جستجو

 
 
کاهش تغییر کاربری شالیزارها
 
 
 

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی اعلام کرد که با نظارت ها و فعالیت اکیپ های گشت، آمار تغییر کاربری های شالیزارهای استان کم شده است.
گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که ۴۰درصد برنج کشور را تولید می کنند. به همین دلیل حفظ و حراست از این اراضی ارزشمند عزم ملی می طلبد.
به دلیل آلودگی هوا در برخی از استانها به خصوص پایتخت، به  منظور بهره برداری هرچه بیشتر از هوای سالم گیلان، برخی از افراد به فکر ساخت خانه های دوم در شالیزارها می افتند و متاسفانه تعدادی هم هر چند اندک موفق به تغییرکاربری شده اند.
حسن گیلان پور مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفت و گو با ایسنا گفت: تغییر کاربری ها امسال در استان کم شده است، اما باید آمار تغییر کاربری در شالیزارها به صفر برسد زیرا دیگر امکان توسعه این اراضی در استان وجود ندارد.
وی افزود: امسال با نظارتهای بیشتر و مستمری که انجام شده بیش از گذشته شاهد کاهش تغییرکاربری ها
 در اراضی شالیزاری بودیم.
گیلان پور، ادامه داد: در حال حاضر امکان ساخت و ساز واحد مسکونی در خارج از طرح هادی وجود ندارد و با متخلفین در این امر به شدت برخورد می شود.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، گفت: در تلاش هستیم تا اراضی کشاورزی و باغی داخل طرح هادی خارج شوند تا امکان تغییرکاربری به خصوص در زمین های زراعی امکانپذیر نباشد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه همکاری و توجه مردم نیز نسبت به حفاظت از اراضی شالیزاری افزایش یافته است و به محض مشاهده ساخت و ساز در هرگونه اراضی کشاورزی را به سامانه ۱۳۱گزارش می دهند. گیلان پور، تصریح  کرد: برخی از متخلفین شناسایی شده که به تغییرکاربری اراضی شان اقدام کرده بودند نیز به دادگاه معرفی شده اند. وی با اشاره به اینکه ۱۸اکیپ کنترل و بازرسی در استان گیلان مشغول فعالیت و گشت زنی هستند، افزود: بیشترین تغییرکاربری‌ها در شهرستان‌های تالش و ماسال گزارش
 شده است.
علی موسوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تالش در ادامه گفت: در شهرستان تالش نیز نظارت ها و کنترل ها را نیز افزایش داده ایم.
وی  با بیان اینکه خوشبختانه متقاضیان ساخت واحدهای مسکونی آگاهی یشان افزایش یافته و از ساخت خانه در اراضی شالیزاری و یا باغی خودداری می کنند زیرا میدانند که این کار تخلف است و حتما هر گونه سازه ای در این مکان تخریب خواهد شد، افزود: رسانه های استان باید اطلاع رسانی های بیشتری در این خصوص انجام دهند. موسوی خاطرنشان کرد: چون استانهای تولید برنج کشور محدود هستند باید در حفظ شالیزارهایمان همه حساسیت و توجه داشته باشند.
مدیرجهاد کشاورزی تالش تصریح کرد: تالش یکی از شهرستانهای مهم تولیدکننده برنج باکیفیت گیلان است و به شدت از این اراضی ارزشمند حفاظت می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی