جستجو

«عسکری نیکزاد»:
 
طرح رسا، از هدر رفت دانش، تجربه و تخصص مدیران و کارکنان، جلوگیری می‌کند
 
 
 

پنجمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان در سال ۹۸ با حضور اعضا و به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در سالن شهدای استانداری مازندران برگزار شد.

 

خبرشمال/


در ابتدای این جلسه و پس از تلاوت آیات الهی، «عسکری نیکزاد» مدیرکل آموزش و پرورش مازندران درخصوص اقدامات انجام‌شده مربوط به مصوبات جلسه چهارم، گزارشی ارائه کرد.
نیکزاد در ابتدا دستور کار جلسه را بررسی برنامه آموزش و پرورش مازندران در خصوص مراقبت از  آسیب‌های اجتماعی خواند و گفت: برخی آسیب‌ها میان دانش‌آموزان رواج دارد اما آموزش و پرورش در ایجاد و رواج این مشکلات، سهمی ندارد درحالی‌که برخی ما را زیر سوال می‌دهند درحالی‌که بسیاری از آسیب‌ها از خانواده  یا جامعه به دانش‌آموز و مدرسه می‌رسد.
دبیر شورای آموزش و پرورش مازندران،  آموزش و پرورش را خط مقدم تربیت مستمر و چهره به چهره با رویکرد دانایی‌محوری برای تربیت نیروی خلاق، ماهر و مبتکر با قدرت تحلیل بالا توصیف کرد و گفت: توقع داریم معلمان و شهروندان ما تحلیل‌گر و مطالبه‌گر باشند، نقش خانواده‌ها در آموزش و پرورش بیشتر شود و کاری کنیم تا موفق به تربیت «شهروند فردا» شویم.
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران همچنین طیف گسترده‌ای از اقدامات انجام شده در چندماه سال 98 را تبیین و خاطرنشان کرد:  شناسایی بیش از ۲ هزار دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل، افزایش بیش از  ۴۰  درصدی درآمدهای اختصاصی از محل صرفه‌جویی و مدیریت مالی،  معاینه ۵۴ هزار فرهنگی در مراکز درمانی و درمانگاه‌های فرهنگیان که رقمی معادل 700 میلیون تومان صرفه‌جویی به نفع معلمان داشت،
 افتتاح چهار سالن ورزشی و سه چمن مصنوعی و برگزاری ۱۱ گردهم‌آیی سمن‌ها در ۱۱ شهرستان تنها بخش کوچکی از اقدامات همکاران من در آموزش وپرورش مازندران بود.
وی در ادامه به رونمایی از سامانه گروه راهبری سیستمی آموزش و پرورش مازندران «رسا» اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح، از هدر رفتن دانش و تجربه مدیریت و کارکنان آموزش و پرورش جلوگیری خواهد شد ضمن این‌که از دوباره‌کاری‍ها پیشگیری می‌شود چون دانش و تجربه منابع انسانی هر بخشی از آموزش و پرورش در این سامانه ثبت و برای کارکنان جدید و جوان قابل دسترسی است.   
در ادامه این جلسه هرکدام از اعضا گزارشی  از پیگیری مصوبات جلسات قبل ارائه کردند.  
محمد شعبانی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش مازندران نیز در ادامه  به دستور جلسه پرداخت و گفت: آسیب‌های اجتماعی به باورهای جامعه آسیب می‌زند اما نباید در حوزه آسیب‌ها، آموزش و پرورش را تنها گذاشت، چون آموزش و پرورش به‌تنهایی نمی‌تواند تمام این آسیب‌ها را مدیریت کند.
وی با اشاره به این‌که اداره پیشگیری و مراقبت آسیب‌های اجتماعی به معاونت پرورشی و فرهنگی واگذار شد، گفت: آموزش و پرورش برآیندی از کل جامعه است اما در برخورد با آسیب‌ها در آموزش و پرورش نمی‌توان چکشی و تند برخورد کرد.
شعبانی همچنین خبر از طراحی اطلس آسیب‌های اجتماعی در سطح استان با همکاری معاون پژوهشی آموزش و پرورش استان داد و افزود:  «طرح نماد» باید در تمام مدارس سراسر استان پیاده شود اما این کار هزینه دارد و امکان‌پذیر نیست اما پیشنهاد ما این است که طرح نماد در مدارس آسیب‌پذیر اجرایی شود.
حسین حسن‌نژاد معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران نیز در پایان این جلسه ضمن جمع‌بندی مباحث مطروحه گفت: در خصوص آسیب‌های اجتماعی باید بگویم نگاه ما باید اصلاح  شود و اگر این نگاه اصلاح نشود همچنان  در این حوزه حرف‌های خوبی می‌زنیم اما خوب عمل نمی‌کنیم.
معاون استاندار مازندران در همین رابطه گفت: دغدغه خانواده‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی نسبت به کودکان، سرمایه ارزشمندی است که آموزش و پرورش باید از این سرمایه به‌خوبی استفاده کند.
وی همچنین گفت: تقصیر همه آسیب‌هایی که متوجه دانش‌آموزان است به آموزش و پرورش بر نمی‌گردد اما نمی‌شود خط و مرزی کشید و گفت تا این قسمت از آسیب‌ها، سهم خانواده و تا این قسمت، سهم جامعه و این بخش نیز سهم مدرسه است و اساساً چنین تقسیم‌بندی‌ای، ناشدنی است.
وی درخصوص رونمایی درخصوص طرح رسا  نیز گفت: این اقدام نوعی ارزش‌گذاریِ دانش تولید شده در سازمان‌ها و دستگاه‌ها است و نیازی مبرم  محسوب می‌شود چون درحقیقت با ذخیره‌سازی تخصص و دانش به‌عنوان یک سرمایه معنوی،  موجب جلوگیری از آزمودن آزموده خواهد شد.
گفتنی است در حاشیه پنجمین جلسه شورای آموزش و پرورش مازندران، از سامانه رسا «گروه راهبری سیستمی آموزش و پرورش مازندران» رونمایی شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی