جستجو

با حضور مدیرکل راه و شهرسازی مازندران صورت گرفت؛
 
نصب و راه‌اندازی دستگاه شتاب‌نگار جدید   
در شهرستان‌های رامسر و نکا
 
 
 

مدیرکل راه و شهرسازی استان مازندران از نصب و راه‌اندازی 2 دستگاه شتاب‌نگار جدید در شهرستان‌های رامسر و نکا با حضور مسوولین استانی و شهرستانی با هدف سیستم پاسخ سریع و هشدار سریع برای زلزله خبر داد.
مهندس سید محمد نظری مدیرکل راه و شهرسازی استان ضمن اعلام این خبر گفت: از آنجایی که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان متولی شبکه شتاب‌نگاری زلزله کشور که داده‌های آن اهمیت بسیار زیادی در طراحی سازه‌های مقاوم و مدیریت بحران و زلزله در کشور را دارد با پیگیری‌های فراوان استان تعداد 11 دستگاه شتاب‌نگار جدید برای توسعه شبکه شتاب‌نگاری دریافت و در شهرهای مختلف استان از جمله نکا و رامسر نصب و راه اندازی خواهد شد.
مهندس نظری تصریح کرد: در مازندران دو گسل اصلی خزر (در جنوب استان و در بسیار جاهها تقریبا در مرز کوه و دشت) و چندین گسل فرعی و فعال (مثل گسل‌های بادله، فریم، له له بند، اوریم، بایجان، سیاه بیشه، کوشکک، جواهردشت و...) با طول بیش از 500 کیلومتر و شمال البرز (در محدوده ارتفاعات البرز) با طول بیش از 300 کیلومتر وجود دارد که این دو گسل تقریبا همه شهرهای استان را در بر می‌گیرد و آمادگی و مدیریت بحران زیادی برای ایجاد زلزله در استان را می‌طلبد.
وی یادآور شد: تاریخچه زمین لرزه‌های استان نشان می‌دهد که عموما عمق کانونی زمین لرزه‌ها کمتر از ۳۵ کیلومتر (یعنی زلزله‌هایی کم عمق) بوده و حوادثی با منشاء زلزله همچون زمین لغزش، ریزش کوه و سنگ، روانگرایی و... نیز به همراه آن در گذشته در استان رخ داده است.
فراهم کردن شهر ایمن تر و زندگی بهتر برای شهروندان از وظایف ماست و امیدواریم اطلاعاتی که به واسطه نصب و راه اندازی دستگاه‌های شتاب‌نگار به دست می‌آید بتواند مورد استفاده مدیران دستگاه‌های اجرایی مراکز استان‌ها قرار گیرد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان خاطرنشان کرد: مزیت این دستگاه‌ها نسبت به لرزه نگارها در این است که دستگاه‌های شتاب‌نگار در نزدیکی کانون زمین‌لرزه از کار نمی‌افتند و اگر زلزله بزرگی مانند زلزله سرپل ذهاب رخ دهد، ایستگاه‌های لرزه‌نگاری نزدیک به کانون زلزله به دلیل حرکت شدید زمین از کار می‌افتند؛ از این رو لازم است کشور به دستگاه‌های جدید شتاب‌نگاری مجهز شود. این دستگاه‌ها که جنبش زمین و حرکت‌های تکنیکی آن را رصد و اطلاعات را آنلاین در اختیار قرار می‌دهد برای کاهش خطرپذیری و افزایش تاب آوری شهر امکان بسیار خوبی فراهم می‌کند.
پارامتر اصلی در تخریب ساختمان‌ها در هنگام رویداد زمین‌لرزه،‌ شتاب ناشی از رویداد آن است که توسط دستگاه‌های شتاب‌نگار ثبت می‌شود.
وی افزود: در صورتی که از مجموعه‌ای از دستگاه‌های شتاب‌نگاری در یک شهر و یا در یک ناحیه همزمان با رویداد زمین‌لرزه بزرگ بتوانیم داده‌ها را به مرکز مدیریت بحران منتقل کنیم، قادر هستیم بفهمیم که کدام بخش از ناحیه و یا شهر بر اثر این زلزله بیشترین شتاب را تحمل کرده و احتمالا بیشترین خسارت به آن وارد شده است. بر اساس این اطلاعات نیروهای امدادی که تعداد آنها هم محدود است، به مناطقی اعزام خواهند شد که بیشترین میزان خسارت به آن وارد شده است.
گفتنی است: تعداد 1 هزار و 105 ایستگاه فعال در سطح کشور وجود دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی