جستجو

«خبرشمال» به بهانه اظهارات اخیر مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گزارش می‌دهد؛
 
گیاه زامبی ساز در شمال؟!
 
 
 

 مائده مطهری زاده/


هر آنچه از زامبی‌ها در ذهن داشتید را دور بریزید، چون خبر رسیده است که نوعی گیاه وجود دارد، که مصرف آن می‌تواند انسان را در لحظه به جنون رسانده و از آن یک زامبی بسازد و متاسفانه خبر بدتر اینکه در شمال کشور نیز عده‌ای به کشت آن مشغول بوده و در حال تبلیغ مصرف آن از سوی جوانان هستند.
بر اساس اظهارات اخیر مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، در شمال کشور ایران گیاهانی مانند سالویا کشت و برای معرفی به جوانان، در فضاهای مجازی تبلیغ می‌شود. مصرف‌کنندگان مخدر سالویا به محض مصرف دچار جنون آنی شده و دست به قتل و جنایت‌ها می‌زنند، در واقع این ماده ریشه جنایی دارد. به طوری که حرکات فرد پس از مصرف شبیه به زامبی‌ها و آدم‌خوارها می‌شود.
محمد ترحمی، ضمن اعلام خبر تلخ فوق گفت: هم‌اکنون ستاد مبارزه با مواد مخدر بر اساس ماده ٤٦ قانون مبارزه با مواد مخدر فهرست سه گانه مواد مخدر و روان‌گردان‌ها را طرح‌ریزی کرده و در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داده تا اسامی روان‌گردان‌ها و مخدرهای جدید خطرناک را در قانون درج و مجازات آن نیز تعیین شود.

*سالویا چیست؟
سالویا یکی از قوی‌ترین مواد مخدری است که امروزه در بسیاری از مناطق دنیا به عنوان یک روانگردان قوی از آن استفاده می‌شود. این گیاه از خانواده نعنایان است که دارای یک روانگردان بسیار قوی به نام «سالوینورین» می‌باشد. شیوع مصرف این گیاه در بین جوانان آمریکا به یکی از معضلات اجتماعی در جامعه امریکا تبدیل شده است.
تاثیر قوی این گیاه با تدخین برگ‌های خشک شده این گیاه به سختی حاصل می‌شود به همین دلیل از عصاره آن که دارای قدرت بالایی هم است، استفاده می‌شود. بسیاری از کسانی که برای اولین بار این ماده را مصرف می‌کنند به دلیل عدم یافتن حالت دلپذیر و لذت بخش از مصرف دوباره آن منصرف می‌شوند.
سالویا به طور کلی گیاهی از دسته مریم گلی است که در غرب به نام نعناع خانواده مشهور (جزو دسته مریم گلی) است. در برگ و ساقه این گیاه ماده مخدر روانگردانی وجود دارد که دارای اثرات بسیار مشابه ال‌اس‌دی و گِراس و حشیش است.
*سالویا دیوینوروم از کجا آمده است؟
این گیاه «بومی منطقه کوه مکزیکای سیرا شمال شرقی مکزیک است که بومیان مازاتک از قرن‌ها پیش از آن به عنوان وسیله‌ای برای شفا و الهام استفاده کرده‌اند.» این گیاه در برخی مناطق ایالات متحده نیز کشت می‌شود اما در هر جای دیگر به جز مکزیک، به طور طبیعی رشد نمی‌کند و این یعنی چنانچه در مازندران، گیلان، گلستان یا هرکجای دیگر کشت شود به این معناست که افرادی به هر طریق ممکن، ریشه یا پیاز این گیاه را از موطن اصلی‌اش آورده و در حال پرورش دادن آن هستند.
«سالویا دیوینوروم در قانون مواد کنترل شده ذکر نشده است»، اما تلاش‌هایی برای دسته بندی این ماده مخدر برای مجازات و غیرقانونی اعلام شدن کشت و مصرف آن، در حال انجام است.
اداره مبارزه با مواد مخدر امریکا (یکی از عمده رویشگاه‌های این گیاه مخدر) گزارش‌های سوء‌مصرف آن را نظارت می‌کند، اما مشخص نیست که در این زمان سوء‌مصرف این ماده مخدر چقدر رایج است.
سالویا دیوینوروم بسیاری از اثرات توهم‌زا را ایجاد می‌کند، اما این ماده مخدر با دیگر روانگردان‌های رایج متفاوت است.
تغییرات روان‌شناختی در درک دید، تغییرات در روحیه و احساسات بدن، نوسانات احساسی، بی تفاوتی ادراک بسیار تغییر یافته از واقعیت خارجی و خود، کاهش توانایی ارتباط با محیط اطراف، از جمله آثار شناختی، تهوع، سرگیجه، عدم هماهنگی، بیان ناخوشایند، کاهش ضربان قلب و لرز از جمله اثرات بالینی و جسمانی و رفتار اسکیزوفرنی، افسردگی
فلش بک‌ها یا اختلال تصور مداوم هالوسیوژنیک (HPPD)، مسائل مربوط به سردرگمی و انزوا نیز از جمله آثار روحی و روانی مصرف این گیاه مخدر در درازمدت است.

*کاشت سالویا در چه مناطقی رواج دارد؟
کاشت سالویا فقط در زمین‌های خیلی خاص و مرغوب امکان‌پذیر است و به همین دلیل در شمال کشور به شدت در حال رواج است. حتی خیلی از افراد در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی برای فروش و فرستادن این ماده تبلیغ می‌کنند و شماره تلفن می‌دهند. بیشتر شماره‌هایی که می‌دهند نیز مربوط به شمال کشور است. البته مریم چمنی ماده جدیدی محسوب نمی‌شود و در قدیم طب سنتی از آن استفاده می‌کرد.
*احتمال اینکه به طور نامحسوس
در گوشه‌هایی از اراضی کشاورزی مازندران کشت شود را منتفی نمی‌دانیم
یکی از منابع موثق در جهاد کشاورزی مازندران به خبرشمال گفت: فعلا گزارشی در این رابطه به ما نرسیده است، اما اگر هم چنین کشت و زرع زیان آوری وجود داشته باشد، قطعا به صورت نامحسوس در حال انجام است که کسی منکر آن نیست و البته آنطور که در اصل خبر نیز عنوان شده است، از عبارت «شمال کشور» استفاده شده است و این یعنی به غیر از مازندران، در گیلان و گلستان نیز احتمال کشت این نوع گیاه مخدر وجود دارد.

*جمع بندی
هنوز خاطره کشت گیاه مخدر گراس در میانکاله که به خاطر آن، آتش به جان میانکاله ریختند، از ذهن‌ها پاک نشده است که پای این گیاه روسیاه هم به شمال از جمله مازندران نیز باز شده و مسلم است چنانچه دستگاه‌های اجرایی ذیربط، همچون ستاد مبارزه با مواد مخدر و جهاد کشاورزی و شوراهای تامین فرمانداری‌ها، بخش‌داران و دهیاران و ... برای زدودن این لکه ننگ تلاشی نکنند، احتمال توسعه کشت این محصول زیان‌آور در شمال کشور به ویژه مازندران رو به افزایش خواهد گذاشت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی