جستجو

 
 
کشف ۴۸۰ قطعه تاریخی
 در مازندران
 
 
 

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران از کشف ۴۸۰ قطعه تاریخی طی سال جاری در استان
 خبر داد.
 «محمدرضا کردان» در جمع نیروهای یگان حفاظت استان با اشاره به انجام ۳۶ هزار و ۹۲۵ مورد بازدید از آثار تاریخی سطح استان در شش ماهه نخست سال ۹۸ گفت: در این مدت ۴۸۰ شی تاریخی کشف شد و ۱۱۴ نفر در این رابطه دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
وی همچنین از برگزاری ۷۱۱ جلسه مشارکت اجتماعی و تعامل با دیگر دستگاه‌ها و نهادها در راستای حفاظت از میراث فرهنگی استان، در شش ماهه نخست سال خبرداد و گفت: ۸ دوره آموزشی در راستای ارتقا توانمندی نیروهای این یگان در استان برگزار شد.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی با اشاره به اهمیت توسعه دانش و مهارت‌های حفاظتی و ارتقا آمادگی جسمانی نیروهای این یگان گفت: برنامه‌های آموزشی می تواند سطح توان حفاظتی کارکنان را بالا ببرد و از ظرفیت‌های موجود جهت حفاظت بهینه از آثار تاریخی و فرهنگی این مرز و بوم
 استفاده کنند. بیش از ۷۰۰ اثر تاریخی و طبیعی مازندران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 


آغاز آموزش آداب گردشگرپذیری
به دهیاران مازندران


معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از آغاز اجرای طرح آموزش به دهیاران روستاهای مسیر و مقصد گردشگری استان خبر داد و از دهیاران خواست برای توسعه این صنعت در روستاها حتما در دوره آموزشی شرکت کنند.
«مهران حسنی» افزود: این طرح پس از پیمایش جغرافیای گردشگری استان از سوی استانداری و اداره کل میراث فرهنگی و شناسایی ۱۶۰ روستای مسیر و مقصد گردشگری در استان به مرحله اجرا درآمد.
وی توضیح داد: البته اجرای طرح ابتدا از شهرستان تنکابن و رامسر آغاز شد و در روزهای آینده در تمامی مناطق استان اجرایی می‌شود.
معاون گردشگری میراث فرهنگی مازندران با اعلام این که آموزش دهیاران توسط چهره‌های علمی حوزه جهانگردی و گردشگری انجام می‌شود، گفت: دهیاران برای آموزش و حضور در کلاس‌های گردشگری نیازی به مراجعه به اداره کل میراث فرهنگی ندارند و با حضور در ادارات شهرستانی این کلاس‌های آموزشی برای‌ ایشان برگزار می‌شود.
حسنی افزود: در این دوره‌های آموزشی موضوعاتی چون شناخت صنعت گردشگری، الگوهای رفتاری با گردشگران، الگوهای ارتباطی گردشگر با طبیعت، مدیریت جامعه محلی برای پذیرش گردشگران و همچنین ایجاد فضای مسئولیت‌پذیری برای گردشگر و جامعه محلی به دهیاران آموزش داده می‌شود.
وی با اعلام این که اولویت آموزش در مرحله نخست برای دهیارانی است که روستاهایشان در مسیر گردشگری است یا اقامتگاه بوم‌گردی دارد، گفت: درخواست ما از تمامی دهیاران ۱۶۰ روستای انتخاب‌شده این است که حتما در این طرح شرکت کنند، زیرا آموزش تنها راه توسعه مثبت و موثر روستاها و تعمیق اقتصاد گردشگری در محیط روستایی مازندران است.  استان مازندران سالانه میزبان حدود ۳۰ میلیون نفر گردشگر است که ۲۰ تا ۳۰ درصد از این تعداد در روستاها اقامت می‌کنند.  همچنین مازندران ۲ هزار و ۹۰۰ روستا و آبادی دارد که بیش از ۷۰ درصد آن در مناطق جنگلی، کوهپایه و ییلاقی است و دارای جاذبه‌های گردشگری متنوع و بی نظیر هستند.

 


پلاک‌کوبی کلیه دام‌های سنگین مازندران


مدیر امور دام جهاد کشاورزی مازندران از پلاک‌کوبی کلیه دام‌های سنگین مازندران در ۳ تا ۶ ماه آینده
خبر داد.
«فرهادی»، رییس امور دام مازندران در حاشیه طرح هویت‌دار کردن دام‌های سنگین در بهشهر با بیان این که طرح هویت‌دار کردن دام در استان به جدیت پیگیری می‌شود گفت: کلیه دام‌های سنگین استان در ۳ تا ۶ ماه پلاک‌کوبی خواهند شد، از این‌ رو لازم است که دامداران نسبت به هویت‌دار کردن دام خود اقدام کنند.
او افزود: در پی قاچاق دام زنده از کشور، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز شیوه‌نامه‌ای را با کمک کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور تنظیم کرد که در نیمه دوم امسال باید این طرح اجرایی شود.
فرهادی درباره اجرای عملیات پلاک‌گذاری دام گفت: اتحادیه‌های دامداران، اتحادیه صنعت همگام، اتحادیه عشایری، اداره کل دامپزشکی و صندوق بیمه کشاورزی اقدام به نصب پلاک گوش دام‌ها می‌کنند و اطلاعات دام‌های پلاک‌گذاری شده در سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت می‌شود.
او افزود: با اجباری شدن طرح هویت‌دار کردن دام و همچنین بیمه دام از این به بعد ارایه هرگونه خدمات و تخصیص نهاده منوط به بیمه و هویت‌دار کردن دام است. در شهرستان بهشهر ۱۳هزار گاو اصیل سنگین، ۶ هزار گاو بومی و ۱۷ هزار راس گاو دو رگه وجود دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی