جستجو

عضو مجمع نمایندگان مازندران در مخالفت با طرح انتقال آب:
 
آکوسیستم خزر در معرض خطرات جدی
واقع می‌شود
 
 
 

ولی الله نانواکناری درخصوص انتقال آب خزر به سمنان هشداردادکه دریاچه خزر بسته است و هر اقدامی برای انتقال آب به هر نحوی که انجام شود مطمئنا اثر منفی محیط زیستی به  منطقه وارد خواهد کرد، شیرآبه‌های پسماند و مواد شیمیایی،  آب خزر را آلوده کرده و همچنین احداث تصفیه‌خانه نیز باعث می‌شود شوری آب اضافه شود و اکوسیستم دریای خزر در معرض خطرات جدی قرار می‌گیرد.
وی افزود: برخی گونه‌ها در خزر همانند ماهی خاویاری، کپور و... منقرض و یا در حال انقراض هستند که شورتر شدن آب این فرایند را تشدید می‌کند.
نماینده مردم بابلسر در مجلس تصریح کرد: ما تجربه‌ای مثل خشکی دریاچه ارومیه را داریم که شهرها و مناطق  اطراف را دچار چالش کرد و اکنون باید میلیاردها هزینه کنند که این مشکل را حل کنند بنابراین نباید دوباره آن را تکرار کنیم ضمن این‌که  مسأله دیگر هزینه‌ای است که باید آب دریای خزر را تا ارتفاع 2 هزار متری پمپاژ کنند و دوباره برای خروج آب به داخل فلات مرزی فشارشکن احداث کنند که هزینه بسیار سرسام آوری است.
وی خاطرنشان کرد: این طرح همچنین  باعث از بین رفتن جنگل‌های مسیر می‌شود، اکنون خود مازندارن، گیلان و گلستان مشکل کم‌آبی دارند و در برخی نقاط با تانکر آب‌رسانی می‌شود، حال سوال این است؛ در حالی که حاضرند هزاران میلیارد تومان برای انتقال آب از خزر هزینه شود چرا برای احداث تصفیه خانه و تامین آب شرب بهداشتی این استان‌ها هزینه نمی‌شود؟  آیا این  بی‌عدالتی آشکار نیست؟
نانواکناری تاکید کرد: بحران فقط برای شمال کشور نیست استان‌های همجوار مثل خراسان شمالی و رضوی را هم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و حتی برای جنوب سلسله جبال البرز هم این تهدید وجود دارد چون اگر جنگل‌های هیرکانی تخریب شود در آینده در تهران نیز رطوبت و بارندگی نخواهیم داشت و آلودگی تشدید و بحران تمام کشور را فراخواهد گرفت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی