جستجو

وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات در جلسه قرارگاه بازسازی
و نوسازی مناطق سیل‌زده مازندران:
 
دولت در تامین اعتبارات خسارت‌های سیل مصمم است
 
 
 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به خسارت‌های ناشی از سیل به تأسیسات زیربنایی مازندران گفت: در نشست هیأت دولت پیگیری لازم برای تأمین این اعتبار با توجه به محدودیت‌های مالی دولت انجام می‌شود.
 محمدجواد آذری جهرمی  در دهمین جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده مازندران اظهار داشت: حضور به‌موقع مدیریت ارشد استان در ساماندهی خرابی‌های ناشی از سیل و خدمات‌رسانی به مردم خسارت‌دیده با همراهی و همکاری تمام دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی نیروهای انتظامی و نظامی و اطلاع‌رسانی به‌موقع رسانه‌ای باعث شد تا بحران ناشی از این بلایای طبیعی در مازندران در کمترین زمان فروکش کند.
وی افزود: روند خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان باید همانند گذشته بدون وقفه ادامه داشته باشد و در این مراحل بازسازی و نوسازی باید تمام دستگاه‌های مرتبط از جمله بانک‌ها فعالیت‌های خود را تسریع کنند.
وزیر معین دولت در مازندران گفت: دولت در بخش اجرایی برای نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی و جبران خسارت‌ ها در بخش کشاورزی کمک‌های خوبی را برای استان مصوب کرده است و بخش زیادی از این کمک‌ها نیز به خسارت‌دیدگان پرداخت شد.
جهرمی عنوان کرد: بانک‌های عامل در پرداخت خسارت‌ها به‌خصوص تسهیلات ساخت و مرمت سرعت بیشتری به خرج دهند تا در هفته جاری این اعتبارات در اختیار سیل‌زدگان قرار گیرد. وی گفت: چنانچه در حوزه زیرساخت فناوری و ارتباطات برای پرداخت تسهیلات مشکلی برای بانک‌ها وجود دارد، وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات در تأمین این زیرساخت‌ها کمک می‌کند.
جهرمی با تاکید بر تسریع در خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان مازندرانی، گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا کارکردها در حوزه خدمات به سیل‌زدگان به‌درستی به نتیجه برسد تا رضایت مردم را به‌دنبال داشته باشد.
وی رضایتمندی مردم در امور خدمات‌رسانی را بهترین راهکار برای ساماندهی مدیریتی در مواقع بحران قلمداد کرد و هدف اصلی دولت در خدمات‌رسانی را هم رضایت مردم دانست.

225 میلیارد ریال بلاعوض
 به سیل‌زدگان پرداخت شد
احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه متاسفانه ابعاد گسترده سیل مازندران به‌خوبی دیده نشد و دلیل آن نیز  بروز سیلاب‌های متعدد در استان‌های دیگر کشور بود از تلاش وزیر ارتباطات به‌عنوان وزیر معین مازندران که نیازها و مطالبات استان را به هیأت دولت انعکاس می‌داد، قدردانی کرد.
وی گفت: به‌دلیل گستره وسیع جغرافیایی، درگیری 12 شهرستان در دو سیل و بحران‌های همزمان چون بسته شدن راه‌ها در ارتفاعات به‌علت بارش برف سنگین و حضور حجم بالای مسافران و گردشگران و مسدود شدن سه محور اصلی موصلاتی استان و تک‌لاین شدن محور سوادکوه پس از سیل دوم در 12 فروردین، بحران وسیعی در حوزه‌های مختلف بر استان حادث شد و خسارات فراوانی به بخش‌های گوناگون وارد آمد.
وی با بیان اینکه پس از بروز بحران سیل‌های اخیر با 1000 نقطه رانشی در استان روبه‌رو بودیم، افزود: با اولویت‌بندی رویاوریی با سیلاب و در سایه همدلی و هم‌افزایی بحران به‌نحو مطلوب مهار شد.
استاندار مازندران خاطرنشان کرد: کارها به‌صورت همزمان مدیریت شد به‌نحوی که با آواربرداری، کار برآورد خسارات نیز انجام گردید و در 72 ساعت برخی خسارت‌ها پرداخت شد و با دستور معاون اول رییس‌جمهوری به‌زودی تنخواه‌ها در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.
حسین‌زادگان ضمن قدردانی از حمایت و حضور دولت و مسئولان و مقامات ارشد دولت و دیگر قوا، یادآور شد: با حمایت‌های صورت گرفته بالغ بر 5800 واحد مسکونی، تعمیراتش به پایان می‌رسد.
وی ادامه داد: برای تمامی واحدهای مسکونی خسارتی شامل مرمتی و تخریبی علاوه بر تسهیلات بلاعوض، اعتبار ساخت و مرمت نیز با نرخ ارزان قیمت پرداخت می‌شود تا خسارت‌دیدگان بتوانند در کمترین زمان ممکن این واحد را تکمیل کرده و در آن مستقر شوند.
استاندار مازندران با اشاره به اینکه میزان تسهیلات مصوب برای استان در بخش بلاعوض و ساخت و مرمت واحدهای مسکونی حدود یکهزار و 760 میلیارد ریال بوده است، گفت: تاکنون 225 میلیارد ریال از کمک‌های بلاعوض مصوب به سیل‌زدگان پرداخت شد و بقیه نیز در حال پرداخت است.
رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران با اشاره به اینکه کمک بلاعوض مصوب برای مازندران 410 میلیاردریال بوده است، گفت: واحدهای مسکونی تخریبی در استان نیز حدود 800 واحد بوده است.
حسین‌زادگان افزود: براساس آخرین آمار کار ساخت 200 واحد مسکونی تخریبی نیز شروع شده به‌طوری که عملیات ساخت 101 واحد در مرحله پی‌ریزی و 55 واحد نیز در مرحله اسکت‌بندی است.
وی افزود: برای تسریع در ساخت واحدهای مسکونی تخربیی خانوارهای تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) نیز قرارداد ساخت  200 واحد مسکونی این اقشار آسیب پذیر با سپاه کربلای مازندران منعقد گردید.
استاندار مازندران گفت: در مجموع در بخش مرمت واحدهای مسکونی خسارتی و حتی تخریبی کارها به خوبی در حال انجام است و امیدواریم تا شروع فصل سرما اکثر سیل‌زدگان به خانه‌های خود بازگردند.
حسین‌زادگان با بیان اینکه یکی از کارکردهای مثبت مدیریتی در امور سیل‌زدگان در این استان، عدم اسکان این خانواده‌ها در کانکس و یا چادر بوده است، گفت: با کمک مردم منطقه و مسئولان مدیریت خوبی در این بخش شد به‌طوری که خانواده‌های خسارت‌دیده یا در مناطق مسکونی قابل اسکان مرمتی و یا در منازل اقوام خود ساکن شدند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی