جستجو

«خبرشمال» با توجه به خسارت پلنگ به دامداری
در کجور نوشهر گزارش می‌دهد؛
 
به پلنگ مازندران احترام بگذاریم!
 
 
 

مائده مطهری زاده /


دریده شدن 8 رأس گاو و دو قلاده سگ در روستای چِتِن از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر بار دیگر ثابت کرد دام‌ها و دامداران تا چه اندازه در برابر این گربه‌سان وحشی آسیب‌پذیر هستند.
علی سنیکائی دهیار روستای چِتِن در این باره با اعلام اینکه چنین حوادثی سال گذشته نیز در این روستا رخ داده بود، گفت: سال گذشته هم تعدادی از دام‌های سبک و سنگین دامداران با حمله پلنگ از بین رفت و با اینکه موضوع را به محیط زیست گزارش کردیم ولی تاکنون هیچ اقدامی در پرداخت غرامت به دامداران انجام نداده‌اند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر نیز با تائید حمله پلنگ به گاوهای این روستا گفت: متاسفانه به علت دخل و تصرف قلمرو حیوانات وحشی از طریق تخریب منابع طبیعی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز این دسته از حیوانات وحشی برای تغذیه خود به دام‌ها حمله می‌کنند.

*لطفا به زیستگاه پلنگ
نزدیک نشوید!
کورس ربیعی رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران نیز در همین راستا و در پاسخ به این پرسش که آیا خصلت غارتگری، در پلنگ‌ها نیز به شیوه گرگ‌ها معمول است یا نه، گفت: نه. پلنگ‌ها معمولا به یکباره دست به چنین اقداماتی نمی‌زنند و تنها در سه مورد است که پلنگ‌ها غارتگری می‌کنند؛ اول اینکه به عرصه (قلمروشان) تجاوز شده باشد، دوم آنکه عرصه در اختیار داشته باشند اما غذاهای اصلی همچون گراز و خوک در دسترس‌شان نباشد و سومین مورد، زمانی اتفاق می‌افتد که یک پلنگ پیر، به دلیل ناتوانی در تعقیب و گریز طعمه، ترجیح دهد که بی‌دردسر از منابع غذایی در دسترس همچون گله‌های رها شده در مراتع تحت سیطره آنها بخورد.
ربیعی تاکید کرد: در همین خبر هم 8 راس گاو و دو قلاده سگ نه در یک مرحله و به طور همزمان بلکه در یک بازه زمانی یک تا دو هفته‌ای توسط این پلنگ دریده شدند که این امر، خود نشان از آن دارد که پلنگ، غارتگر نیست.
این مقام مسوول در ادامه افزود: یکی از علل اصلی تعرض پلنگ به دام‌های دامداران، کمبود گراز و خوک به دلیل شکار غیرمجاز و وسیع آنها توسط شکارچیان است و پلنگ نیز به ناچار و به علت کمبود طعمه اصلی، به سراغ دام‌های بی‌گناه این دامداران می‌رود و خصوصا اینکه این دام‌ها در درون زیستگاه آنها نیز مشغول چرا باشند.
رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران، با بیان اینکه دامداران گاه بر خلاف مقررات و به ویژه پروانه چرای دام صادر شده از سوی منابع طبیعی عمل می‌کنند که این هرگز به نفع شان نیست، گفت: دامداران بر اساس ضوابط موجود باید بر روی تعداد دام‌ها، مرتعی که برای چرای دام انتخاب می‌کنند (مکان)، زمان ورود و خروج دام از مرتع، دقت کافی را داشته باشند تا خدای نکرده به چنین عواقب دردناکی دچار نشوند.
وی در بخش بعدی سخنانش با اشاره به اینکه پلنگ، یکی از باشکوه‌ترین و بزرگ‌ترین گربه سانان موجود در ایران است که باید تمام تلاش‌ها معطوف نگهداری و حفاظت از این گونه بومی باشد، اظهار داشت: متاسفانه گاه دیده می‌شود که دامداران به دلیل حس  انتقام‌جویی، به فکر کشتن پلنگ می‌افتند و این در حالی است که اگر عرصه و قلمرو پلنگ را به رسمیت بشناسند و به آن تجاوز نکنند، دام‌هایشان هرگز به این شکل تلف نمی‌شوند که بخواهند به جبران مافات، پلنگ زیبا و باشکوه را از پا دربیاورند.
این مقام مسوول در ادامه با اشاره به اینکه در سال‌های 95 و 96، بیمه ما به صورت داوطلبانه و تعیین سقف بیمه (به طور مثال، سالی یک میلیارد تومان) خسارت‌های پلنگ به دام‌ها را پرداخت می‌کرد، اما در حال حاضر با خاتمه این قرارداد، تنها در صورتی دامدار می‌تواند خسارات خود را از دولت بگیرد که بر اساس مستندات وی، قاضی پرونده حکم به قصور محیط زیست دهد.

*اجرای طرح‌های مرتع‌داری ضامن حفظ و بهره‌برداری بهینه
 از مراتع
نعمت کوهستانی رییس اداره امور مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری نیز در این باره با اشاره به اینکه همه مراتع ما دارای ممیزی هستند، گفت: دامداران ذیصلاح نیز بنا بر همین اصل، شناسایی شده و برایشان مجوز چرای دام صادر می‌شود.
کوهستانی، اجرای طرح
مرتع‌داری در سراسر مراتع استان را نیز از جمله دیگر طرح‌ها جهت حفظ و بهره‌برداری بهینه از مراتع نام برد و در خصوص چگونگی نظارت‌ها بر فعالیت دامداران نیز افزود: عمدتا این وظیفه با پرسنل مامور به خدمت ادارات منابع طبیعی شهرستان‌ها است اما با توجه به کمبود امکانات و نیرو، چند سالی است که از پیمانکاران آشنا به این کار نیز بهره‌گیری می‌شود.

*سخن پایانی
پلنگ‌ها بعد از ببرها و شیرها، گونه‌های بومی و منحصربفرد ایران زمین، یکی از مهم‌ترین ذخایر و دارایی‌های ایران در حوزه گربه سانان بزرگ محسوب می‌شوند و بی‌شک، عدم توجه به نیازمندی‌های آنان، (از جمله حراست و نزدیک نشدن به قلمروشان، توقف شکار غیرمجاز و بیش از اندازه گراز و خوک دو طعمه اصلی آنها و در آخر عدم شکارشان)، نسل این گونه زیبا و با صلابت را نیز با خطر انقراض مواجه می‌سازد و خدا نیاورد روزی را که دیگر ردپایی از پلنگ در جنگل‌ها و مراتع مازندران مشاهده نشود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی