جستجو

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران مطرح کرد؛
 
پنهان کاری وقایع ناخواسته بیمارستانی
در مراکز خصوصی مازندران
 
 
 

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خصوصی این استان نسبت به گزارش وقایع ناخواسته بیمارستانی به این دانشگاه به عنوان دستگاه ناظر بر فعالیت‌های درمانی امتناع می‌کنند.
دکتر حامد روحانی زاده معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران که در حاشیه نخستین همایش وقایع ناخواسته بیمارستانی قطب یک دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در ساری افزود: این در حالی است که طبق دستورالعمل وزارت بهداشت، تمامی مراکز بیمارستانی دولتی و خصوصی باید وقایع ناخواسته بیمارستانی را که شامل ۲۸ کد است، به دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان گزارش کنند.
وی  شایع‌ترین وقایع ناخواسته بیمارستانی بیمارستان‌های دولتی و خصوصی کشور را سقوط بیمار از تخت اعلام کرد و اظهار داشت:  وزارت بهداشت با تعریف کدهای مشخص برای وقایع ناخواسته ، برگزاری کارگاههای آموزشی و اجرای طرح خوداظهاری در این زمینه به دنبال احقاق حقوق بیماران است و مراکز درمانی هم ملزم به گزارش این دست وقایع به دانشگاه علوم پزشکی ناظر هستند.
روحانی‌زاده جا گذاشتن ابراز و تجهیزات بیمارستانی در بدن بیمار، تزریق اشتباه خون و دارو را هم از دیگر وقایع ناخواسته شایع بیمارستانی در کشور معرفی کرد و گفت که با اجرای طرح خوداظهاری، روند این واقع به خصوص در مراکز درمانی دولتی رو به کاهش گذاشته است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: هم اکنون طرح خوداظهاری در تمام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی در استان در حال اجراست و این مراکز موظف به ارایه گزارش های خود در این ارتباط به دانشگاه علوم پزشکی هستند ولی تاکنون بیمارستان های خصوصی گزارشی از نتایج این طرح به دانشگاه ارایه نکردند.
وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز با عدم تایید اعتبار سنجی بیمارستان ها و مراکز درمانی متخلف به دنبال الزام این مراکز به ارایه گزارش وقایع ناخواسته بیمارستانی است تا بتوانند با تجزیه و تحلیل عوامل این وقایع نسبت به کاهش آن اقدام کند.
روحانی زاده افزود: وزارت بهداشت با اجرای طرح خوداظهاری وقایع ناخواسته بیمارستانی در مراکز دولتی و خصوصی به دنبال مچ گیری نبوده، بلکه به دنبال احقاق حق بیماران از طریق اصلاح ساختار و کاهش این وقایع است و بررسی نشان می‌دهد که اجرای این طرح کاهش وقایع ناخواسته را به دنبال داشته است.
کاهش وقایع ناخواسته بیمارستانی یکی از برنامه‌های مرتبط با بهینه سازی کارکرد نظام سلامت کشور در کنار سایر شاخص‌های مطرح بین المللی است. در کارکردهای نظام سلامت سه شاخص در جوامع بین المللی به عنوان شاخص‌های ارزیابی شناخته شده است که شامل شاخص حفاظت مالی از جیب مردم  شاخص وضعیت دسترسی مردم به خدمات سلامت و شاخص رضایتمندی بیماران و مردم از نتیجه درمان است.
کاهش وقایع ناخواسته بیمارستانی با شاخص رضایتمندی مردم ارتباط معکوس دارد و به همین دلیل هم در ایران طرح تحول نظام سلامت در کنار هدف گرفتن دو شاخص حفاظت از جیب مردم و دسترسی همگانی به خدمات سلامت، شاخص رضایتمندی را با تعریف کدهای ۲۸ گانه وقایع ناخواسته مورد توجه قرار داده و به اجرا گذاشته است. این کدها مطابق استاندارد کمیته جهانی ثبت خطای درمانی تعریف شده و شامل اتفاقات و خطاهایی است که نباید در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی رخ دهد و کادر درمان باید توجه جدی در این مورد داشته باشند.
وزارت بهداشت پیش از این در بخشنامه‌ای ضمن اعلام کد ۲۸گانه به دانشگاههای علوم پزشکی تاکید کرده بود که اجرا و نتیجه‌گیری از این بخشنامه نیازمند واکنش سریع و نقش بارز اجرایی معاونت درمان دانشگاه‌ها و تحلیل ریشه‌ای وقایع است.

بالا بودن وقایع ناخواسته در بیمارستان‌های دولتی
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: به دلیل تعدد بیمارستان‌های دولتی و بالا بودن پذیرش بیمار در این مراکز، وقایع ناخواسته در این مراکز نسبت به بیمارستان های خصوصی به صورت طبیعی بالا است، ضمن این که عدم گزارش وقایع ناخواسته از سوی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خصوصی سبب می شود تا این دست وقایع در بیمارستان‌های دولتی پررنگ تر دیده شود.
وی با تاکید بر این که پررنگ تر دیده شدن وقایع ناخواسته در بیمارستان‌های دولتی به معنای پایین بودن کیفیت درمانی در این مراکز یا بی توجهی به حقوق بیماران نیست، توضیح داد: به عنوان نمونه در مازندران حدود ۴۰ بیمارستان دولتی و خصوصی فعالیت دارند که ۳۱ بیمارستان در تملک  دولت و تامین اجتماعی و بقیه خصوصی است و پذیرش حدود ۹۰ درصد از بیماران استان نیز در مراکز دولتی انجام می شود.
روحانی زاده هدف از برگزاری کارگاه آموزشی وقایع ناخواسته بیمارستانی دانشگاه‌های علوم پزشکی قطب یک کشور در ساری را بررسی میزان این حوادث و اصلاح فرایندهای  برای کاهش این وقایع بیان اعلام کرد.
دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران، بابل، شاهرود، سمنان و گلستان قطب یک کشور محسوب می‌شوند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی