جستجو

گزارش«خبرشمال» از عملی نشدن تهدیدات چندباره فرماندار ساری مبنی بر تعطیلی بازار میوه و تره بار فعلی ساری
تا پایان شهریورماه
 
سنگ بزرگ علامت نزدن است
 
 
 

اردیبهشت‌ماه امسال بود که فرماندار مرکز مازندران با اشاره به مشکلات ترافیکی که میدان میوه و تره‌بار برای مرکز استان ایجاد می‌کند، از مجریان پروژه خواست تاکمتر از 6 ماه دیگر نسبت به انتقال میدان میوه و تره‌بار اقدام کنند.
فرماندار ساری در حالی از وجوب جابجایی نقل مکان میدان میوه و تره بار واقع در کمربندی غربی شهر گفته بود که پروژه ساخت میدان میوه و تره‌بار از سال 86 تاکنون عملیاتی نشده و با وجود گذشت 10 سال هنوز اقدام محسوسی در این باره صورت نگرفته است.
فرماندار مرکز استان در حالی با اعلام اولتیماتوم به مسؤولان پروژه میدان بار ساری، حجره‌داران میدان بار را تهدید به تعطیلی میدان بار فعلی کرد که به رغم پایان یافتن مهلت مقرر، وی نخواسته یا نتوانسته است کوچک‌ترین قدمی در جهت عملی کردن تهدید خود بردارد.
میدان تره بار ساری واقع در کمربندی غربی، یکی از گره‌های کور ترافیکی شهر است، به گونه‌ای که به غیر از نیمه‌‎های شب، در تمامی ساعات روز، در اکثر مواقع سال، مملو از اتومبیل‌ و صدای بوق‌ ممتد  ماشین‌هاست.
اکنون فارغ از اینکه کمربندی ساری، اساسا نه به لحاظ جانمایی، نه هیچ چیز دیگری، هیچ وجه تشابهی با یک کمربندی واقعی ندارد، مسوولان مدیریت شهری و فرمانداری ساری را به صرافت جابجایی میدان میوه و تره بار شهر، (یکی از عوامل گره ترافیکی این محور) انداخته است.
عباسعلی رضایی نیز در این میان، سعی کرد تا با تهدید به تعطیلی میدان میوه و تره بار، قدری به جابجایی میدان میوه و تره بار فعلی سرعت ببخشد اما گویا زور مصالح مردم و بازار و منافع حجره‌داران به تهدیدات بدون پشتوانه فرماندار محترم چربیده است.
فرماندار ساری در حالی در شهریورماه سال جاری از عدم تمدید مهلت جابجایی میدان بار ساری گفته و بار دیگر به ابزار تهدید (پلمپ این بازار) روی آورده است که پیش از این، امیرحسین فخرآوران رییس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز مازندران از انتقال این بازار به مکان درنظر گرفته شده (جاده قائمشهر به ساری) در صورت عمل کردن پیمانکاران و سهام‌داران به تعهدات‌شان تا پایان شهریورماه سال جاری خبر داده بود.
اما فرماندار ساری که همچنان بر سر تهدیدات و زورآزمایی‌های لفظی خود محکم و استوار بود، برای چندمین بار در دهه ابتدایی شهریورماه با بیان اینکه حتما و بدون هیچ ملاحظه‌ای در پایان مهلت اعلام شده درهای بازار میدان تره بار ساری پلمپ خواهد شد، افزود: نمی‌توان به بهانه برخورداری ۱۰۰ غرفه دار هر روز زندگی ۳۰۰ هزار نفر را
 مختل کرد.
تهدیدات بی‌سرانجام فرماندار ساری در حالی همچنان به قوت خود باقی بود که بنا به اظهارات رییس میدان میوه و تره‌بار مرکز مازندران، تخلیه میدان بار ساری در شرایط کنونی شدنی نیست و اگر منابع مالی لازم برای مابقی این پروژه تامین شود، کار ساخت و تکمیل میدان جدید میوه و تره‌بار مرکز استان، تا پایان امسال به اتمام می‌رسد.
اما نکته جالب ماجرا اینجاست که رییس میدان میوه و تره‌بار مرکز مازندران با بیان اینکه بسیاری از هجمه‌ها جهت جابه‌جایی میدان قدیم به دلیل اعلام نقش بالای میدان در ترافیک کمربندی غربی است، تاکید کرد: در حال حاضر که فصل خرید میوه‌های تابستانی به پایان رسیده است و هیچگونه خریدی انجام نمی‌شود نیز ترافیک با همان حجم و سنگینی، پابر جا است و ترافیک در این نقطه از کمربندی سبک‌تر نشده است.
فخرآوران گفت: جدا از میدان میوه وتره‌بار، استقرار چند بانک، رستوران‌های مطرح، واحدهای صنفی پر تقاضا و همچنین دوربرگردان در این نقطه از کمربندی نیز در سنگینی ترافیک موثرند که همواره انگشت اشاره تنها به سمت این میدان بوده است.
رییس اتحادیه میوه و تره بار ساری در جای دیگری نیز اضافه کرد: با توجه به گرانی و فراز و نشیب‌های اقتصادی این مساله محقق نمی‌شود.
وی با اشاره به هزینه ۲۰ میلیارد تومانی که برای ساخت این پروژه انجام شده است، گفت: با توجه به ۲۰ میلیارد تومان هزینه دیگری که برای اجرای این پروژه باید انجام شود، پیمانکار برای اجرای طرح دچار مشکل شده و در خوشبینانه‌ترین حالت، امکان جابجایی تا پایان سال ۹۸ وجود دارد.
محمود مالک مدیرعامل مجتمع بارفروشان میدان میوه و تره‌بار ساری هم با اعلام اینکه نظارت‌ها نسبت به تکمیل پروژه میدان بار ساری تا حدودی ضعیف بوده است، گفت: اگر حساسیت‌ها برای اجرای این پروژه از ابتدا اعمال می‌شد شاهد تاخیر طولانی مدت در روند ساخت این
 مجموعه نبودیم.
با همه این اوصاف عجیب است که فرماندار ساری، علیرغم اطلاع از اهمیت میدان میوه و تره بار مرکز استان و آگاهی از اظهارات روشنگرانه رییس اتحادیه میوه و تره بار ساری، در این خصوص، همچنان به جای تحت فشار گذاشتن واقعی پیمانکاران پروژه، ترجیح می‌دهد با عوامل اصلی بازار مواجهه داشته باشد و این در حالی است که تهدید به تعطیلی بازار میدان بار ساری، در واقع به معنای تهدید مصرف‌کنندگان و بستن دستان بازار و کشاورزان استان
خواهد بود.
اکنون اینطور به نظر می‌رسد فرماندار ساری به جای ادامه این استراتژی نافرجام، (در حالی که می‌داند با توجه به وابسته بودن اقتصاد کشاورزی استان به بازار عرضه، تعطیلی آن، نه یک هفته، نه یک روز و نه یک ساعت بلکه هر دقیقه و ثانیه خسارت بار است)، در عمل با تحت فشار قرار دادن پیمانکاران، نه متولیان عرضه، به وعده خود در این باره عمل کند، چرا که از قدیم گفته‌اند:« سنگ بزرگ علامت نزدن است!»

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی