جستجو

خبرشمال در گفت‌و‌گو با معاون گردشگری استان و به بهانه اظهارات اخیر
 امام جمعه رامسر گزارش می‌دهد
 
پایان کارِ مقاومتِ
 خانه‌مسافرهای غیرقانونی
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


سفر رفتن از دیرباز اصول و آدابی داشته و دارد که یکی از مهم‌ترین آداب آن، انتخاب و یا رزرو محل اقامت در مقصد سفر است.
در ایران قدیم، کاروانسراها، حُسنِ هتل‌های توراهی را داشتند که با کمترین هزینه، بیشترین خدمات را به مسافران ارائه می‌دادند و مسافران نیز از اینکه جای امنی برای گذاشتن وسایل سفر و خواب خود داشتند، بسیار راضی و خوشنود بودند.
با گذشت زمان، کاروانسراها، (حجره‌هایی با دیوارهای جداکننده) جای خود را به مسافرخانه‌ها دادند. اماکنی که همانطور که از نام‌شان پیداست، از حداقل لوازم و امکانات یک خانه برخوردار بودند و مسافران علاوه بر رضایت خاطر از داشتن جایی برای خواب و گذاشتن وسایل و متعلقات سفر، می‌توانستند دوشی گرفته و خستگی راه را از تن بیرون کنند.
اما کم‌کم با پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه گردشگری و توریسم، هتل‌ها، متل‌ها، سوئیت‌ها و... جانشین مسافرخانه‌ها شدند و هرکس به فراخور میزان درآمد و وضعیت مالی که داشت، در یکی از این اقامتگاه‌ها مستقر می‌شد.

*خانه‌مسافرها
در این میان، خانه‌مسافرها، از جمله اماکن اقامتی هستند که در طول سالیان دراز، جای خود را به خوبی در میان سفردوستانِ قشر متوسط جامعه باز کرده‌اند.
خانه مسافرها، در واقع واحدهای اقامتی با مالکیت خصوصی هستند که مالکان آنها «باید» مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را اخذ ‌کنند تا بتوانند واحد مسکونی خود را در اختیار میهمانان و مسافران شهر خود قرار دهند. این واحدهای اقامتی شامل ویلا، آپارتمان، خانه و سوئیت هستند.
ویلا نوعی واحد مسکونی محسوب می‌شود که دارای حیاط اختصاصی بوده و در مناطق ییلاقی، کوهستانی، سواحل دریا و سایر مناطق تفریحی قرار گرفته است. خانه، آپارتمان و سوئیت هم که هرکدام دارای امکانات کافی برای یک زندگی چند روزه هستند، مختص شهر هستند و به ترتیب بعد از ویلا، قیمت‌های مناسب‌تری جهت اقامت چند روزه دارند. ظرفیت خانه‌مسافرها نیز بسته به متراژ آنها متفاوت بوده و توسط مالکِ خانه تعیین می‌شود.

*علت استقبال از خانه‌مسافرها
عرضه زیاد خانه‌مسافر در مقابل تعداد محدود هتل‌های ایران سبب شده است تا این نوع واحدهای اقامتی با استقبال زیادی روبرو شوند.
طبق بررسی سازمان گردشگری، ایران با کمبود چیزی در حدود ۱۰۰۰ هتل روبروست که خانه‌مسافر توانسته تا حدود زیادی این کمبود را جبران کند. علاوه بر تعداد کمِ هتل در کشور، تعداد کمِ هتل‌ها در مناطق مهم شهرهای کشور مانند جاذبه‌های مهم گردشگری، نمایشگاه‌های بین‌المللی، بیمارستان‌های تخصصی شهرهای بزرگ و… نیاز به خانه‌مسافر را بیشتر می‌کند. قیمت مناسب خانه‌مسافرها نسبت به هتل دلیل دیگری بر ارجحیت این واحدهای اقامتی نسبت به هتل‌ها توسط مسافرین است. برای خانواده‌هایی با اعضای بیشتر، هزینه اقامت در سفر معمولا بسیار گران تمام می‌شود زیرا که مجبور به گرفتن سوئیت‌های بسیار گران‌قیمت هتل و یا چند اتاق با ظریف 2 الی 3 نفر می‌شوند. اکثر خانه‌مسافرها قابلیت پذیرش تعداد بالایی از مسافر را دارند و از این رو خانواده‌های پرجمعیت می‌توانند با هزینه کمتری در یک مکان اقامت داشته باشند.

*قوانین و مقررات خانه‌مسافرها
اما از آنجا که هر فعالیت تجاری در جامعه نیاز به تدوین مقررات خاص خود را دارد، فعالیت خانه‌مسافرها نیز از این قضیه مستثنا نبوده و این اماکن اقامتی نیز با استناد به مواد 1 و 25 آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آنها مصوب چهارم شهریورماه سال 94 هیات محترم وزیران بوده و با توجه به ضرورت استفاده از ظرفیت خانه‌مسافرها جهت ارائه خدمات اقامتی مناسب به گردشگران به ویژه در زمان‌های پر رونق و پر تراکم سفر در کشور و نیز ضرورت ساماندهی این قبیل مراکز اقامتی به عنوان یکی از مصادیق تاسیسات گردشگری مصرح در آیین‌نامه مزبور به شمار آمده و مالکان این خانه‌ها موظف به رعایت قوانین و مقررات مترتب بر آن هستند که دریافت مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نخستین و مهم‌ترین اقدام مالکان در این راستا می‌باشد.

*خانه‌مسافرها برای دریافت مجوز باید چه شرایطی داشته باشند؟
ساختمان خانه‌مسافر باید دارای پایان کار باشد؛ در صورت عدم وجود پایان کار، ارائه استحکام بنا و بیمه ساختمان الزامی است؛ ساختمان باید دارای سند مالکیت قطعی و با اسناد دال بر مالکیت باشد؛ در صورت ساکن بودن مالک در خانه مسافر، وجود حداقل دو اتاق با خدمات کامل برای اقامت ضروری است؛ ساختمان باید دارای بیمه‌نامه حوادث و یا بیمه‌نامه مسئولیت مدنی برای مسافران و کارکنان ساختمان باشد؛ خانه مسافر حتی‌الامکان باید از مکان‌های پر سر و صدا و آلودگی‌های صوتی به دور باشد و مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند. یک خانه‌مسافر بعد از دارا بودن شرایط و سپس اقدام برای دریافت مجوز، توسط کارشناسان میراث فرهنگی و بر اساس امکانات موجود، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری شده و در نهایت نیز باید تحت نظارت این سازمان، به فعالیت خود در عرصه خدمت‌رسانی به مسافران ادامه دهند.

*چرا مالکان خانه مسافرها علاقه‌ای برای دریافت مجوز از خود نشان نمی‌دهند؟!
اما از آنجا که هر قانونی با خود محدودیت‌هایی را نیز  به همراه دارد و مالکان خانه‌مسافرها نیز تا قبل از تصویب این قوانین، در کمال آرامش و به دور از هرگونه تعهدات قانونی، مشغول به فعالیت بوده‌اند، در حال حاضر، کمترین رغبتی را برای اخذ پروانه و به زیر پوشش رفتن سازمان میراث فرهنگی از خود نشان نمی‌دهند و همین امر نیز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را دچار چالش کرده است زیرا این خانه مسافرها از سویی یکی از ظرفیت‌های بی ‌چون و چرای اماکن اقامتی در حوزه گردشگری محسوب شده و از سویی دیگر نیز، عدم پایبندی آنان به قوانین و مقررات موجود در این زمینه، احتمال دست زدن به اعمال فراقانونی و غیرقانونی توسط آنان را بالا می‌برد که این امر در نهایت نیز به ضرر میهمانان موقتی این خانه‌ها خواهد بود.

*خانه‌مسافرهای پرتعداد در مازندران
در استان گردشگرپذیر مازندران نیز با توجه به ورود انبوه مسافر به ویژه در ایام تعطیلات نوروزی و تابستان، شاهد فعالیت پرتعداد خانه‌های مسافر در این خطه هستیم. خانه مسافرهایی که بعضا با هزینه‌های نازلی، خدمات نسبتا مناسبی را به میهمانان خود ارائه می‌دهند و به همان نسبت نیز می‌توانند مشکلات عدیده امنیتی و مالی و جانی را برایشان فراهم آورند.

*هشدار امام جمعه رامسر به مردم و مسئولان در خصوص ضرورت ساماندهی خانه مسافرها
این نگرانی تا جایی پیش رفته است که امام جمعه رامسر در دیدار نوروزی با پرسنل نیروی انتظامی این شهرستان، ضمن قابل قبول ندانستن تعداد خانه مسافرهای ساماندهی شده از میان خانه مسافرهای شناسایی شده که تنها 400 عدد از بین 2500 خانه را شامل می‌شود از ضرورت ورود پلیس پیشگیری در این زمینه سخن بگوید. خبرشمال نیز به همین بهانه به سراغ معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران رفت تا از زوایای آشکار و پنهان ماجرا با خبر شود.

*قانون در برابر مقاومت‌کنندگان
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در ابتدا با اشاره به اینکه در حال حاضر، طرح ساماندهی خانه مسافرها از تصدی‌گری دولت خارج و به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت:« ما در چند سال اخیر بارها و بارها و تحت عناوین مختلفی سعی در مجاب کردن این دسته از مالکان داشتیم، اما متاسفانه این افراد در ظاهر به دلیل پرداخت هزینه صدور مجوز که در حدود 100 تا 200 هزار تومان است و در واقع به خاطر عدم تمایل برای تحت نظارت قرار گرفتن، مقاومت می‌کنند.»
حسنی، در ادامه به برگزاری جلسات متعدد کمیسیون گردشگری اشاره کرده و افزود:« در نهایت امر و طبق دستور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، مقرر شد تا شیوه‌نامه‌ای با حضور رؤسا و نمایندگان دستگاه‌های مربوطه، همچون شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، نیروی انتظامی، دادگستری و ... نگاشته شود تا بر اساس آن و بعد از اعلام شرح وظایف هریک از این ارگان‌ها، بتوان فارغ از تمایل یا عدم تمایل مالکان، نظارت‌های دقیقی را بر فعالیت‌های آنان اعمال کرد.»
به گفته این مقام مسئول، بر اساس این شیوه‌نامه استانی که در تاریخ هفدهم فروردین‌ماه سال جاری به اداره کل ابلاغ شده است، علاوه بر ایجاد همپوشانی در طرح نظارتی ادارات و نهادهای ذیربط، امید می‌رود تا تمامی مالکان خانه مسافرهای شناسایی شده، خود را موظف به همراهی با اداره کل میراث فرهنگی استان بدانند تا بتوانند برابر قانون، از مزایای طرح ساماندهی که شامل آموزش، بازاریابی و تبلیغات
توسط سازمان میراث فرهنگی است، بهره‌مند شوند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی