جستجو

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران  در نشست خبری با اهالی رسانه عنوان کرد؛
 
خسارت 296 میلیارد تومانی سیل به راه‌های مازندران
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران، خسارت سیل فروردین‌ماه به جاده‌ها و راه‌های استان را بالغ بر 296 میلیارد تومان ارزیابی کرد.
به گزارش «خبرشمال»، عباسعلی نجفی در نخستین نشست خبری خود در جمع اصحاب رسانه ضمن اعلام مطلب فوق، گفت: طی سیلاب اخیر در استان، که در 27 اسفندماه 97، 12 و 13 فروردین و سوم اردیبهشت‌ماه به وقوع پیوست، 62 میلیارد تومان به ابنیه، 18 میلیارد تومان به تجهیزات و ماشین‌آلات و 215 میلیارد تومان هم به جسم راه‌ها خسارت وارد شد.
نجفی، طول راه‌های رانشی استان را 1819 کیلومتر برشمرد و افزود: از این میزان، 445 کیلومتر شامل راه‌های ریزشی و 475 کیلومتر نیز دربرگیرنده راه‌های رانشی بوده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران با بیان اینکه در سیل ابتدایی سال 98 در استان، بیش از 94 دستگاه پل و آبرو آسیب دیدند، تاکید کرد: از این تعداد 44 پل بزرگ نیز مشمول خسارت‌هایی از جزیی تا کلی شدند که پس از برآورد میزان خسارت، کار نوسازی و بازسازی آنها به جد دنبال شده و می‌شود.
نجفی، عمده آسیب‌ها را متوجه محورهای شریانی سوادکوه، محور هراز، کیاسر – سمنان  و گلوگاه – نیالا و راه‌های روستایی منشعب از آنها دانست.
وی همچنین در بخش دیگر سخنان خود در خصوص سیل اخیر در استان، گفت: سیل فروردین و اردیبهشت سال 98 و اسفندماه 97، به 796 نقطه از محورهای مواصلاتی استان آسیب وارد کرد که این امر گستره‌ای در حدود 2126 کیلومتر راه اصلی و فرعی را شامل می‌شود.

*عملیات سریع و به هنگام پرسنل راهداری در بازگشایی مسیرهای آسیب دیده از سیل
عباسعلی نجفی در قسمت دیگری از سخنانش، با اشاره به وجود 10 هزار و 400 کیلومتر راه ارتباطی، اعم از آزادراه، بزرگراه، راه‌های اصلی و فرعی و روستایی در استان، خاطرنشان کرد: از وسعت 7 هزار و 800 کیلومتر راه روستایی، بیش از 70 درصد آن آسفالته و مابقی، شنی و خاکی است.
نجفی با اشاره به وجود 13 گردنه برفگیر در گستره  3 هزار و 700 کیلومتر از راه‌های مواصلاتی استان، طول این گردنه‌ها را در مجموع، 700 کیلومتر برشمرده و افزود: خوشبختانه عملیات سریع و به هنگام نیروهای زحمتکش راهداری مازندران در نقاط آسیب‌دیده از سیل اخیر استان، از دامنه‌دار شدن آسیب‌ها و خسارات جلوگیری کرده و راه را بر خدمات‌رسانی هرچه سریع‌تر به مردم گرفتار در سیل گشود.

*حائز رتبه برتر کاهش آمار تصادفات جاده‌ای
 در سه سال متوالی
وی همچنین در تشریح عملکرد بخش راهداری ابتدا با اشاره به نصب بیش از 57 کیلومتر نیوجرسی (بلوک‌های بتنی جداکننده محورها) در محورهای ارتباطی استان، کاهش تصادفات رخ به رخ را از جمله نتایج این امر دانسته و تصریح کرد: خوشبختانه اداره‌کل راهداری مازندران با کسب بیشترین رتبه در کاهش آمار تصادفات جاده‌ای در سه سال متوالی، موفق به دریافت لوح تقدیر از سوی ریاست محترم جمهور شد.

*ایجاد خط‌کشی در طول 3 هزار و 900 کیلومتر از راه‌های استان
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران همچنین با اشاره به ایجاد خط‌کشی در طول 3 هزار و 900 کیلومتر از راه‌های استان، به ایجاد شیارهای لرزاننده طولی و عرضی در حاشیه جاده‌ها برای هوشیارسازی رانندگان در طول سفرهای جاده‌ای نیز با عنوان دیگر اقدام موثر راهداری استان در راستای کاهش آمار تصادفات و سوانح در راه‌های مواصلاتی یاد کرد و تعداد تابلوهای اخباری و اخطاری و انتظامی در طول مسیرهای ارتباطی استان را نیز در حدود 30 هزار عدد برشمرد.

*اهم اقدامات اداره راهداری مازندران در مبحث
 روشنایی جاده‌ای
این مقام مسئول، همچنین با اشاره به نصب تجهیزات روشنایی در طول 360 کیلومتر از راه‌های مازندران، این میزان استفاده از چراغ‌های روشنایی را چیزی در حدود 12 درصد از مجموع راه‌های کشور برشمرد و با بیان اینکه وزارت راه و نیرو در تفاهم‌نامه‌ منعقده با یکدیگر، مسئولیت روشنایی راه‌ها به ویژه در گردنه‌های مه‌گیر را در دستور کار قرار داده‌اند، تاکید کرد: ایجاد روشنایی‌های نقطه‌ای در 33 نقطه حادثه‌خیز، نصب چراغ‌های روشنایی در بیش از 5/5 کیلومتر از راه‌های مواصلاتی استان و 5/10 کیلومتر از کمربندی نوشهر از جمله اقدامات راهداری استان در حوزه توسعه روشنایی‌های
جاده‌ای در سال گذشته بوده است.

*تبدیل گاردریل‌های آهنی به گاردریل‌های بتنی و سنگی
نجفی در بخش بعدی سخنانش با اشاره به موضوع مهم نصب گاردریل‌ها و حفاظ‌های کابلی در نقاط پرتگاهی استان نیز اظهار داشت: تبدیل گاردریل‌های آهنی به بتنی و سنگی نیز در دستور کار راه و شهرسازی استان قرار گرفته است زیرا گاردریل‌های آهنی در نمک‌پاشی‌هایی که به هنگام سرما و یخبندان انجام می‌گیرد توانایی کمی دارند اما گاردریل‌های بتنی و سنگی علاوه بر استحکام بیشتر، دوام بهتری نیز نسبت به نسل قبلی گاردریل‌ها دارند.

*استفاده از بیش از 25 هزار تُن نمک، شن و ماسه
در جاده‌های برفی
وی با اشاره به اینکه فصل سرما و یخبندان در سال گذشته بسیار زودتر از موعد و در روزهای ابتدایی مهرماه آغاز شد، گفت: در این راستا، در زمستان 97، از 33 اکیپ راهداری، 350 نیروی راهدار، 320 ماشین راهداری در 22 راهدارخانه استان برای بهبود شرایط جاده‌ای و خدمت‌رسانی به مردم گرفتار در برف و یخبندان بهره گرفته شد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران در ادامه، تصریح کرد: ما در زمستان سال گذشته بیش از 25 هزار تُن نمک و به همین میزان شن و ماسه در جاده‌های برفی و یخبندان استان استفاده کردیم که نمک برای یخ‌زدایی و شن و ماسه نیز جهت جلوگیری از سُر خوردن اتومبیل‌ها به روی نمک‌ها استفاده می‌شود.

*جابجایی بیش از 18 میلیون تُن کالا در سال گذشته
نجفی، همچنین به بیش از 12 هزار کامیون، 7 انجمن باربری، 11 انجمن رانندگان، 2 کانون کارفرمایی، 125 شرکت فعال در بخش حمل و نقل کالا اشاره کرد که در سال گذشته بار اصلی جابجایی بیش از 18 میلیون تُن کالا را به دوش کشیدند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران با اشاره به صدور بیش از یک میلیون و 621 بارنامه در سال گذشته نیز افزود: میانگین عمر وسائط حمل و نقل کالا در استان، 21 سال است که شامل 226 دستگاه اتوبوس، 994 دستگاه مینی‌بوس، 4077 دستگاه اتومبیل سواری می‌شود.
بنا به اظهارات این مدیرکل، در سال گذشته بیش از 4 میلیون و 960 هزار نفر مسافر جابجا شده و حدود 224 دستگاه وسایل نقلیه عمومی نیز نوسازی شد. صدور 254 کارت هوشمند مسافربری، 390 کارت حمل و نقل کالا، 931 دستگاه وانت‌بار و 2 وسیله حمل و نقل روستایی از دیگر اقدامات مهم راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در سال گذشته در این بخش بود.
به گفته نجفی، حدود 47 هزار تُن کالا نیز در استان به مقصد یا مبدا استان ترانزیت صورت گرفت.

*انجام بیش از 261 مورد مناقصه و مزایده در سال گذشته
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، به انجام بیش از 261 مورد مناقصه و مزایده در سال گذشته در حوزه راهداری مازندران، اشاره کرد و افزود: متاسفانه از این میان تنها 61 مورد منتج به نتیجه شد.
نجفی به نصب حدود 45 دستگاه دوربین تصویری، 102 سامانه ترددشمار، 2 دستگاه تابلوی ترافیک‌نما و بیش از 10 دستگاه تابلوی پیام متغیر در سراسر استان نیز به عنوان دیگر اقدامات راهداری مازندران در سالی که گذشت یاد کرد.

*اهم برنامه‌های راهداری مازندران در سال جاری
بهره‌گیری از 40 پیمانکار برای روکش آسفالت جاده کناره از گلوگاه تا رامسر، ادامه خط‌کشی و نصب تابلوهای هشداردهنده و شانه‌سازی راه‌ها، تکمیل ساختمان‌های پلیس راهی به ویژه ساختمان پلیس راه گزنک، (که در مراحل پایانی ساخت قرار دارد)، از جمله مهم‌ترین برنامه های این اداره کل در سال جاری است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی