جستجو

 
 
موزه معرق قرآنی
 در کیاسر افتتاح می‌شود
 
 
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران برنامه‌های روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی را تشریح کرد و گفت: موزه معرق قرآنی و نمایشگاه هنرهای سنتی از جمله برنامه‌ها است.
سیف الله فرزانه با اشاره به افتتاح نمایشگاه هنرهای سنتی، نمایشگاه اسناد تاریخی و نمایشگاه دستاوردهای میراث فرهنگی و یگان حفاظت در موزه تاریخ ساری (عمارت کلبادی) گفت: افتتاح خانه موزه معرق قرآنی رضایی کلانتری در شهر کیاسر، برنامه‌های اولین روز از هفته میراث فرهنگی است.
وی با اشاره به برپایی نشست تخصصی با موضوع مرمت ابنیه تاریخی در مسجد جامع ساری گفت: برپایی شب‌های فرهنگی با رویکرد احیای آئین‌های ماه مبارک رمضان در مجموعه کاخ موزه رامسر، پایگاه میراث فرهنگی فرح آباد، موزه تاریخ آمل و پایگاه و خانه موزه نیما یوشیج، از دیگر برنامه‌های این هفته معرفی کرد
وی همچنین از برگزاری دو مراسم پاسداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در سالن اجتماعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران و همچنین در سالن بصیرت شهرستان بهشهر خبر داد.
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران از برگزاری مسابقات اسکیس، عکاسی، تورهای یک روزه در اماکن تاریخی و دوره‌های آموزشی در پایگاه‌های استان خبر داد و افزود: حضور کارشناسان میراث فرهنگی و یگان حفاظت در مدارس و دانشگاه‌ها، برای آشنایی بیشتر با اهمیت و جایگاه میراث نیاکان ما از دیگر برنامه‌های این هفته خواهد بود.

 


نخستین قطار گردشگری
ریلی گیلان در راه است


مديركل راه‌آهن گيلان از راهي شدن نخستین قطار گردشگری ساعت شش پنجشنبه هفته جاری از تهران به سمت گيلان خبر داد.
علي خدايي گفت:  این قطار به عنوان تور یک روزه ریل گردی از تهران حرکت می‌کند و از روی پل‌ها، کنار بناها و داخل تونل‌هایی که مهم هستند، با سرعت کمتر عبور می‌کند تا گردشگران بتوانند عکس‌ها و فیلم‌های مود علاقه خود را تهیه کنند.
وی با تشریح برنامه این قطار گردشگری ادامه داد: قطار در ایستگاه سراوان متوقف می‌شود و بعد از آن، مسافران با اتوبوس از موزه میراث روستایی گیلان بازدید می‌کنند و سپس با اتوبوس به سمت مجموعه شاه عباسی حرکت کرده و ضمن بازدید از این مجموعه، استراحتی نیز آنجا دارند.
خدایی اضافه کرد: بعد از آن گردشگران سوار قطار می‌شوند و در ایستگاه منجیل متوقف و پیاده و در نهایت از دریاچه و بازارچه منجیل بازدید می‌کنند و به تهران باز می‌گردند.
وی هزینه بلیت رفت و برگشت این تور گردشگری ریلی با تمامی خدماتی که ارائه می‌شود را 227 هزار تومان عنوان و بیان کرد: قرار است پس از راه‌اندازی، حرکت این قطار گردشگری هفته‌ای یک بار، پنجشنبه و یا جمعه‌ها ادامه یابد.
خدایی ظرفیت این قطار را 300 نفر ذکر و اضافه کرد: حرکت این قطار از تهران ساعت شش صبح و بازگشت از سراوان به پایتخت، ساعت 17 خواهد بود.
به گفته مدیرکل راه آهن شمال 2، علاقه‌مندان می‌توانند بلیت خود را از تمامی آژانس‌های داخل شهرها تهیه کنند.

 


تشكيل کمیته برنامه‌ریزی
 و هماهنگی کانون‌های مساجد گیلان  


کمیته برنامه‌ریزی و هماهنگی کانون‌های مساجد گیلان، به منظور ارتقای کیفی و کمی سطح آموزشی اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان در محل دبیرخانه تشکیل شد.
حجت الاسلام والمسلمین رضوانی‌نژاد مسئول ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان گیلان با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی وهماهنگی کانون‌هاي مساجد استان گفت: این کمیته جهت ارتقاي سطح آموزشی و سطح دانش وآگاهی مسئولان کانون‌ها، مربیان و اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تشکیل شد. وی اعلام داشت: این کمیته از اعضاي دبیرخانه کانون‌های مساجد و برخی از فعالان فرهنگی و هنری استان تشکیل شده است که امید است با مساعدت مسئولین استانی و همکاری مدیران کانون‌ها زمینه رشد و ارتقای کمی و کیفی کانون‌ها فراهم شود.
در همین راستا، امین محصل تبریزی با توجه به تجارب و سوابق فرهنگی هنری و آموزشی به‌عنوان مسئول آموزش کمیته برنامه‌ریزی و اجرایی و ارتقای آموزشی کانون‌های استان گیلان در سال جاری معرفی شد.
همزمان با ولادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن
 مجتبی (ع)،  فعالیت کمیته با حضور مدیران و رابطین کانون‌ها در سالن مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا شروع به کار خواهد كرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی