جستجو

رییس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش نهاده‌های کشاورزی
 عنوان کرد؛
 
برنج‌کاری با این وضعیت
 به صرفه نیست
 
 
 

شالیکاران مازندران درحالی با افزایش 2 برابری قیمت بیشتر نهاده‌های کشاورزی نظیر سموم، پلاستیک، بذور، قطعات یدکی تیلر و تراکتور و دستمزد کارگری برای شخم و شیار و آب تخت کردن دست و پنجه نرم می‌کنند که به شدت با کمبود نقدینگی نیز مواجه‌اند. اگرچه وجود روان آب‌ها در رودخانه‌ها و شالیزارهای مازندران نوید بخش سال پرآبی برای کشت برنج است و شالیکاران بر خلاف سال گذشته آبیاری را بدون روشن کردن موتورپمپ‌ها آغاز کردند، اما قیمت نهاده‌ها آنان را شوکه کرده است.
شماری از شالیکاران در آیین نخستین نشای مکانیزه برنج که هفته گذشته با حضور استاندار مازندران در روستای باقرتنگه بخش بهنمیر بابلسر انجام شد، نداشتن نقدینگی را مهم‌ترین مشکل خود اعلام کردند و افزودند: 60 تا 70 درصد هزینه‌ها مربوط به دستمزدهاست که باید غروب هر روز به کارگران روزمزد پرداخت شود.
آنان با بیان اینکه قیمت بیشتر نهاده‌های کشاورزی امسال 2 برابر سال گذشته شده است، تصریح کردند: امیدواریم خرید و فروش نهایی محصول برنج نیز به نسبت هزینه تولید افزایش یابد.
کشاورز شعبان احمدپور از روستای باقر تنگه بخش بهنمیر شهرستان بابلسر با بیان اینکه مبلغ قرارداد تامین بوته نشا از بانک نشا امسال برای هر هکتار به 24میلیون ریال رسیده است، گفت: این رقم نسبت به سال قبل 800 هزار تومان بیشتر شده است.
بانک نشای مرکز خزانه‌گیری مکانیزه شالی برنج و کشت بوته شالی با دستگاه نشاکار است که باعث کاهش هزینه کشت شالی برنج نیز می‌شود.
وی با بیان اینکه قیمت بذر طارم هاشمی از هر کیلو 100هزار ریال پارسال به 180هزار ریال افزایش یافته است، ادامه داد: قیمت هر کیلو نایلون برای پوشش کرت‌ها از 70 هزار ریال به 140تا 150 هزار ریال رسیده است.
نخستین مرحله از فرآیند تولید برنج، خزانه‌گیری شالی پس از شخم و شیار است که برای هر هکتار به طور متوسط 45 تا 55 کیلو بذر شالی استفاده می‌شود. وی با اشاره به اینکه دستمزد برای شخم و شیار و آب تخت کردن چهار مرحله‌ای به ازای هر هکتار به  17 تا 20 میلیون ریال رسیده است، گفت: البته دولت با مدیریت به موقع، کود شیمیایی مورد نیاز شالیکاران را با افزایش بسیار ناچیز حدود 40هزار ریال تقریبا با قیمت سال قبل در اختیار شالیکاران قرار داده است.
طبق اعلام شرکت خدمات حمایت کشاورزی مازندران قیمت هر کیسه کود اوره به عنوان پرمصرف‌ترین کود شیمیایی از 385 هزار ریال سال قبل به 420هزار ریال رسیده است.
این شالیکار از استاندار و رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خواست تا بر بازار فروش برنج در زمان برداشت شالی نظارت همه‌جانبه داشته باشند تا کشاورزان در شرایط سخت اقتصادی و هزینه بالای تولید سرخورده و متضرر نشوند.
یکی از شالیکاران شهرستان بابل که پرآبی در زمین‌های کشاورزی را به عنوان مهم‌ترین نیاز برنج‌کاری نام می‌برد، گفت: اما مبلغ دستمزدها و قیمت‌های نهاده‌ها به نسبت نقدینگی حاصل از فروش محصول سال قبل اصلا با یکدیگر همخوانی ندارد و به شدت با مشکل نقدینگی مواجه هستیم.
خداکرم یوسفی با بیان اینکه کشاورز دستمزد صاحبان تراکتور و تیلر، خرید نایلون و سموم را باید نقدی پرداخت کند، افزود: شالیکاران هرچه از وجود آب فراوان در رودخانه‌ها و نهرهای شالیزارها خوشحال هستند، کمبود نقدینگی آنان را سرخورده کرده است.
وی قیمت هر لیتر سم علف‌کش بوتا کلر (ماچتی) را 400هزار ریال اعلام کرد و بیان داشت: سم دیازینون 10 کیلویی هم امسال با افزایش 450هزار ریالی به یک میلیون و 500هزار ریال رسیده است. بر اساس اعلام جهاد کشاورزی متوسط استفاده از علف‌کش در هر هکتار برنج‌کاری سه لیتر و سم دیازینون نیز10تا 15کیلو گرم است.
کرم ساقه‌خوار مهم‌ترین آفت برنج است که با تخم‌گذاری روی شالی در خزانه و یا بوته‌های نشا شده در زمین اصلی، موجب آلودگی و منجر به خسارت‌هایی در شالیزارها می‌شود.

*توزیع حدود 120 هزار تُن انواع کود شیمیایی در مازندران
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران با بیان اینکه توزیع کودهای شیمیایی مورد نیاز شالیکاران از اسفند سال قبل آغاز شده و مشکلی در تامین کود نداریم، گفت: بیشتر کشاورزان کود شیمیایی مورد نیاز خود را با قیمت سال زراعی گذشته خریداری کردند.
کودهای پتاس، اوره و فسفات به عنوان کودهای پایه محصولات کشاورزی محسوب می‌شوند.
مجید سلطانی به افزایش حدود 40هزار ریالی قیمت کود اوره کیسه‌های 50 کیلوگرمی اشاره کرد و افزود: برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده نظارت بر توزیع و قیمت با جدیت ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان نگران تامین و توزیع کودشیمیایی اوره نیز نباشند ادامه داد: تولید کود اوره صددرصد داخلی است و بر اساس برنامه وزارت جهاد کشاورزی مشکلی برای نیاز بیشتر کشت شالی وجود ندارد.
میانگین نیاز هر هکتار به کودهای شیمیایی در زمین‌های کشاورزی مازندران 200 کیلوگرم است.
نیاز هر هکتار به کود اوره 100کیلو و فسفات و پتاس هریک 50 کیلوگرم است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ضمن تایید افزایش هزینه تولید ناشی از بالا رفتن قیمت نهاده‌های کشاورزی گفت: به همین دلیل پیش بینی می‌شود تا قیمت برنج امسال 120 تا 160هزار ریال در هر کیلوگرم برسد و حتی معتقدیم این مقدار افزایش قیمت نسبت به دیگر کالاهای اساسی بسیار کم است
 ولی یقین کنید برنج‌کاری با کمتر
 از قیمت اعلام شده به صرفه نخواهد بود.
عزیزالله شهیدی‌فر، وضعیت قیمت سموم به ویژه علف‌سوزها و سم دیازینون، آفت‌کش کرم ساقه‌خوار را نگران‌کننده و از آن به عنوان قیمت سرسام‌آور یاد کرد و افزود: عمده سموم کشاورزی وارداتی است و قیمت‌ها نیز بر اساس دلار بالا رفت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران وضعیت آب در سدها و آب‌بندان‌های مازندران را بسیار مطلوب و خوشحال‌کننده توصیف کرد و اظهار داشت: به نظر می‌رسد سال آبی خوبی برای کشاورزی زراعی و باغی استان باشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی