جستجو

«خبرشمال» از حاشیه‌های پیدا و پنهان همایش
 و نمایشگاه فرصت‌های صادرات در مازندران گزارش می‌دهد؛
 
همه راضی، به جز بخش خصوصی!
 
 
 

برگزاری همایش و نمایشگاه‌، ایجاد ارتباط با سفیران کشورهای همسایه و مهیا کردن فضا برای توسعه صادرات، امری لازم است اما کافی نیست. بخش خصوصی تنها مسیری است که صادرات از این مسیر، محقق خواهد شد چون برابر قانون، دولت اجازه صادرات و واردات ندارد.  اقتصاد و  بخش خصوصی مازندران نیز همانند سیاست، به راست و چپ انشعاب کردند و همین موضوع، موجب شد در بسیاری از رویدادهای مهم مانند همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی مازندران،  از توان بخش‌هایی از آن، استفاده نشود.
نمایشگاه توانمندی‌های و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مازندران با حضور فعالانه بخش خصوصی از عراق، اسپانیا، ترکمنستان، روسیه و بلاروس در مرکز استان برگزار شد. در این نمایشگاه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مازندرانی، توان خود را در غرفه‌هایی به نمایش گذاشتند تا قدرت و کیفیت تولیدات استان را به طرف خارجی نشان دهند.
برگزاری این نمایشگاه از آنجا اهمیت فراوان دارد که  همزمان بود با هجدهمین همایش روسای اتاق‌های بازرگانی کشورهای عضو شورای بین‌المللی همکاری اتاق‌های بازرگانی موسوم به ICBC  و حضور سفرای پانزده کشور عضو و همین اهمیت موجب شد دولت نیز در شرایط اعمال تحریم‌های سنگین نفتی و بانکی، به این اجلاس چشم دوخت و وعده داد با افزایش اختیار استانداران، موانع حقوقی بر سر راه صادرات و بخش خصوصی را کم کند. اگر این مسیر هموار شود بی‌تردید صادرات غیرنفتی مازندران گسترش می‌یابد و به سه میلیارد دلار  صادرات خواهیم رسید هرچند درحال حاضر این سهم، 500 میلیارد است.
استان مازندران از ظرفیت طبیعی و زیرساخت‌های مناسب برای تبدیل شدن به کریدور صادراتی و دروازه بازارهای شرق برخوردار است و تولیدات کشاورزی با کیفیت صادراتی و در مقیاس بالا کمکی مضاعف به تحقق این رویا است.
این نمایشگاه با حضور 145 واحد تولیدی در 186 غرفه با همکاری بخش خصوصی و فعال اقتصادی در محل نمایشگاهی اشک پویا برگزار شد و به گفته معاون استاندار مازندران  228 فرصت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی  در مازندران و دستگاه‌های اجرایی احصا و در قالب کتابچه و لوح فشرده تقدیم مهمانان داخلی و خارجی شد با این امید که برگزاری چنین همایش‌ها و نمایشگاه‌هایی بتواند سبب توسعه همه‌جانبه استان شود.
محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، محمد دامادی نماینده ساری و میاندورود و بسیاری از مدیران و نمایندگان بخش خصوصی از نمایشگاه بازدید کردند.
سفیر ایران در اسپانیا در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مازندران  که در مجاورت نمایشگاه و در سالن مصباح دانشگاه پیامبراعظم برگزار شد با بیان اینکه در سرمایه‌گذاری مدرن به تکنولوژی و دانش فنی توجه می‌شود گفت: برای درخشش در جهان باید اقتصاد قوی داشته باشیم.
حسن قشقاوی با تاکید بر داشتن اقتصاد قوی برای درخشش در جهان گفت: سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصادی امری مهم است. وی بر لزوم تفویض اختیارات بیشتر به استانداران تاکید کرد و گفت: باید از ظرفیت استان‌های مختلف برای توسعه تبادلات در منطقه بهره گرفت.
قشقاوی از نهادهای مختلف خواست از سرمایه‌گذاران حمایت کنند و یادآور شد: باید اصالت سود در اقتصاد به رسمیت شناخته شود.
سفیر ایران در اسپانیا با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در ایران بیشتر پول است اظهار داشت: این در حالی که در سرمایه‌گذاری مدرن، تکنولوژی و دانش فنی مورد توجه قرار دارد.
وی دانش فنی، ماشین آلات و قدرت اداری را از جمله مؤلفه‌های سرمایه‌گذاری مدرن بیان کرد.
ظرفیت کشورهای آسیای میانه برای افزایش صادرات شمال رییس مجمع نمایندگان مازندران نیز در این همایش، با اشاره به شاخص‌های بالای تولیدات کشاورزی و صنعتی در استان، گفت: ظرفیت کشورهای آسیای میانه برای افزایش صادرات شمال استفاده شود.
ولی الله نانواکناری  اظهار داشت: مازندران با همه توانمندی از امکانات با لقوه و بالفعل برخوردار بوده که می‌تواند در رونق اقتصادی کشور موثر باشد.
وی افزود: مازندران در تولید برخی محصولات رتبه نخست را در جهان دارد و طبق آمار سازمان خوار و بار کشاورزی (فائو) ایران 25 درصد تولید جهانی را به خود اختصاص داد و در تولید زعفران، پسته، خاویار، زرشک، انار و توت رتبه نخست را در جهان دارد.
نانواکناری گفت: نزدیکی به کشورهای آسیای میانه و دارابودن جاده ترانزیتی و مواهب مختلف در تولید و صادرات محصولات متنوع رتبه خوبی در کشور و منطقه دارد. امیدواریم با همراهی و همدلی بتوانیم  مسیر  توسعه و پیشرفت را هموار کنیم. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران نیز در این همایش گفت: مازندران شاخص در سه رویداد مهم است تا با تعمیق و توسعه همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه بین کشورهای حوزه دریای خزر و سایر همسایگان اعلام شد که امیدواریم با جدیت مفاد آن به مرحله اجرا درآید.
حسن خیریانپور افزود: نمایشگاه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مازندران در تاریخ استانی برگزاری چنین نمایشگاه منحصر به فرد و بی‌بدیل است. در حوزه کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی، صنعت معدن و تجارت خدمات از مزایای استان مازندران است.
نکته‌ای که در حاشیه این همایش و نمایشگاه، موجب نگرانی بود این بود که بخشی از فعالان شناخته‌شده بخش خصوصی در جریان برگزاری این همایش و نمایشگاه، به حاشیه رانده شدند و همین موضوع می‌تواند دستان اقتصاد استان را از چنین فرصت مغتنمی، خالی رها کند و سبب شود در عمل چیزی به رونق تولید و افزایش  اشتغال در مازندران، افزوده نشود.
«خبرشمال» در این خصوص نظر «سید مجتبی رضوی» رییس خانه صنعت، معدن و  تجارت مازندران را جویا شد. وی ضمن تأیید خبر ناخشنودی فعالان اصیل بخش خصوصی مازندران گفت: برخی فعالان رانت‌خوار،  تلاش دارند مانع از حضور فعالان بخش خصوصی اصیل و دلسوز در چنین فضاهایی شوند و به همین دلیل باور من این است که از برگزاری این همایش‌ها و نمایشگاه‌ها در نهایت چیزی عاید اقتصاد استان نخواهد شد و آینده این موضوع را اثبات خواهد کرد.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود: ما به‌کرات درخصوص استمرار این روند به مدیران ارشد اجرایی و نمایندگان استان هشدار دادیم اما تا این لحظه، اقدامی در حمایت عملی از بخش خصوصی و استفاده از توان بالای «خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران» به‌عنوان یک تشکل مستقل بخش خصوصی، در چنین رویدادهایی
 صورت نگرفت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی