جستجو

سرپرست بهزیستی مازندران  در مراسم آغاز طرح غربالگری بینایی:
 
کودکان، آسیب پذیر‌ترین
گروه‌ اجتماعی هستند
 
 
 

طرح غربالگری تنبلی چشم همه ساله از ابتدای آبان ماه تا پایان آذر ماه در سراسر کشور اجرا می‌شود و این طرح در طول سال نیز در تمامی مهدهای کودک، مراکز بهداشت و درمان، کانونهای قرآنی، مجتمع‌های خدمات بهزیستی و ادارات بهزیستی سراسر استان توسط چارت E و دستگاه های غربالگری بینایی قابل اجراست.
در همین راستا مراسم افتتاحیه طرح غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال با حضوردکتر جمال باقری نسامی؛ سرپرست بهزیستی استان مازندران، دکتر گلچوبی؛ معاون امور توسعه پیشگیری و مدیران شهرستان نکا در حاشیه مهد سعادت برگزار شد.
دکتر باقری با بیان اینکه کودکان یکی از آسیب پذیر ترین گروه‌های اجتماعی هستند، با تاکید بر نقش بینایی در رشد و تکامل این گروه سنی گفت: سازمان بهزیستی با هدف ارتقا سطح سلامت بینایی کودکان و پیشگیری از تنبلی چشم که یک اختلال اکتسابی قابل پیشگیری در سنین کودکی میباشد ، طرح غربالگری بینایی را از سال 77 در سراسر کشور آغاز کرده است. سرپرست بهزیستی استان مازندران با اشاره به اینکه تنبلی چشم دومین علت کاهش بینایی و نابینایی در کودکان است، افزود: متاسفانه تنبلی چشم هیچ نمود ظاهری ندارد و والدین به راحتی متوجه این اختلال نمیشوند اما به تدریج با اشکال در دید عمق، کاهش قدرت تمرکز و قدرت تفکیک، منجر به اختلالات تحصیلی و عدم یادگیری مهارت های اجتماعی و فردی می‌شود.
وی با تاکید بر اهمیت غربالگری در سنین زیر شش سال خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی کشور از سال 87 اقدام به استقرار پایگاه های دایمی غربالگری تنبلی چشم نمود که هم اکنون با بهره گیری از دستگاه های چارت E و غربال عیوب انکساری توسط افراد آموزش دیده در تمام طول سال غربالگری کودکان سه تا شش سال انجام میشود. باقری خاطرنشان کرد: درحال حاضر شش هزار نفر نابینا در سراسر استان وجود دارد که حدود 80 درصد از این جمعیت درصورت شناسایی و
 دستگیر می‌باشند.
 نیمی از مهدهای کودک مازندران در روستاها
 مستقر هستند
سرپرست بهزیستی مازندران شمار مهدکودک های استان را ۸۰۰ واحد اعلام کرد و گفت: نیمی از این تعداد در روستاها مستقر هستند.
 جمال باقری با بیان اینکه ۸۰۰ مهدکودک در استان فعال است افزود: نیمی از این تعداد در روستاها مستقر هستند که نشان از توزیع مناسب امکانات و صدور مجوزها دارد.
وی با اشاره به طرح سنجش بینایی کودکان اظهار داشت: تا  دو ماه آینده باید ۱۳۰ هزار کودک معاینه و غربالگری شوند و اجرای این طرح در پیشگیری از آسیب ها و اختلالات بینایی موثر است.
باقری، حوزه پیشگیری را از جمله محورهای فعالیت این سازمان برشمرد و گفت: در حوزه مشاوره طلاق، خط اول مشاوره اورژانس اجتماعی است و اگر آمار طلاق را کم کنیم در پیشگیری از آسیب ها تاثیر زیادی خواهد داشت.
وی با اظهار اینکه هیگ سازمانی به اندازه بهزیستی، سمن های مردم نهاد با حوزه فعالیت گسترده ندارد تصریح کرد: همچنین این سازمان دارای سه معاونت کاملا تخصصی است و باید نگاه تخصصی و کارشناسی به سازمان و خدمات آن داشته باشیم. سرپرست بهزیستی مازندران از رسانه ها خواست تا بازرس و ناظر سوم این سازمان باشند و عملکرد مجموعه را نظارت و پایش و مطالبات مردم را پیگیری کنند و افزود:یکی از بهترین شرکای بهزیستی برای بهتر زیستن؛ رسانه ها و خبرگزاری ها هستند زیرا رسانه می توانند در معرفی سازمان و توانمندی های آن برای ارائه خدمات به افراد تحت پوشش نقش مهم
داشته باشند. سرپرست بهزیستی مازندران با اظهار اینکه در حوزه پیشگیری اطلاعات مناسبی در جامعه وجود ندارد خواستار نقش آفرینی رسانه ها در این
 زمینه شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی