جستجو

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان:
 
ملخ مراکشی
جدی‌ترین تهدید زیستی استان است
 
 
 

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان گفت :در حال حاضر ملخ مراکشی جدی‌ترین تهدید زیستی استان محسوب می‌شود .
امیر محمدپور در جلسه شورای پدافند غیرعامل شهرستان رودبار با اشاره به رشد روز افزون فناوری ها و امکان ترکیب تهدید و فرصت در فناوری ها اظهار داشت: فناوری با رشد سریع که داشته علی رغم کاربردها و خدماتی که می‌تواند به مردم ارائه دهد تهدیداتی را نیز در قالب خود به وجود آورده است‌. وجود سایبر در زیر ساخت‌ها به کشورهای تولید کننده اشراف اطلاعاتی کامل می دهد. سایبر، گسترش فناوری و شبکه های اجتماعی موجب شده تا یک تهدید ترکیبی شکل گیرد یعنی دشمنان با استفاده از فضای سایبر و به وسیله شبکه های اجتماعی می تواند تهدیدات فرهنگی،اجتماعی، اقتصادی و امنیتی برای کشور ایجاد کنند.
محمدپور گفت: روند رشد فناوری بسیار سریع است و بعضا تحت اختیار و کنترل دولت ها نیست به همین دلیل کشورها تحت تأثیر
فناوری هایی هستند که از آنها استفاده می کنند این فناوری ها می توانند تولید داخلی باشند و یا از کشورهای صاحب تکنولوژی و فناوری وارد شود.

تهدیدات زیستی می بایست بسیار جدی گرفته شود
معاون هماهنگ کننده قرارگاه پدافند زیستی استان گیلان با اشاره به اینکه پدافند زیستی در حوزه انسان، دام، غذا، آب آشامیدنی، محیط زیست و کشاورزی مطرح می شود و تهدیدات عامدانه مهندسی شده و عمدی زیستی علیه کشور را کنترل می کند.
محمدپور گفت با توجه به این مهم که نیروی انسانی مهم ترین سرمایه هر کشوری به شمار می رود و صیانت از این سرمایه، بر عهده دولت هاست؛ یکی از مهم ترین راهبردها در کشورهای توسعه یافته ایجاد پدافند غیرعامل زیست محور است. موضوعی که جمهوری اسلامی ایران نیز با ایجاد تشکیلاتی مستقل، درصدد انجام آن است.
وی ادامه داد: دشمن مدت هاست دروازه های دیگری به جز حمله نظامی برای نفوذ به داخل کشورها، یافته است. ایجاد اختلال در حوزه سلامت ،کشاورزی و بهداشت مردم، از جمله تدابیری است که با آرایش جنگی ولی ظاهری غیرجنگی، برای این منظور در دستور کار
قرار دارد.

در حال حاضر ملخ مراکشی جدی ترین تهدید زیستی استان محسوب می شود
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان با اشاره به اینکه هر اتفاق زیستی که به صورت طبیعی و غیر طبیعی سبب نابودی
سرمایه های انسانی یا اقتصادی کشور از طریق تخریب و نابودی محصولات کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی گردد شامل تهدیدات زیستی می شود اظهار کرد: امروزه ملخ مراکشی جدی ترین تهدید زیستی استان محسوب می شود که در استان بر اساس گزارش های اعلام شده حدود ۵ هزار هکتار از مزارع و باغات ما را در چند شهرستان درگیر خود کرده که بحمدالله با اقدام به موقع کارگروه کشاورزی و امنیت غذایی شورای پدافند غیرعامل استان مبارزه با این تهدید زیستی از مدتی قبل آغاز شده و در حال حاضر این تهدید تقریبا کنترل شده و میزان خسارت آن به مردم تا کنون بسیار اندک بوده ولی باید این مبارزه تا تیرماه تداوم پیدا کند.
محمدپور اظهار کرد: اگر شخصی نسبت به تهدیدات زیستی آشنایی نداشته باشد به احتمال زیاد در اولین نگاه، این نظر را خواهد داشت که تهدیدات شیمیایی و هسته ای نسبت به تهدیدات زیستی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و ضرورت دارد، چون اولویت نخست پدافند غیرعامل زیستی حفظ جان انسان‌ها و به عبارتی حفظ سرمایه انسانی کشور است، لذا حتی اگر عوامل زیستی ناخواسته ایجاد شود و جان انسان را تهدید کند، به نظر پدافند غیرعامل نوعی تهدید تلقی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه مبارزه با این آفت در استان ما باید به جد ادامه یابد ، اظهار کرد: ملخ مراکشی، علاوه بر خسارت مستقیم، روی دامداری شدیداً تأثیر می‌گذارد و میزان گوشت و شیر دامها بر اثر حمله آن به مراتع تقلیل می‌یابد. آرواره‌های این آفت به میزانی قوی است که تنه درخت را نیز می‌تواند بخورد و این ملخ محدودیت پروازی ندارند و بعضاً از آب نیز
 عبور می‌کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی