جستجو

ارزیابی «خبر شمال» از عملکرد خانه مطبوعات مازندران
 از 17 مرداد 97 تاکنون؛
 
این خانه مترو ک است
 
 
 

/علی سینا رویگریان/


*به‌عنوان مقدمه:


پیشینه نوشتن این گزارش به 17 بهمن ماه سال 97 بر می‌گردد؛ یعنی حدود 4 ماه قبل! اما نتوانستم خودم را راضی کنم که در دهه فجر این گزارش منتشر شود! 17 اسفند ماه هم قبل از نوروز بود و امان از دل نازک من! به 17 فروردین 98 و عید نوروز رسیدیم که ماه مهرورزی بود و چند روز پس از سیزده فروردین؛ اصلا شگون نداشت این گزارش منتشر شود!
اردیبهشت در حالی که داشتم در ذهنم چیدمان واژه‌های این گزارش را انجام می‌دادم، یک بیماری سخت مرا آن چنان روانه بیمارستان و جراحی کرد که اکنون در نیمه خرداد هنوز در حال گذر از دوران نقاهت هستم. به همین دلیل نوشتن این مطلب چند ماه و چند روز به تاخیر افتاد و شگفت‌انگیزتر آن که در طول این مدت هیچ اتفاقی نیفتاد تا من را از نوشتن آن منصرف کند!

*****

*امان از حاضران جشنواره
درست 17 مرداد سال 97 مراسم روز خبرنگار در سالن آینه کاری و پر از ستون و تزیینات سالن ضیافتی در شهرستان نور با حضور بزرگان کشور، استان، اهالی و به‌ویژه نااهلان مطبوعات مازندران، در شرایطی برگزار شد که علی‌رغم پذیرایی عالی، برای دیدن سخنرانان متعدد و از همه مهم‌تر برگزیدگان جشنواره مطبوعات از میان ستون‌های فراوان سالن، می‌بایست گردنی دراز و قابل انعطاف داشت!
مثل همیشه با حیرت از دیدن حضار بی‌شماری که گویا برای دید و بازدید همدیگر آمده بودند و همهمه گفت‌وگوهایشان نمی‌گذاشت صدای بغل دستی را درست بشنوی، چه برسد به افاضات سخنرانان متعدد در قدردانی از اهالی رسانه و وعده‌های توخالی همیشگی و نیز اجرای برنامه موسیقی و...، ناگهان هنگام معرفی برگزیدگان جشنواره، با ندای «بفرمایید ناهار!» یک شیرپاک خورده، در عرض چند  دقیقه سالن از جمعیت خالی شد و حاضران معدود باقیمانده؛ به آسودگی توانستند دست‌کم نام‌ برگزیدگان را بشنوند و برایشان کف بزنند!   (گفتنی است که فیلم قبل و پس از اعلام ناهار، نزد نگارنده موجود و آماده بازبینی کلیه متولیان و اهالی رسانه است اما در خواست بلوتوث و واتس آپ و اینستاگرام و.... پخش در شبکه‌های مجازی ممنوع و در حد تف سربالاست!)

*یک اتفاق باور نکردنی
گذشته از حرف و حدیث‌های فراوان و همیشگی درباره داوران و شیوه داوری و انتخاب برگزیدگان که چاشنی همیشگی جشنواره بدون خروجی و بازخورد مطبوعات مازندران بوده و برخلاف همه جشنواره‌ها تاکنون هرگز چشم‌مان به واژه‌های دلنشین و تاثیرگذار، طراحی‌های خلاقانه و عکس‌های دیدنی بسیاری از برگزیدگان روشن نشده است، مگر بر حسب اتفاق، این بار در بخشی از مراسم، از سوی یکی از بزرگان خانه مطبوعات نوید داده شد -که برای اولین بار!- مجموعه آثار برگزیدگان در قالب یک کتاب، آماده و در اختیار اهالی رسانه قرار داده خواهد شد.
هرچند با شنیدن این خبر شگفت‌زده شدیم که در دنیای الکترونیک کنونی و آثاری که به صورت فایل‌های الکترونیکی برای جشنواره ارسال شده، در زمانی بسیار کوتاه می‌شود آثار برگزیده را در سایت خانه مطبوعات یا اداره ارشاد؛ بازنشر و قابل استفاده نمود و نیازی به چاپ ندارد، به دلمان بد نیاوردیم و گفتیم؛ چه بهتر، کتاب ماندنی‌تر است؛ پس منتظر می‌مانیم.
تا این که بعد از مدت‌ها انتظار و بی خبری، به سراغ سایت خانه مطبوعات رفتم تا شاید خبر و اثری از آثار برگزیده بیابم اما هنوز از این که آخرین به روز رسانی خبرهای تنها پایگاه فراگیر و انحصاری رسانه‌های مازندران در تاریخ خرداد 98 مربوط به تیرماه 97 است، از گیجی در نیامده‌ام!    

*****

*چکیده مهم‌ترین و قابل توجه‌ترین خبرهای خانه مطبوعات درباره مازندران
15 اردیبهشت 97- فراخوان جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان مازندران
 خانه مطبوعات مازندران با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هفتمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مجازی را در استان مازندران برگزار می‌کند. دبیرخانه جشنواره از کلیه روزنامه‌نگاران اعم از نویسندگان، خبرنگاران، عکاسان مطبوعات و خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مجازی دعوت می‌کند تا آثار خود را که از 15 خرداد 96 تا 15 خرداد 97 به رشته تحریر در آورده‌اند براساس محورها و بخش‌های اعلام شده به pressfestival.ir ارسال کنید.
15 خرداد 97 - گزارش کامل نشست اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات مازندران با استاندار
استاندار مازندران در این نشست گفت: هدیه روز خبرنگار 17 مرداد در اختیار خانه مطبوعات قرار می‌گیرد و در این زمینه مکاتبه‌ای برای اینجانب ارسال تا دستورات آن داده شود.
 نشست اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات استان مازندران با استاندار و با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل روابط عمومی استانداری در دفتر استاندار برگزار شد.
مدیر کل وقت: سال گذشته مراسم روز خبرنگار با همت و تلاش خانه مطبوعات مازندران به صورت شایسته برگزار شد و در سالجاری نیز دوستان در نظر دارند مراسم با کیفیتی برای اعضای خود برگزار کنند.
نایب رئیس خانه مطبوعات بیان داشت: درخواست دوم ما این است دستور فرمایید اعتبار مربوط به هدیه روز خبرنگار بر خلاف سال‌های گذشته امسال در آستانه 17 مرداد در اختیار این خانه قرار گیرد تا در روز 17 مرداد به خبرنگاران اهدا شود.
وی گفت: درخواست سوم این است دستور فرمایید مبلغ 50 میلیون تومان اعتبار جهت بیمه تکمیلی اعضای خانه مطبوعات به این خانه اختصاص یابد تا بتوانیم در این زمینه اقدام لازم را انجام دهیم و به طور مثال در یکی از استان‌های همسایه مازندران استاندار آن استان مبلغ 50 میلیون تومان بابت بیمه تکمیلی اعضای خانه مطبوعات تخصیص داده است.
30 خرداد 97: تراز مالی 15 ماهه خانه مطبوعات از فروردین 96 لغایت 31 خرداد 97 اعلام شد

30 تیرماه- هیات رئیسه مجامع عمومی عادی سالانه و فوق‌العاده خانه مطبوعات مازندران توسط هیات مدیره خانه مطبوعات استان مازندران تعیین شد.
31 تیرماه- انتخابات بازرسی خانه مطبوعات مازندران برگزار می‌شود

*تکلیف ما چیست؟
اکنون در روزهای پایانی خرداد ماه 98 به سر می‌بریم.
تا کنون هدایای شندر غازی وعده داده شده در مرداد 97 به بسیاری از اهالی رسانه پرداخت نشده است!
هنوز نمی‌دانیم میزان مساعدت وعده داده شده از سوی استانداری مازندران برای جشنواره مطبوعات مازندران چقدر بوده و دلیل عدم پرداخت آن به بخش قابل توجهی از اهالی رسانه چیست؟
هنوز نمی‌دانیم در سال‌های گذشته عملکرد مالی خانه مطبوعات مازندران چه بوده است؟
و بالاخره همچنان مانند سال‌های گذشته همچنان از زیارت آثار برگزیده جشنواره مطبوعات مازندران، حتی در سایت خانه مطبوعات یا روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران محروم مانده‌ایم! چاپ کتاب پیشکش متولیان خانه مطبوعات مازندران!
واقعا نمی‌دانم با این خانه متروک و بی سر و سامان مطبوعات مازندران چه باید کرد؟ شما می‌دانید؟!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی