جستجو

«خبرشمال» از نبود و کمبود زیرساخت‌های لازم برای رونق فعالیت شهرک‌ها
و نواحی صنعتی مازندران گزارش می‌دهد؛
 
شهرک‌های صنعتی  
در حسرت زیرساخت
 
 
 
استان مازندران قریب به 40 شهرک و ناحیه صنعتی دارد که اغلب از نظر زیرساختی، (آب، برق ،گاز تصفیه فاضلاب و ...) در مضیقه هستند.
شهرک‌ها و نواحی صنعتی هر شهری قلب تپنده تولید و صنعت در آن است.
و مازندران نیز در این میان، به رغم قدمت نسبتا بالای حضور شهرک‌های صنعتی، هنوز به لحاظ زیرساخت‌ها، دچار کمبود و کاستی‌های فراوانی است.
در این میان اگرچه که نباید تمامی تقصیرات را متوجه رییس فعلی شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران دانست، اما اشاره به دو نمونه از اظهارات موسوی، رییس فعلی شرکت شهرک‌های صنعتی نیز خالی از لطف نیست.
موسوی، طی سال‌های 93 و 97، تنها با تایید این کم و کاستی‌ها و ایراد سخنانی مبنی بر لزوم پیگیری این امر برای تسریع در روند تامین و فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم برای شهرک‌ها و نواحی صنعتی مازندران تاکید کرده است.
به گزارش ایلنا، موسوی، در تاریخ 27 آبان ماه سال 93 و در جلسه‌ای که با حضور باباجانی مدیرعامل وقت شرکت مخابرات استان و معاونین، در دفتر شرکت شهرک‌های صنعتی برگزار شده بود، ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های مناسب برای واحدهای تولیدی و صنعتی را از جمله ضروریات بخش تولید و صنعت برشمرد و گفت: زمان، کیفیت و هزینه، برای بخش تولید و صنعت، امری مهم و حیاتی است.
به نقل از ایسنا، وی بار دیگر نیز در تاریخ 18فروردین‌ماه سال 97، نیز با بیان اینکه تامین زیرساخت نواحی صنعتی مهم‌ترین رسالت شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران است، از برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌های عمرانی بر اساس نیاز و برنامه عملیاتی مصوب و تدوین‌شده شهرک‌ها، خبر داد.
این در حالی است که همچنان مهم‌ترین دغدغه این واحدها، موانع اداری و چالش‌های مدیریتی برای سرمایه‌گذاران و صنعتگران، کمبود امکانات و خدمات زیرساختی مانند آب، برق، تلفن و گاز، راه‌های محدود دسترسی به شهرک‌ها و نبود سیاست‌های مشخص حمایت مالی از آنهاست.
مالک یکی از واحدهای شهرک‌های صنعتی با بیان اینکه راه‌های ارتباطی مازندران برای تردد خودروهای سنگین حمل بار مانند مواد اولیه و محصولات مناسب نیستند، گفت: سرمایه گذاران هم با وجود سرمایه‌گذاری‌های اولیه با کمبود سرمایه‌های تکمیلی مواجه‌اند.
دیگری می‌گوید: شهرک‌های صنعتی متعدد در مازندران راه اندازی شدند، اما با وجود همان تسهیلات زیربنایی محدود، بسیاری از واحدها نتوانستند انتظارات حداقلی را برآورده کنند تا جایی که با توجه به زمین‌هایی که هرگز به سوله مبدل نشده‌اند و یا سوله‌هایی که هرگز شاهد نصب ماشین آلات و تاسیسات صنعتی نبوده‌اند و یا کارخانه‌هایی که راه‌اندازی و به سرعت تعطیل شده‌اند، می‌توان دید این شهرک‌های پرهزینه هم به هیچ وجه نتوانستند تعداد افراد پیش‌بینی شده را در آمار شاغلان مازندران قرار دهند.
باید این مهم را در نظر داشته باشیم که مازندران به دلیل حساسیت‌های بالای اقلیم، قادر به تاسیس صنایع بزرگ نبوده و بنابراین با توجه به بیانات مقام عظمای ولایت، جهت کاهش اتکای بودجه به نفت، ضرورت گسترش صنایع کوچک و متوسط را در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مازندران بیش از پیش می‌سازد و حال آنکه بسیاری از شهرک‌های صنعتی مازندران، حتی از داشتن سیستم تصفیه فاضلاب که یک امر بایسته برای هر واحد فعال در شهرک‌های صنعتی است، محروم‌اند و گویی وعده تکمیل زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی مازندران را نیز باید بگذاریم در کنار سایر وعده‌هایی که هنوز عملیاتی نشده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی