جستجو

 
 
پلنگ گرسنه هشت راس گاو را در بخش کجور نوشهر درید
 
 
 

هشت راس گاو و ۲ قلاده سگ در جریان حمله پلنگ در روستای «چتن» از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر
تلف شدند.
دهیار روستای چتن گفت که حمله پلنگ طی هفته جاری و هفته گذشته صورت گرفت.
«علی سنیکایی» با اعلام این که چنین حوادثی سال گذشته نیز در این روستا رخ داده بود، افزود: پارسال هم تعدادی از دام‌های سبک و سنگین دامداران با حمله پلنگ از بین رفت و با این که موضوع را به اداره محیط‌زیست گزارش کردیم ولی تاکنون هیچ اقدامی در پرداخت غرامت به دامداران انجام نداده‌اند.
وی از بازدید مسوولان و کارشناسان حفاظت محیط زیست از محل وقوع حادثه خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این بازدیدها به نتیجه انجامیده و بخشی از خسارت دامداران جبران شود.
روستای چتن با دست کم ۱۵۰ خانوار بومی و ۴۳۰ خانوار خوش‌نشین در حدود ۱۰ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر پول مرکز بخش کجور واقع است. رییس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر نیز با تایید حمله پلنگ به گاوهای این روستا گفت: متاسفانه به علت دخل و تصرف قلمرو حیوانات وحشی از طریق تخریب منابع طبیعی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز این دسته از حیوانات وحشی برای تغذیه خود به دام‌ها حمله می‌کنند. «کامبیز محسن‌سلطانی» افزود: خوراک پلنگ در اصل گراز و خوک است ولی وقتی انسان‌ها قلمرو و زیستگاه حیات وحش را تصرف می‌کنند طبیعتا چنین اتفاقاتی اجتناب‌ناپذیر می‌شود.
وی با تایید حمله پلنگ به دام‌های روستای چتن در سال‌های گذشته، گفت: برابر قانون آن‌چه در حیطه وظیفه مسوولان و کارشناسان محیط‌زیست منطقه بوده یعنی بازدید از محل وقوع حادثه، تهیه گزارش و ارسال آن به اداره کل انجام شده و امیدواریم به زودی غرامتی بابت جبران خسارت به این دسته از دامداران پرداخت شود. بر اساس گزارش رسمی اداره کل حفاظت محیط‌زیست مازندران از سال ۱۳۹۵ تاکنون بیش از ۴۰۰ فقره پرونده مربوط به تلفات دامی ناشی از حمله حیوانات وحشی در این استان تشکیل شده است.
بخش تاریخی و کوهستانی کجور با برخورداری از ۶۸ روستا و دست کم ۱۲ هزار نفر جمعیت ثابت و ۲۵ هزار نفر جمعیت متغیر در فاصله حدود ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی نوشهر قرار دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی