جستجو

ارزیابی «خبرشمال» از تذکر نماینده بابل در خصوص «تخلفات»  
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران؛
 
همه راضی، «نجفی» ناراضی!
 
 
 

چندی قبل  و در حاشیه‌هایی که برخی نمایندگان ازجمله علی نجفی خوشرودی در خصوص مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان در خصوص امتیاز منطقه آزاد بندر امیرآباد، ایجاد کرده بودند، یکی از مدیران وقت سازمان برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت استان  از سر دلسوزی به من گفت: مانع بزرگ توسعه مازندران، برخی از همین نمایندگان هستند و توضیح داد که برخی از این آقایان، هیچ هنری بجز دخالت در امور اجرایی استان ندارند و به مجرد اینکه مدیر یا استاندار با نظر آنان، مخالفت یا حتی کم‌توجهی کرد سریعاً به تهران می‌روند و با تحت فشار قرار دادن وزیر مربوطه، به مراد دل خود می‌رسند.  
ماجرای تذکر نماینده بابل درخصوص آنچه که وی با عنوان «تخلفات اداره کل آموزش و پرورش مازندران» طرح کرد نیز در همین بستر قابل ارزیابی است. متن دقیق تذکر علی نجفی خوشرودی که روز گذشته در خانه ملت قرائت شد به شرح زیر است: «آقای وزیر ؛ چرا علی‌رغم تذکرات قبلی به ضعف مدیریت و تخلفات مدیر‌کل آموزش و پرورش مازندران رسیدگی نمی‌کنید؟»
گویا به رغم میل باطنی باید ضرب‌المثلِ «بی پدر و مادر بودن سیاست» را بپذیرم چون نماینده مردم شریف بابل در این تذکر 20 واژه‌ای، سه بار قانون و اخلاق را زیر پا گذاشت که در ادامه می‌آید:

اول بیان سخن خلاف  و توهین ضمنی به دستگاه‌های
نظارتی استان؛
 در شرایطی که دستگاه‌های نظارتی ازجمله اداره‌کل بازرسی مازندران، اداره‌کل بازرسی استانداری، دستگاه‌های بازرسی داخلی آموزش و پرورش و مهم‌تر از همه دادستانی که تا امروز نشان داد در ستاندن حق مردم و اصطلاحاً در «کشیدن مو از ماست»، بسیار جدی است و وسواس دارد و افزون بر آن  در شرایطی که اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران، علیرغم تمام مشکلات و تنگناهای مالی که داشته و علیرغم مشکلات جدیدی که در پی وقوع دو سیلاب شدید در 27 اسفند و 13 فروردین متحمل شد اما در سایه همدلی و تلاش مجدّانه همکاران و مدیریت دلسوزانه شخص مدیرکل آموزش و پرورش موفق شد باوجود تمام خرابی‌ها، فعالیت آموزشی مدارس بعداز تعطیلات نوروزی، آغاز شود و باقیمانده مشکلات را نیز اولویت‌بندی کرده در مسیر حل آنها گام برداشت تا جایی‌که تحسین استاندار را در جلسه شورای اداری استان، با خود داشت، سخنان این عضو مجمع نمایندگان مازندران، چیزی جز طرح سخن خلاف واقع و توهین به دستگاه‌های نظارتی استان نیست.

دوم قضاوت و نشستن در جای قاضی تخلفات اداری؛
هر شهروندی با هر جایگاه مدیریتی و مسئولیت اداری، در مواجهه با تخلفات قطعی و محرزِ یک شخص حقیقی یا حقوقی و به‌ویژه تخلفات یک مدیرکل که امانتدار مردم است، تنها یک «وظیفه شهروندی و تکلیف شهروندی» دارد و آن ارائه مدارک و مستندات به مراجع ذیصلاح قانونی است. دلیل اینکه دستگاه‌هایی چون اداره اطلاعات و همچنین دستگاه‌های نظارتی، شماره‌ای برای ارتباطات مردمی در نظر می‌گیرند همین است.  اگر فردی از تخلفات مدیری آگاهی دارد و آن را به مراجع قانونی، ارائه نکرده بی‌تردید در آسیب و زیانی که به بیت‌المال تحمیل می‌شود شریک است. اگر فرد مورد نظر، مدارک تخلف را به مراجعی چون بازرسی و دادستانی، اعلام کرد و دستگاه‌های مذکور در انجاو وظایف خود، کوتاهی کردند نباید در رسانه‌ای کردن آن مدارک و مستندات، تردید کند. از قرار معلوم، جناب علی نجفی خوشرودی، ضمن اینکه مدیرکل آموزش و پرورش را متهم به انجام تخلفات کرد اما تمایلی به انجام چنین کاری ندارد و تنها به تهدید بسنده می‌کند! و تهدید بدون ارائه مدارک و مستندات قانونی  و اتهام زدن هر دو، تخلف است.

سوم طرح سخنان انحرافی
 و حاشیه‌ای  برای پنهان نگاه داشتن اصل ماجرا؛
اگر به سابقه ماجرا نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد نماینده بابل با این تذکر به وزیر آموزش و پرورش مطالبه دیگری دارد. به‌عبارت دیگر دل نجفی برای آموزش و پرورش مازندران نسوخته و تخلفی نیز در این اداره کل مشاهده نکرده که اگر تخلفی واقع می‌شد از چشمان تیزبین دادستان و اداره‌کل بازرسی پنهان نمی‌ماند چون پیش از همه این عضو مجمع نمایندگان، به جای تذکر به وزیر، مستندات تخلّف را به همین دستگاه‌ها ارجاع می‌داد.
حقیقت این است که با کمال تأسف چندین سال است که برخی نمایندگان به جای تمرکز بر وظایف قانونی خود و وضع قوانین و نظارت بر حسن اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی، تلاش دارند سراغ معاملات پنهانی بروند تا بقای آنان در خانه ملت را تضمین کند. تقسیم کردن پست‌های مدیریتی و ریاست و معاونت دستگاه‌های اجرایی حوزه انتخابیه بین برخی افراد فعال ستادی، یکی از همان معاملات پنهان است. در شهرهایی که یک نماینده دارد، عالباً «دم خروس مداخلات نمایندگان» بیرون نمی‌زند اما شهرهایی که دو نماینده دارد  این مداخلات، آغاز تعارضات است.
از مدتی قبل مدیرکل آموزش و پرورش مازندران، برابر قانون اقدام به تغییر رییس آموزش و پرورش حوزه انتخابیه علی نجفی خوشرودی کرد. نماینده بابل در اقدامی بی‌سابقه، پنهانی وزیر را تهدید کرد و با اشاره وزارتخانه مبنی بر ضرورت تعامل-بخوانید هماهنگی- با نماینده محترم، مشکل حل شود. مدیرکل آموزش و پرورش نیز با هدف تعامل، از انتصاب خود صرف نظر کرد و چندین ماه، آموزش و پرورش مورد نظر با سرپرستی یکی از معاونان اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران، اداره شد تا بقیه ماجرا که  اگر لازم دانستیم  جزییات آن را در شماره بعدی رسانه‌ای خواهیم کرد.
سوال ما از جناب نجفی خوشرودی این است که  هزینه این مداخلات از جیب چه کسی بجز مردم شریف و نجیب بابل کسر خواهد شد؟
نکته دیگری که لازم می‌دانیم به عرض جناب وکیل برسانیم این است که سه قوه در جمهوری اسلامی ایران، براساس اصل قانون اساسی، برپایه تفکیک قوا زیر نظر رهبر معظم انقلاب(مُدَّ ظِلُّه العالی) فعالیت می‌کنند و نمایندگان مجلس، اجازه مداخله در عزل و نصب مدیران دستگاه‌های اجرایی را ندارند همان‌گونه که وزرا و شخص رییس‌جمهوری اجازه لابیگری و مداخله پنهان و آشکار در فرایند «تقنین» را ندارند و اگر مبادرت به چنین کاری کردند شرعاً و قانوناً خطاکارند.
اگر مدیرکل آموزش و پرورش برای عزل و نصب مدیری از مدیران آموزش و پرورش شهرستان و مناطق حوزه انتخابیه وی، از ایشان نظری نخواست، لزوماً به‌معنای این نیست که با نماینده دیگر این شهرستان همراه است.
پایان سخن اینکه شهرستان‌هایی که دو نماینده دارند همانند ساری و بابل، توان و ظرفیت بیشتری برای پیشبرد امور دارند و ضروری است دو نماینده با در پیش گرفتن سیاست «هم‌دلی» و «هم‌افزایی» توسعه متوازن شهر و خدمت به شهروندان را در رأس امور خود قرار دهند نه اینکه تمام توان خود را مصروف تخریب همدیگر و از بین بردن ظرفیت‌های موجود کنند. مداخله در آموزش و پرورش و دستگاه‌های اجرایی ازجمله ورزش و جوانان بابل که فایل صوتی آن، مدتی قبل داستان شده بود و اتهام به مدیران‌کل که با نماینده دوم شهرستان، همراه و هماهنگ هستند تا به جناب نجفی ضربه بزنند، صرفاً تصور است و مبنایی در واقعیت ندارد و این نماینده مردم نجیب بابل نیز به جای اینکه به وزیر آموزش و پرورش تذکر دهد تا در شهرستان، به اهداف سیاسی خود برسد بهتر است با نماینده، امام جمعه و مدیران دستگاه‌های اجرایی شهر و استان دست در دست هم دهد  تا مسیر توسعه پایدار بابل را تسهیل نماید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی