و زیر ساخت‌های کشاورزی توجه نشود، امنیت غذایی کشور تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
استاندار با اعلام خسارت به  زمین‌های حاصلخیز مازندران گفت: علاوه بر خسارت بر محصولات، بازگشت این زمین‌ها به روال عادی کشت نیز به دلیل وجود گل و لای شدید و تخریب بستر خاک، زمان بر است.
حسین‌زادگان با اشاره به این که خسارات وارده به حوزه کشاورزی در سیلاب اخیر شامل چاه‌های آب، سردهنه‌ها، راه‌های دسترسی بین مزارع و ادوات کشاورزی در دهه‌های اخیر بی‌سابقه بوده است، گفت: ۷۲ هزار هکتار اراضی زراعی و ۱۸ هزار هکتار از باغات استان در سیلاب اخیر آسیب دیده است و ۵۲ مزرعه پرورش ماهی تخریب شد.
وی با اعلام این که حدود ۵۹۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی مازندران در سیلاب اخیر خسارت وارد شده است، افزود: سیل اخیر همچنین به ۷ هزار کلونی زنبور آسیب زد و ۳ هزار دام سبک و سنگین نیز تلف شد، مزارع توت فرنگی در معرض سیلاب تخریب و نابود شده است و آسیب جدی به مرغداری‌ها وارد شده است.
پس از این جلسه رییس و اعضای هیأت رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی برای بازدید از خسارات ناشی از سیلاب  به حوزه کشاورزی، عازم مناطق سیل زده شدند.
علی محمد شاعری عضو مجمع نمایندگان مازندران نیز در حاشیه این بازدید گفت: این دیدار برای بررسی میزان خسارات به بخش کشاورزی صورت گرفت.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با بیان اینکه میزان خسارات سیلاب و رانش زمین به اراضی کشاورزی مازندران بیش از 500 میلیارد تومان برآورد شده است، افزود: نتیجه بررسی‌های اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در صحن علنی برای بررسی بودجه‌ای و تخصیص‌های اعتباری اعلام می‌شود.
علی اصغر یوسف‌نژاد نماینده ساری و میاندورود و عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی نیز  در حاشیه این جلسه گفت: دولت باید به تعهدات خود در قبال خسارت‌دیدگان استان به‌ویژه بخش کشاورزی اقدام کند چون همان‌گونه که منابع ذی‌صلاح گزارش دادند خسارت وارده به کشاورزی استان بسیار جدی است و این خسارت‌ها باید فورا جبران شود.
وی افزود: مجلس آمادگی کامل دارد با کمک کمیسیون کشاورزی نسبت به اتخاذ راهکارهای مناسب تامین بودجه و اعتبارات لازم برای کشاورزان خسارت دیده اقدام کند».
حقیقت این است که با توجه به اینکه مازندران و گلستان از مهم‌ترین استان‌های کشور در تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی کشور هستند  به تعبیر استاندار مازندران باید به‌طور ویژه دیده شوند چون اگر خسارت‌های وارد شده به کشاورزی این دو استان جبران نشود، امنیت غذایی مردم کشور با خطر مواجه می‌شود.
از این نقطه به بعد تکلیف مجمع نمایندگان مازندران و گلستان است که تلاش کنند مسیر را برای اقدامات عملی در مدت زمان کوتاه، باز کنند. اتخاذ تصمیماتی در جهت کاهش بروکراسی اداری در پرداخت غرامت‌ها و تخصیص سریع‌تر اعتبارات لازم برای پرداخت تسهیلات و امهال بدهی، حداقل کاری است که از اعضای مجمع نمایندگان توقع می‌رود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی