جستجو

 
 
تشکیل کارگاه آموزشی شهر خلاق در گرگان
 
 
 

کارگاه آموزشی شهر خلاق با حضور مدیران و جمعی از کارشناسان فرهنگی و هنری ادارات شهرستان در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان برپا شد.
رمضان یازرلو؛ معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، ضمن قدردانی از روسای ادارات که از نخستین روزهای اعلام فراخوان راه‌اندازی شبکه‌های خلاق فرهنگ و هنر، دست به برپایی جلسات با فرمانداران،  شهرداری‌ها، نخبگان دانشگاهی و فرهنگی و هنری شهرستان‌های خود زدند، افزود: به خواست استان‌ها مهلت ارسال طرح ها تا ٢٥ مرداد ماه تمدید شده است.
وی با اشاره به اینکه شهر خلاق قرار است یک رویداد و جریان مردمی در دل شهرها باشد، ادامه داد: در هنگام تنظیم طرح حتما به پیشینه شهر در آن شاخه فرهنگی و هنری منطبق با دستورالعمل اجرایی توجه ویژه شود.
یازرلو افزود: همچنین به زیرساخت‌های کالبدی و منابع انسانی منطبق با آن حوزه موضوعی در شهرستان با بهره‌مندی از ظرفیت‌های فکری و منابع دانشگاهی و پژوهشی توجه نشان داده شود.
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در ادامه به طور مبسوط روند از ارسال طرح به مرکز تا داوری نهایی را  تشریح کرد و به پرسش‌های حاضرین پاسخ داد. یادآوری می‌شود در این نشست هر یک از مدعوین، ضمن تشریح حوزه موضوعی انتخابی خود در شهرستان محل خدمت، پیشنهادها و دغدغه‌های خود را مطرح کردند.

 


میزبانی «چالوس»
 از اختتامیه «جشنواره رسانه‌ای خزر»


رییس اتحادیه خانه‌های مطبوعات خزر از برگزاری اختتامیه اولین دوره جشنواره رسانه‌ای خزر ۲۴ مرداد ماه با حضور سخنگوی دولت در شهرستان چالوس خبر داد.
ساسان شیخی با بیان اینکه اختامیه اولین دوره جشنواره رسانه‌ای خزر در شهرستان چالوس برگزار می‌شود، اظهار داشت: این مراسم با حضور هیات مدیره خانه‌های مطبوعات استان‌های شمالی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل مطبوعات داخلی، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌ها، رییس اداره خبرنگاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداران مازندران گیلان و گلستان، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های شمالی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان‌های شمالی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل خانه مطبوعات کشور، و تعدادی از اعضای فعال خانه‌های مطبوعات سه استان شمالی برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: در این مراسم از ۱۷ برگزیده جشنواره رسانه‌ای خزر که قبلا آثار خود را از طریق سایت جشنواره ارسال کردند تقدیر خواهد شد.
شیخی تاکید کرد: داوری آثار از سوی دفتر مرکز مطالعات رسانه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده است و آثار برتر بعد از ترجمه به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای خزر آستاراخان روسیه
 ارسال می‌شود.
وی گفت: این جشنواره تخصصی در لیست جشنواره‌های رسانه‌ای معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته و با مشارکت دفتر مرکز مطالعات رسانه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.
شیخی تصریح کرد: در مراسم اختتامیه جشنواره که با سخنرانی آقای دکتر ربیعی سخنگوی دولت برگزار می‌شود هر یک از مدیران عامل خانه‌های مطبوعات استان‌های شمالی به ارایه گزارش می‌پردازند.
وی در پایان گفت: در این اختتامیه از کتاب «مقالات منتشره در رسانه‌های آقای ولی اله پاشازانوسی» مدیرمسوول هفته نامه محلی ویشار که از سوی خانه مطبوعات مازندران به چاپ رسیده رونمایی می‌شود.

 


برگزاری مراسم روز ملی دریای خزر در بابلسر


همزمان با سالروز انعقاد کنوانسیون منطقه‌ای حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر، آیین گرامیداشت روز دریای خزر روز پنج شنبه ۲۴ مرداد در بابلسر برگزار خواهد شد.
احمدرضا لاهیجان‌زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان با اشاره به نامگذاری ۲۱ مرداد به عنوان روز دریای خزر گفت: محور اصلی این گردهمایی روز ملی دریای خزر موضوعات مرتبط با پسماند است.
وی افزود: توجه ویژه مجلس شورای اسلامی و دولت در خصوص تصویب لایحه مدیریت پسماند در استان‌های ساحلی به ویژه شمال کشور می‌تواند گام موثری در این زمینه باشد.  
لاهیجان‌زاده گفت: پروتکل حفاظت از تنوع زیستی الحاقی به کنوانسیون تهران در پنجمین جلسه کشورهای متعاهد کنوانسیون در اردیبهشت ۱۳۹۳ در ترکمنستان به تصویب هر ۵ کشور رسید.
این پروتکل در هیئت دولت به تصویب رسیده و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شده که در حال حاضر در حال بررسی است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ششمین نشست اعضای متعاهد کنوانسیون تهران در آبان سال جاری در شهر باکو جمهوری آذربایجان برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: از اقدامات مهمی که انتظار می‌رود در این اجلاس به نتیجه برسد تصمیم‌گیری در خصوص ساختار سازمانی دبیرخانه برای انتقال آن به منطقه تصویب پروتکل پایش ارزیابی و تبادل اطلاعات و برنامه‌ریزی به منظور اجرای سایر پروتکل‌های الحاقی به کنوانسیون خواهد بود.
کشورهای حاشیه دریای خزر آذربایجان، ایران، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان برای حفاظت از محیط زیست این دریا در سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۳) کنوانسیون منطقه حفاظت از محیط زیست دریای خزر موسوم به کنوانسیون تهران را امضا کردند. این کنوانسیون با همکاری و حمایت برنامه محیط زیست ملل متحد شکل گرفت. این کنوانسیون منطقه‌ای تنها معاهده زیست محیطی مورد توافق پنج کشور حاشیه دریای خزر و تنها بستر همکاری برای‌ حفاظت و نجات اکوسیستم منحصر به فرد دریای خزر است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همزمان با لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون تهران در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۸۵ این روز به عنوان روز دریای خزر نامیده شد و به همین مناسبت هر ساله مراسم بزرگداشت این روز با هدف تحت مدیریت افکار عمومی و آشنا کردن جوامع محلی حاشیه این دریافت با اهداف کنوانسیون تهران در کشورهای عضو این کمیسیون برگزار می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی