جستجو

هشدار محیط‌زیست:
 
دام‌ها را در جنگل‌ها رها نکنید
 
 
 

مسوول حیات‌وحش اداره‌ کل حفاظت محیط‌زیست مازندران ضمن هشدار به روستاییان حاشیه جنگل‌های استان از آنان خواست به منظور پیشگیری از احتمال تلف شدن دام‌ها توسط حیوانات وحشی از رها کردن آن‌ها در جنگل‌ها خودداری کنند.
کورس ربیعی گفت: روانه کردن دام‌های بدون صاحب به عرصه‌های جنگلی یعنی مناطقی که محل گذر و  قلمرو زیستگاه حیات وحش است، خطر ریسک تلفات دامی توسط حیوانات وحشی را بسیار بالا می‌برد و بنابراین به دامداران توصیه می‌شود از چنین اقدامی بپرهیزند.
وی اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست مسوولیت مراقبت از حیوانات وحشی را بر عهده دارد نه تغییر رفتار این حیوانات، چرا همانطوری که از اسم این حیوانات پیداست از آن‌ها به عنوان حیات وحش نام برده می‌شود بنابراین باید با همکاری دامداران نسبت به عواملی که سبب گسترش تعارض می‌شود، پیشگیری کرد.
مسوول حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: از دیرباز تاکنون بنا به دلایلی از جمله چرای بی رویه دام، دخل و تصرف به عرصه‌های ملی آسیب‌هایی برای حیات وحش به همراه داشته تا جایی که دیده می‌شود وقتی خرس‌ها طعمه‌های طبیعی آن‌ها از بین رفته به باغ‌ها و زنبورستان‌ها حمله ور می‌شوند.
ربیعی ادامه داد: حیوانات وحشی گوشت خوار دیگری مانند پلنگ و گرگ که طعمه و شکار طبیعی آن‌ها حیواناتی مانند گراز، شوکا و کل بز است زمانی که  پی می‌برند منابع حیاتی و غذای آن‌ها کم شده و به جای وجود چنین حیواناتی برای شکار، حیوانات اهلی مانند گاو در زیستگاه آن‌ها حضور دارد طبیعتا این حیوانات وحشی به این دام‌ها حمله ور می‌شوند و چنین تعارضاتی رخ می‌دهد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی