جستجو

گزارش «خبر شمال» از نشست خبری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران؛
 
فصلی نو در فضای فرهنگی
 
 
 

ماه‌بانو صالح‌نژاد/


در ادامه وعده بررسی نتایج هر فصل از فعالیت مدیریت جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین اعلام برنامه‌های فصل آینده، نشست خبری مدیر کل این اداره پس از گذشت 3ماه از معارفه ایشان با حضور اهالی رسانه و مطبوعات برگزار شد.
«عباس زارع» در ابتدای سخنانش پایبندی خود را به وعده مذکور اعلام کرد و از لزوم تداوم بررسی رسانه‌ای عملکرد دوره‌ای و برنامه‌های آینده اداره فرهنگ و ارشاد گفت و گزارشی از فعالیت‌های 3ماه مدیریت خود ارایه کرد و به برخی از برنامه‌های روتین و همیشگی این اداره که همچنان در حال اجراست، همچون؛ برگزاری برنامه‌های مربوط به روزهای ملی، مانند؛ روز خبرنگار و این مهم که استان مازندران نخستین استانی‌ست که در هفته رسانه به بزرگداشت اهالی رسانه و برگزاری برنامه پرداخت.
وی همچنین از فعالیت و رشد روزافزون انجمن‌های فرهنگی و هنری  استان مازندران خبر داد که شامل عضوگیری و پویایی 28 انجمن شعر و ادب، انجمن عکاسان استان مازندران، انجمن هنرهای تجسمی که پیش از این ثبت شده بود اما چنین فعالیتی نداشت، انجمن سینمای جوان و حمایت از تمامی تشکل‌های فرهنگی مورد تایید این اداره می‌باشد.
زارع همچنین گزارشی از برنامه‌های بزرگداشت آغاز سال طبری ارایه داد که زمان آن مرداد ماه هر سال بوده ولی تاکنون به این مهم پرداخته نشده و با وجود اصالت و اهمیت موضوع، سوژه‌ای جذاب و تازه است.
انتشار فراخوان جشنواره عکس عاشورایی برنامه‌ای نه چندان تازه است که البته نگرش و پرداختن به فرهنگ بومی استان مازندران، امسال رنگ و بویی تازه به این موضوع بخشید.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران از دغدغه ایجاد امکانات و فضای فعالیت فرهنگی در شهرهای غرب این استان گفت و یادآور شد با توجه به جاذبه گردشگری شهرهای غرب استان باید فضاهای فرهنگی و هنری در این ناحیه بیش از پیش تقویت شوند و تاکید کرد دوران بی‌توجهی به مسایل و نیازهای هنرمندان شهری چون رامسر و یا بی‌توجهی به پروژه‌هایی که سال‌هاست نیمه‌کاره رها شده‌اند دیگر تمام شده است.
 در بحث مسایل عمرانی دو پروژه قدیمی و نیمه‌کاره در این استان وجود دارد که هر دو تالارهای فرهنگی هنری مرکزی هستند و یکی در مرکز استان و دیگری در شهر رامسر بوده که بیش از 5 سال تاخیر در این پروژه غیرعادی است و با همکاری استاندار محترم استان مازندران این پروژه دوباره اولویت گرفته و در حال انتخاب پیمانکار برای به پایان رساندن آن هستند. همچنین پردیس سینمایی امید در شهرستان نور مورد توجه این مدیران قرار گرفته و تفاهم‌نامه‌ای برای تکمیل و فعالیت این فضا امضا شده است.
البته که پروژه عمرانی تالار مرکزی مرکز استان نیز مورد توجه قرار گرفته و به بهره‌برداری خواهد رسید. عباس زارع این وضعیت نیمه‌کاره رهاشده را با واژگان «قصه پرغصه» توصیف کرد، چراکه از سال 1385 پروژه ساخت این تالار آغاز شده و پر از امکانات فرهنگی و هنری است اما تاکنون تکمیل نشده، تالاری با سه سالن 1000، 400 و 200 نفره و سالن مخصوص کودکان و فضای مناسب تئاتر و تئاتر خیابانی که امید است با درخواست بودجه 5میلیارد تومانی از اداره ارشاد و همچنین با همکاری «محمدباقر نوبخت»، رییس سازمان برنامه و بودجه که از وی درخواست دستور بودجه‌ای 20میلیارد تومانی شده، این پروژه نیز سر و سامان گیرد و هنرمندان و هنردوستان استان از آن بهره ببرند.
وی در ادامه سخنانش از برنامه‌های آتی و از «آبان فرهنگی» استان مازندران گفت و اعلام کرد که از 13 تا 20 آبان که به عنوان «هفته مازندران» در نظر گرفته شده برنامه‌های فرهنگی در این استان برگزار خواهد شد که به پیوست این گزارش عنوان روز و شرح عنوان‌ها خواهد آمد. همچنین از 26آبان تا پایان این ماه نمایشگاه بین‌المللی کتاب مازندران در مجموعه «آرین سینا» مرکز استان برگزار خواهد شد که امسال این نمایشگاه در کنار خود، نمایشگاه مطبوعات را نیز خواهد داشت.
همچنین در «آبان فرهنگی» جشنواره تئاتر در استان مازندران برگزار خواهد شد که بی‌نظیر خواهد بود چرا که به گفته زارع این استان پس از پایتخت، بیشترین تعداد افراد تحصیلکرده و فعال در این هنر را داراست و آثار بی‌نظیری با موضوعات اجتماعی، طنز و دفاع مقدس به اجرا در خواهند آمد.
برگزاری جشنواره و مسابقات بازی‌های یارانه‌ای، برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب کودک با شرکت حدودا 500 ناشر با بیش از 100هزار عنوان کتاب، برگزاری جشنواره کتاب سال مازندران و همکاری با انجمن خیرین فرهنگ و هنر به منظور جبران کمبودهای مالی و کمک به هنرمندان و تلاش برای تولید محتوای فرهنگی و هنری مناسب و بزرگداشت فرهنگ بومی استان از دیگر خبرهایی بودند که مدیر کل فرهنگ و ارشاد مازندران در این نشست خبری به گوش رسانه رسانید.
او همچنین از اهالی رسانه خواست که در فضای انتخابات پیش رو از تاثیر و قدرت رسانه در فضای مجازی و واقعیت زندگی مردم غافل نشوند و رسالت خود را جدی بگیرند تا با مراعات ادب و اخلاق رسانه‌ای و فرهنگی در فعالیت‌های بی‌حاشیه به دنبال حضور حداکثری مردم پای صنوق‌های رای باشند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی