جستجو

 
 
اجرای طرح‌های آبخیزداری گلستان نیازمند ۵۰۰ میلیارد تومان است
 
 
 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با بیان اینکه برای تکمیل پروژه‌های آبخیزداری در استان ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است ، وسعت حوزه‌های آبخیز استان گلستان را حدود 2 میلیون هکتار اعلام کرد که تاکنون طرح‌های آبخیزداری در بیش از 500 هزار هکتارآن اجرا شده است.
قزلسفلو گفت: همچنین مطالعات اجرایی این طرح‌ها در 800 هزار هکتار دیگر از اراضی استان به پایان رسیده است و حدود 100 میلیارد تومان نیز پروژه مطالعه‌شده آماده اجرا در استان وجود دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بیان داشت: امسال 22.5 میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری به استان گلستان اختصاص داده شده است.
وی ادامه داد: تکمیل سازه‌های آبخیزداری در حوزه‌های کوهستانی و دشت استان نیاز به 500 میلیارد تومان اعتبار دارد.
قزلسفلو بیان داشت: در این سال‌ها 185 سازه خاکی، یکهزار و 200 سازه گابیونی و 140 سازه سنگی و ملاتی در حوزه‌های آبخیز استان ایجاد شده است که سالانه بیش از 120 میلیون مترمکعب رسوبات را جمع می‌کند.
به گفته وی استان گلستان دارای 6 حوزه آبخیز اصلی و 96 زیرحوزه به مساحت بیش از 2 میلیون هکتار است


آغاز فرایند حذف قبوض کاغذی گاز در گلستان


مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان از آغازفرآیند حذف قبوض کاغذی گاز در استان خبر داد.
محمدرحیم رحیمی اظهارکرد: حسب دستورالعمل ابلاغی، شرکت ملی گاز ایران، نسبت به طرح حذف قبوض کاغذی گاز که با هدف بهبود کیفیت و توسعه خدمات الکترونیک به مشترکان و صیانت از محیط زیست، از آذر ماه امسال اجرایی می شود در استان گلستان این طرح هم شروع خواهد شد.
وی افزود: این شرکت در اجرایی کردن این طرح  همزمان با سایر شرکت های گاز استانی، بستر و زیرساخت‌های لازم  را ایجاد کرده و توانسته زمینه های اجرای این موضوع را  فراهم کند.
رحیمی ادامه داد: در حال حاضر اطلاع رسانی جامعی هم از کانال های مختلف تبلیغاتی، شبکه های  مجازی  و رسانه ای در سطح استان صورت پذیرفته  و از ابتدای آذرماه این فرآیند همزمان با سایر استان ها اجرایی خواهد شد.
وی با تاکید بر همراهی و همکاری مشترکان گاز طبیعی به منظور سهولت در انجام  این طرح شده اظهار کرد: مشترکان جهت تکمیل و ثبت اطلاعات خود (کدپستی، شماره اشتراک و شماره تلفن همراه) می توانند با یکی از روش ها  شامل، مراجعه به سایت اینترنتی شرکت گاز استان گلستان، ارسال (شماره اشتراک*۱) به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۹۴، تماس با شماره تلفن ۳۱۹۴ و ثبت شماره تلفن همراه و شماره اشتراک گاز و کد پستی،  مراجعه به ادارات گاز شهرها اقدام کنند.

 


بازنگری در عرصه و حریم
گورستان‌های تاریخی تالش


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از بازنگری در محدوده عرصه و حریم گورستان‌های تاریخی روستاهای مریان و آق‌اولر شهرستان تالش، به منظور شناسایی دقیق نقاط ارزشمند باستانی و رفع اختلافات ملکی با اهالی محل خبر داد.
شهرود امیر انتخابی اظهار کرد: این محوطه ها، در سال ۱۳۸۹ بر اساس شواهد سطحی به صورت یک مجموعه یکپارچه به وسعت حدود ۴۰۰ هکتار، تحت عنوان گورستان های مریان و آق اولر با شماره ۲۷۴۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، اما عرصه و حریم گسترده پیشنهادی، مشکلاتی را برای اهالی روستاها ایجاد کرده است.
وی افزود: با توجه به احتمال پراکندگی گورستان‌ها در عرصه پیشین این محوطه، عرصه دقیق گورستان‌ها را بر اساس گمانه‌زنی‌ باستان‌شناختی و ضوابط عرصه ها و حریم ها بازتعریف می کنیم.
وی ادامه داد: با انجام این بازنگری ها، علاوه بر حفاظت و حراست از آثار فرهنگی مدفون در دل گورستان‌ها، به برخی ابهامات و استعلامات درباره وجود یا نبود آثار باستانی در فواصل محوطه‌های گورستانی پاسخ مناسب داده خواهد شد.
امیر انتخابی گفت: در عرصه و حریم این منطقه تاریخی ساخت و سازهای غیرقانونی وجود دارد و با توجه به حساسیت موضوع و احکام صادره از دادستانی تالش برای تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز، در مرحله نخست این پژوهش‌ها، عرصه و حریم گورستان مریان ۶،  حد فاصل رودخانه وَزَن در شرق و رودخانه شوئرجی و مسیر دسترسی به روستای ناوان در غرب تعیین می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان افزود: گمانه‌زنی در محوطه‌های مریان و آق‌اولر تالش به منظور بازنگری در تعیین عرصه و حریم محوطه‌های تاریخی، پیرو مجوز دریافتی از پژوهشکده باستان‌شناسی کشور، از اول مرداد ماه امسال به سرپرستی رقیه مجتبایی ثبوتی در حال اجراست.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی