جستجو

 
 
ساخت بزرگ‌ترین سدمخزنی مازندران
با ۱۰۰میلیارد تومان شتاب می‌گیرد
 
 
 

مدیر اجرایی سد مخزنی هراز در آمل، از اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار ملی برای شتاب بخشیدن به مراحل ساخت سد هراز به عنوان بزرگترین سد مخزنی مازندران خبر داد.
احمد احمدپور در حاشیه بازدید فرماندار و نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی از مراحل ساخت جاده جایگزین سد هراز آمل اظهار داشت: بودجه سالانه سد هراز در بودجه کشور لحاظ شده و با اختصاص این اعتبار بخش زیادی از تعهدات پیش‌بینی شده از جمله حدود ۱۱ کیلومتر جاده جایگزین و بدنه سد انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه دو دستگاه تونل و دو دستگاه پل بزرگ در مسیر حدود ۱۱ کیلومتر جاده جایگزین سد هراز درحال ساخت است و جاده فعلی که تردد خودروها درحال انجام است، در قالب دریاچه سد تخریب خواهد شد، گفت: تاکنون بیش از ۴۵ درصد کل این مسیر انجام شده و پیش بینی می‌شود بیش از ۴کیلومتر و پل‌ها تا قبل از دی ماه تکمیل و افتتاح شود. مدیر اجرایی سد هراز آمل گفت: مشکل تاخیر و اختصاص اعتبار همچنان به عنوان یکی از مشکل‌های اصلی در روند اجرای ساخت سد هراز وجود دارد و با روند اختصاص اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی که امسال وجود داشته حداقل برای سال‌های آینده نیز وجود داشته باشد، پیش بینی می‌شود، حداقل تا دو سال آینده سد هراز به همراه شبکه‌های زیربنایی آن
افتتاح شود.
احمدپور، با ردّ راکد بودن روند ساخت سد هراز آمل گفت: از دو سال گذشته مراحل فنی سد که ۲۵ متر پایین‌تر از بستر رودخانه بوده، درحال انجام است و تاکنون حدود ۱۷ متر از آن انجام شده و به تدریج کارها برای بالا آمدن درحال انجام است.
وی افزود: به علت اینکه کارها در عمق زمین در قالب ایجاد شبکه‌های فرعی و انتقال آب درحال انجام است، بسیاری از شهروندان و مردم که از مسیر جاده هراز عبور می‌کنند، فعالیت‌هایی روبنایی را می‌بینند و تصور دارند که فعالیتی انجام نمی‌شود، درحالی که ساخت سد هراز تاکنون توقفی
نداشته است.
احمدپور ادامه داد: همزمان کانال انتقال هدررفت آب‌های مازاد که به دریا می‌ریزد از غرب مازندران از چالوس به سد هراز نیز در حال انجام است که این مهم نیز تاثیر زیادی در مهار آب‌های سطحی غرب استان خواهد داشت.

پیشرفت ۴۰درصدی سد هراز
مدیر اجرایی سد مخزنی هراز آمل، با بیان اینکه هم اکنون با وجود چندین سد فعال در مازندران فقط حدود ۹درصد آب‌های سطحی مازندران مهار می‌شود، اضافه کرد: سد هراز به تنهایی قادر خواهد بود حدود ۲۷ درصد آب‌های سطحی مازندران را مهار کند.
احمدپور، پیشرفت فیزیکی سد مخزنی هراز را حدود ۴۰درصد اعلام کرد و گفت: در ساخت این سد تولید برق نیز پیش بینی شده است و همچنین با بهره‌برداری از سد هراز حدود ۱۰۰هزار هکتار زمین کشاورزی از آب لازم بهره‌مند می‌شوند و آب شرب حدود یک میلیون نفر از ساکنان شهرستان‌های آمل، بابل، محمودآباد، فریدنکنار و بابلسر تامین
خواهد شد.
سد هراز با ارتفاع ۱۵۰متر، ظرفیت تنظیم نهایی حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب در پشت سد را دارد. این سد در فاصله حدود ۲۴کیلومتری شهر آمل در جاده هراز بر روی روخانه پرآب هراز درحال ساخته است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی