جستجو

وزیر  آموزش و پرورش در افتتاحیه دوره توانمندسازی مسئولان و کارشناسان اداره قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش سراسر کشور در رامسر:
 
ما درقبال قرآن و عترت، «مسئولیت یقینی» داریم
 
 
 

خبر شمال/

اشاره/ همایش سومین دوره توانمندسازی  مسئولان و کارشناسان ادارات قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش   سراسر کشور  با شرکت حدود یک‌هزار نفر از کارشناسان، کارشناس مسئولان و رؤسای ادارت قرآن، عترت و نماز ادارات آموزش و پرورش  سراسر کشور، به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش مازندران در اردوگاه میرزا کوچک‌خان شهرستان رامسر به مدت سه روز برگزار شد. گفتنی است حمایت مدیرکل آموزش و پرورش مازندران از برنامه‌های ملی و  برگزاری مراسم به‌صورت حرفه‌ای توسط حوزه معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان موجب شد هر سه دوره توانمندسازی کارشناسان و مسئولان ادارات قرآن، عترت و نماز به آموزش و پرورش مازندران واگذار شود.

محسن حاجی میرزایی در مراسم افتتاحیه این دوره گفت: همه ما در خصوص قرآن مسئول هستیم و آیه تکان‌دهنده شماره 30 سوره مبارکه فرقان که فرمود: « قالَ الرسولُ یا ربِّ انَّ قومی اتخذوا هذا القرآنَ مَهجُوراً» به وضوح، نشان می‌دهد این یک مسئولیت یقینی است و بزرگان گفته اند هر مسئولیت یقینی، نیازمند برائت یقینی است یعنی هر وظیفه ای که انجام آن برای ما یقینی و محرز شد، باید محرز شود ما نیز به تکلیف خود عمل کردیم چون درخصوص موضوعی چون قرآن، خود خداوند از ما حساب خواهد کشید.
وزیر آموزش و پرورش  با اشاره به  حدیث معروف ثقلین که «قرآن و عترت را همراه و همگام با هم معرفی کرد» نشان می دهد که ما همین مسئولیت یقینی را در خصوص «عترت» هم داریم و در این خصوص نیز باید دقیق و درست عمل کنیم. وی در ادامه به حدیث مشهور «انّ الصلاه عمودُ الدین و ان قُبِلَت ، قُبِلَ ما سواها و ان رُدَّت، رُدَّ ما سواها» اشاره کرد و گفت: این حدیث متواتر نیز به وضوح تاکید دارد معیار همه اعمال و عبادات، نماز است و بر این اساس، نماز نیز باید جایگاهی ویژه در برنامه‌های عبادی ما داشته باشد.
حاجی میرزایی همچنین به کلامی از مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت:  نماز ثمره حکومت صالحان است و ما اگر بخواهیم بفهمیم که درست عمل کردیم یا نکردیم، نماز شاخص معتبری است و اساساً صلاح یک جامعه، پیوند جدایی ناپذیری با برگزاری نماز دارد و این ارزیابی پیش از آنکه در سخنان و بخشنامه‌ها باشد، باید در برنامه‌های روزانه ما خود را نشان دهد.
وزیر آموزش و پرورش همچنین ضمن قدردانی از تلاش همه خادمان قرآن در خانواده بزرگ آموزش و پرورش گفت:  آموزش و پرورش بزرگترین و متمایز ترین رسانه کشور  است، هم به لحاظ گستردگی مخاطبان و هم به لحاظ پایداری ارتباط. وی افزود: آموزش و پرورش  به‌عنوان یک رسانه بزرگ،  ارتباط منظم و برنامه‌ریزی شده با مخاطبان خود دارد، ارتباطی که لحظه ای و آنی نیست بلکه  در 9 ماه از سال برقرار است  ضمن اینکه  تفاوت‌های موجود میان مخاطبان را مورد اعتنا قرار می‌دهد و نوع  ارتباط با مخاطبان در آموزش و پرورش، چهره به چهره  و بسیار موثر تر از ارتباطات صرفاً الکترونیکی است.
حاجی میرزایی همچنین گفت: در سند تحول بنیادین، تربیت در 6 ساحت دیده شده و برای هر کدام از این 6 ساحت در تمام 12 پایه تحصیلی برنامه‌ریزی شده است و قرآن، عترت و نماز نیز محور تمام برنامه‌های ما است.
وزیر آموزش و پرورش همچنین از آموزش و پرورش مازندران قدردانی کرد که هر سه دوره توانمندسازی  کارشناسان قرآن، عترت و نماز سراسر کشور با حضور مدیران برجسته کشوری به بهترین کیفیت در این استان برگزار شد و این رخداد بزرگ فرهنگی را نشان‌دهنده توان وظرفیت آموزش و پرورش مازندران دانست و از «عسکری نیکزاد» و همکارانش قدردانی کرد.

• قرآن، عترت و نماز بهترین مسیر تحقق سند تحول بنیادین است
 معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش نیز گفت: قرآن، عترت و نماز بهترین مسیر تحقق سند تحول بنیادین است.  «علیرضا کاظمی» در ادامه این همایش اظهار داشت: حوزه فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش با تببین برنامه‌های فرهنگی و پرورشی قرآنی و استفاده از ظرفیت‌ها و اندیشه‌های صاحب‌نظران، تلاش دارد در مسیر تحقق اهداف سند گام بردارد ازجمله  بیش از 19 درصد از برنامه‌های ما – حدود 50 برنامه از 251 برنامه اختصاص به قرآن، عترت و نماز  دارد.
کاظمی با بیان اینکه امور قرآنی در صدر برنامه‌های معاونت پرورشی قرار دارد، افزود: در راستای توسعه کمی و کیفی ستون دین، نماز جماعت با حضور 20 هزار روحانی در بیش از 70 هزار مدرسه کشور برگزار می‌گردد همچنین طراحی و اجرای 750 برنامه مناسبتی برای قبل از نماز در سطح مدارس کشور اجرا می‌گردد.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه طرح گلدسته‌های شهر با هدف تحقق منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی در سراسر کشور اجرا می‌شود، گفت: 280 هزار نفر در برنامه‌های قرآنی مدارس کشور، مشارکت دارند و750 دارالقرآن با حضور 15 میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور تلاش می‌کنند در اوقات فراغت، دانش آموزان را به سمت  فعالیت قرآنی هدایت کنند.
کاظمی در ادامه ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره همه معلمان شهید به‌ویژه شهیدان رجایی و باهنر و قدردانی از حضور همه مسئولان و حاضران در جلسه گفت: هرچند موانع و مشکلات فراوانی در نظام تعلیم و تربیت کشور وجود دارد اما حوزه فرهنگی و پرورشی تلاش‌های ارزنده و برنامه‌های سازنده‌ای را  انجام داده است.
وی با اشاره به اینکه در راستای توسعه و تحقق فرهنگ انفاق و وقف مبلغ بیش از 500 میلیون تومان در سطح مدارس کشور توسط دانش‌آموزان جمع‌آوری شده است، تصریح کرد: 570 عنوان کتاب معتبر در زمینه قرآن، عترت و نماز در حوزه فرهنگی و پرورشی آموزش و پروررش چاپ  شده است.
علیرضا کاظمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بیش از سه هزار حافظ قرآن در سطح مدارس کشور وجود دارد، بیان داشت: مسابقات سراسری قرآن، عترت و نماز با شرکت بیش از هفت میلیون دانش‌آموز با هدف توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در سطح کشور انجام شده است.

• «توجه به قرآن، عترت و نماز» محور برنامه‌های ما باشد
«عسکری نیکزاد» در افتتاحیه دوره توانمندسازی کارشناسان قرآن، عترت و نماز کشور که با حضور مقام عالی وزارت آموزش و پرورش در رامسر برگزار شد، ضمن عرض خیرمقدم به وزیر آموزش و پرورش، معاون فرهنگی و پرورشی وزیر و کارشناسان و مسئولان حوزه قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش سراسر کشور و گرامی داشت یاد و نام شهیدان، بر ضرورت محوریت قرآن در آموزش و پرورش تأکید کرد. مدیرکل آموزش و پرورش مازندران  در ادامه ضمن تأکید بر این نکته که  عزیزان حاضر همه از  اساتید قرآن هستند، گفت: قرآن معجزه جاویدان پیامبر اکرم (ص) است و ما نیز متولی آموزش این کتاب سراسر نور و حکمت در میان آینده‌سازان هستیم و براین اساس تأکید دارم بر اینکه ضرورت دارد توجه به این سه منشور نورانی، محور فعالیت‌های ما در  آموزش و پرورش باشد.
وی بااشاره به منحصر به فرد بودن این کتاب نورانی و  این حقیقت که قرآن کتابی هدایتگر و مایه رحمت برای مومنان و معجزه‌ای است که در تاریخ نمونه‌ای نظیر آن نداریم، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد این ویژگی‌ها برای جوانان و نوجوانان به‌خوبی تبیین شود.
مدیرکل آموزش و پرورش  در ادامه به عملکرد آموزش و پرورش مازندران در حوزه قرآن، عترت و نماز اشاره و خاطره نشان کرد: دانش‌آموزان و فرزندان عزیز ما در سراسر استان، صاحب رتبه‌های درخشانی در حوزه‌های مختلف قرآن، عترت و نماز شدند و برگزاری همین برنامه ملی که برای سومین بار به آموزش و پرورش مازندران سپرده شد نیز حکایت از عملکرد درخشان همکاران ما در این بخش دارد.
 نیکزاد سپس به جایگاه علمی و آموزشی اداره کل آموزش و پرورش مازندران اشاره کرد و گفت: کسب رتبه‌های برتر  در جشنواره شهید رجایی، کسب رتبه برتر در جشنواره‌ها و المپیادهای علمی و آموزشی، کسب رتبه سوم کشوری در موضوع هدایت تحصیلی، کسب رتبه نخست باسوادی در دوسال متناوب، اجرای برنامه «دو هزار یادواره شهید در دو هزار مدرسه» که ان شاالله تبدیل به برنامه کشوری خواهد شد، تنها گوشه‌ای از دستاوردهای ما در آموزش و پرورش مازندران است.
وی در پایان به نگاه بنیادین و محتوایی جناب حاجی میرزایی مقام عالی وزارت  به آموزش و پرورش و اعمال تبعیض مثبت و توجه ویژه به مناطق محروم و تاکید برعدالت آموزشی و تربیت معلمانی با قدرت تجزیه و تحلیل بالا که به تربیت دانش آموزانی با قدرت بالای تحلیل، اشاره کرد و گفت:  ما نیز در این مسیر برای تحقق اولویت‌های مورد نظر شما که در راستای اهداف و ساحت‌های سند تحول بنیادین است، تلاش
 خواهیم کرد.
«محمد شعبانی» معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش مازندران نیز در حاشیه این مراسم به «خبرشمال» گفت: هم از نگاه اعتقادی و هم از منظر سند تحول بنیادین، توجه به این سه منشور بزرگ نورانی، در دستور کار معاونت فرهنگی و پرورشی آموزش و پرورش است و در این راستا برنامه‌های متنوع و متعددی در طول سال اجرا کرده‌ یا در دست اجرا داریم که ذکر تک تک این برنامه‌ها، نیاز به یک مصاحبه مستقل دارد.
شعبانی ضمن قدردانی از حمایت جناب نیکزاد مدیرکل آموزش و پرورش مازندران افزود: حوزه معاونت پرورشی در سال 98، سه برنامه ملی و کشوری برگزار کرد و این دوره، که بزرگترین دوره توانمندسازی مسئولان و کارشناسان ادارات قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش سراسر کشور است یکی از این سه برنامه بود که از روز سه شنبه با حضور وزیر آموزش و پرورش، معاون فرهنگی و پرورشی وزیر و فعالان این حوزه و مدیران استانی و کشوری در اردوگاه شهید میرزا کوچک‌خان رامسر آغاز شد و تا امروز -پنجشنبه- ادامه داشت. وی همچنین گفت: اجرای حرفه‌ای و بهره‌گیری از توان و ظرفیت بالای نخبگان این حوزه موجب شد هر سه دوره توانمندسازی، از سوی معاونت فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش به اداره کل آموزش و پرورش مازندران واگذار شد که برای ما افتخار بزرگی است.  
معاون فرهنگی و پرورشی اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران همچنین گفت: در این سه روز کارگاه‌های مختلفی برای مسئولان، کارشناس مسئولان و  کارشناسان قرآن، عترت و نماز برگزار شد که اساتید این دوره‌ها از دستگاه‌های دیگر غیر از آموزش و پرورش هستند و در این بخش هم تلاش کردیم از ظرفیت سایر دستگاه‌های مرتبط با موضوعاتی قرآن، عترت و نماز که در طول سال با آموزش و پرورش همکاری داشتند نیز بهره‌گیری کنیم.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی