جستجو

انتقاد عضو مجمع نمایندگان گیلان از تعجیل در تصویب «طرح حذف 4 صفر»:
 
دلیل فوریت مطالبه حذف ۴ صفر
از پول ملی توسط دولت چیست؟
 
 
 

مهرداد بائوج لاهوتی با بیان اینکه اگرچه در اصل طرح حذف ۴ صفر ایرادی وارد نیست اما فوریت  مطالبه آن را از مجلس در این مقطع زمانی توسط دولت مورد سوال و بحث صاحب‌نظران و کارشناسان دانست.
این عضو مجمع نمایندگان گیلان به  «خانه ملت» درخصوص تصمیم دولت مبنی بر حذف 4 صفر از پول ملی، گفت: حذف 4 صفر را به‌نوعی پاسخ به مطالبات مردم می‌دانم چراکه مردم در محاسبات پولی از عناوین ریال استفاده نمی‌کنند، بنابراین ریال در زندگی مردم جایگاهی ندارد و فقط صفرهای اضافی را تحمل می‌کنیم، همچنین با اجرای این طرح، در تولید اسکناس صرفه‌جویی کرده و بسیاری از پول‌های ریز غیرقابل استفاده حذف می‌شوند بنابراین این حذف به واقعی شدن پول ملی کمک می‌کند.
نماینده مردم لنگرود  با بیان اینکه 4 صفر اضافی با ایجاد فضای روانی نادرست پول مردم را درشت‌تر می‌کند درحالی که ارزش پول عملا کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: اگرچه بسیاری از کشورها همچون ترکیه اقدامی مشابه را انجام داده و در اصل آن ایرادی وارد نیست اما فوریت مطالبه حذف 4 صفر پول ملی از مجلس در این مقطع زمانی توسط دولت مورد سوال و بحث صاحب‌نظران و کارشناسان است.
وی افزود: کشور اکنون به لحاظ اقتصادی شرایط مناسبی ندارد و این سوال مطرح است که حذف 4 صفر از پول ملی به تعدیل فضای روانی نامطلوب اقتصادی کمک می‌کند یا آن را تشدید خواهد کرد؟  
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون تحریم‎ها به سمت بلااثر شدن می‌‎روند لذا باید دید حذف 4صفر از پول ملی آسیب روانی برای اقتصاد کشور و در سطح جامعه به دنبال دارد یا تاثیر مثبت، اظهار کرد: درواقع دولت باید پیش‌بینی‌های لازم و علمی را دراین خصوص کند تا پس از اجرای طرح، کشور دچار التهاب یا بحران جدید نشود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی