جستجو

 
 
واکنش دادستان انزلی به ادعای رییس سازمان محیط زیست
 
 
 

دادستان عمومی و انقلاب انزلی در واکنش به ادعای رییس سازمان محیط زیست درباره توقیف بدون دلیل طرح معروف به بایوجمی تصریح کرد که حدود ۶۰۰ صفحه اسناد و مدارک همراه مقالات در این باره وجود دارد که عمده آن به محیط زیست ارایه شده است.
سید رحمان سیدزاده دادستان عمومی و انقلاب انزلی در واکنش به ادعای رییس سازمان محیط زیست درباره توقیف بدون دلیل طرح معروف به بایوجمی، گفت: حدود ۶۰۰ صفحه اسناد و مدارک همراه مقالات در این باره وجود دارد که عمده آن به محیط زیست ارائه شده است و به نظر می‌رسد آن‌ها به تمام ادله آگاهی دارند.
وی افزود: به طور مثال در جلسه‌ کمیته‌ مدیریت احیای این تالاب مصوب شد مجری طرح، از ستاد نانوی کشور برای این ماده مجوز لازم را اخذ کند و این ستاد در ۴ بند اعلام کرد این ماده استاندارد نیست و خطرات زیست محیطی برای منطقه دارد.
سیدزاده بیان داشت: تمام مدارک به محیط زیست ارسال شده است، اما این نهاد بدون اخذ مجوز لازم شروع به کار
کرده‌ است.
دادستان عمومی و انقلاب انزلی با بیان اینکه تعداد زیادی اساتید دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران مخالفت شدید خود را با اجرای این طرح اعلام کرده‌اند، گفت: ما از محیط زیست خواستیم مدارک این طرح را به دادستانی ارائه کنند اما این نهاد به صورت گزینشی برخی از اسناد و مدارک را ارسال کرد.
وی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا این طرح اجرا نشده است، گفت: از سویی سازمان بین المللی جایکا صراحتا اعلام کرد به هیچ وجه این طرح اجرا نشود، چرا که نه تنها باعث هدر رفت هزینه بسیار خواهد شد بلکه خطرات اکولوژیک و زیست محیطی هم ایجاد خواهد کرد، این موضوع نیز به محیط زیست استان ارسال و ابلاغ شد.
سیدزاده تاکید کرد: از دیگر ادله‌های موجود اینکه ۳ آزمایشگاه معتبر کشور به نانو بودن آن اذعان داشتند این در حالی است که ناظر و مجریان طرح در مصاحبه خود اعلام کرده بودند دغدغه دادستان و اساتید در صورتی که نانو باشد درباره سرطان زا بودن درست است و حال اینکه محیط زیست ادعا می‌کند ادله کافی به آن‌ها ارائه نشده جای سوال دارد.
دادستان عمومی و انقلاب انزلی افزود: ستاد نانوی کشور ضمن تقدیر از قوه قضاییه برای جلوگیری از اجرای طرح معروف به بایوجمی صراحتا مخالفت خود را برای اجرای آن اعلام
کرده است.
این مقام قضایی گفت: خطرات ماده نانو دی اکسید تیتانیوم و نانو کلراید نقره که محیط زیست مورد استفاده قرار می‌دهد توسط بسیاری از اساتید دانشگاه تهران و کارشناسان اثبات شده است، اما آقایان مجری طرح معتقد بودند این ماده نانو نیست در حالیکه آزمایشات انجام شده نانو بودن این ماده را اثبات کرده و به همه آن‌ها ارائه شده است.
سیدزاده ضمن تاکید بر اینکه قوه قضاییه برای حفظ جان مردم با هیچ کس تعارفی ندارد، متذکر شد: رئیس کل دادگستری استان گیلان از این موضوع حمایت کرده‌ است و مدعی العموم با توجه به مقررات و ادله ارائه شده اجرای این طرح را توقیف کرد و چندین بار خطرات اجرای این طرح به محیط زیست اعلام شد.


دستگیری 9 حفار غیرمجاز در گیلان


فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی گیلان از دستگیری 9 حفار غیرمجاز در شهرستان رودسر و املش خبر داد.
سرهنگ عباس علی گلپور با اعلام این خبر اظهار کرد: پیرو گزارش مردمی رسیده مبنی بر اقدام به حفاری به قصد تحصیل اشیا عتیقه افرادی ناشناس در روستای کاکرود از توابع بخش رحیم آباد رودسر، نیروهای پایگاه حفاظتی ضمن هماهنگی با فرماندهی انتظامی رحیم آباد به محل مذکور اعزام شدند و در یک عملیات غافلگیرانه موفق به دستگیری شش
 نفر شدند.
وی افزود: نیروهای پایگاه حفاظتی کجید شهرستان املش هم طی یک عملیات جداگانه در حین گشت زنی و سرکشی مشترک با مامورین پاسگاه انتظامی کجید پس از برخورد با یک خودرو مشکوک، پس از متوقف کردن خودرو و تفتیش آن موفق به کشف یک دستگاه فلزیاب و مقادیری مواد مخدر شدند.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی گیلان تصریح کرد: در پی این کشف موفق به دستگیری سه نفر شدند، تمامی متهمین به دستور مقام قضایی پس از تنظیم صورتجلسه و بر اساس شواهد و بازجویی های اولیه و اتهامات وارده جهت تشکیل پرونده و سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی شهرستان های مربوطه ارجاع داده شدند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی