جستجو

بررسی کتاب «طراحی‌های ون‌گوگ»؛
 
غم در شکل رنگ
 
 
 

ماه‌بانو صالح‌نژاد/


این کتاب نوشته «الگا پتروچوک» با برگردان «نازلی اصغرزاده» توسط انتشارات «شباهنگ» در تهران به چاپ رسیده است.
این تنها کتاب از نویسنده است که در ایران به ترجمه و چاپ رسیده و در آن جدا از بررسی مراحل طراحی نقاشی‌های معروف ون‌گوگ که در دو سوم نهایی کتاب دیده می‌شود و شامل ورقه‌هایی روغنی با کیفیت چاپ بالاست، چگونه نقاش شدن او را نیز در ابتدای کتاب بررسی می‌کند که بخش متنی کتاب شامل معرفی شخصیت نقاش، وصفی از دوران فراگیری طراحی، فرآیند کار، بخشی از تلاش‌های نقاش در جستجوی فرم و در نهایت رشد محتوای طرح در طول فعالیت هنری نقاش و سخن پایانی از نویسنده است.
ونسان ون‌گوگ نقاش مشهور هلندی، نامی آشنا برای هنردوستان است. زندگی این هنرمند بزرگ که با گذر از فراز و نشیب‌های روحی دشوار همراه بوده، هم‌چنان که حیرت‌انگیز و خیره‌کننده است، می‌تواند دردناک نیز باشد. ونسان 30 مارس سال 1853 در دهکده‌ای واقع در جنوب هلند نزدیک به مرز بلژیک چشم به جهان گشود، در خانواده‌ای با پدری که کشیش پروتستان بود و مادری با خانواده معتبر و فروشنده کتاب. او کودکی خودرای، لجوج و با رفتاری غریب بود که این دلیلی بر تنبیهات زیادش در کودکی شد، گرچه او در خارج از فضای خانه و در دوران‌های دیگر زندگی، رفتاری متفاوت نشان داد، بسیار آرام و جدی و متفکر بود. او از 7سالگی برای تحصیل از خانواده جدا شد و این جدایی او را آزرده‌خاطر ساخت تا آن‌جا که در بزرگسالی نیز این درد و آزردگی فراموشش نشد. تحصیلات رسمی او که شامل آموختن زبان‌های فرانسه، انگلیسی و آلمانی و همچنین آموختن فنون نقاشی در کالج بود، نیمه‌کاره رها شد و او به خانه بازگشت تا شاید آرام بگیرد. او کودکی‌اش را «تیره، سرد و تهی» توصیف می‌کرد و این سرما و تیرگی زندگی او را تحت تاثیر قرار داد. نقاش غمین تنها 37 سال زندگی کرد و عمر دوران زندگی هنری او نیز کمتر از 10 سال بود، گرچه حاصل این عمر کوتاه و این چند سال فعالیت هنری پربار، خلق حدود 800 اثر بی‌نظیر و جاویدان است که 70 اثر از این تعداد در طول 70 روز پایانی عمرش خلق شده‌اند، گرچه در دوران حیات این نقاش بزرگ، تنها یک اثر او به فروش رفت و این هنر برای او حاصل چندانی جز آرام جان نداشت.
نویسنده تلاش کرده ضمن تشریح روند رشد خلاقیت‌های هنری ون‌گوگ، به بیان حالات روحی و روانی او و باورها و افکار انسان‌دوستانه این هنرمند بپردازد و دلیل اشتیاق او برای اولویت دادن به برخی سوژه‌ها در آثارش را توصیف و آشکار کند که تماما ریشه در حالت روحی و ناامیدی‌اش از محیط و اطرافیانش داشته است.
پس از به پایان رسیدن قسمت متن کتاب، صفحاتی با تصاویر باکیفیت از طراحی‌های ون‌گوگ و مراحل تکمیل این طرح‌ها دیده می‌شود.
این کتاب در بخش صهنری شهر کتاب ساری در انتظار خوانده و دیده شدن است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی