جستجو

ارزیابی «خبرشمال» از اعلام وصول طرح تشکیل «مازندران غربی» در هیات رییسه مجلس؛
 
به مازندران رحم نکنید!
 
 
 

باور من این است که مدیران ارشد و نمایندگان مازندران چندان درگیر مسائل کلان استان  هستند که موضوعات خُرد و ناچیزی چون «طرح انتقال آب سرشاخه‌های مازندران چون سد فینسک»، «طرح انتقال آب دریای خزر به کویر سمنان»، «طرح پاره کردن بخشی از استان  و تأسیس مازندران غربی» در مقایسه با دغدغه آنان چیزی به حساب نمی‌آیند.
نخبگان و بزرگان مازندران نیز گویا به خوابی عمیق فرو رفتند و یا هیپنوتیزم شدند که در برابر این‌همه بی‌رحمی به آب و خاک و سرزمین مازندران، سکوتی خردمندانه پیشه کردند و چیزی نمی‌گویند!
بارها در «خبرشمال» دردمندانه و از سر سوزِ دل،  چندین خبر و گزارش و تحلیل در این موضوعات کار کردیم اما چه نتیجه‌ای گرفتیم؟ هنوز هیچ.
گاه فکر می‌کنیم  در آینده هم نتیجه‌ای نخواهیم گرفت چون به نظر برخی از مدیران کشور با رابطه و باندبازی حوزه خود را مدیریت می‌کنند و کسی منافع مردم و نگاه کارشناسی را در اولویت قرار نمی‌دهد و به‌عنوان شاهد مثال، سخنان عیسی کلانتری  را به یاد میآورم که همین چند روز قبل در حالی‌که تمام کارشناسان بر این باور هستند که طرح انتقال آب خزر به اقلیم مازندران و اکوسیستم خزر آسیب می‌زند، وی که معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور است و باید بیش از همه  چنین دغدغه‌ای داشته باشد، صراحتاً می‌گوید: به کسی ربطی ندارد!
این سخنان عیسی کلانتری در حالی بیان می‌شود که مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد در صورت اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان، دست‌کم ۱۰۰ هکتار جنگل هیرکانی و بیش از ۳ میلیون تُن خاک منحصربه‌فرد در مسیر لوله‌گذاری طرح نابود خواهد شد.
دفاعیات سرسختانه کلانتری از برنامه‌های وزارت نیرو در شرایطی صورت می‌گیرد که پروژه انتقال آب دریاچه خزر با مخالفت گسترده کارشناسان محیط‌زیست، انجمن‌های محیط‌زیستی و کمیته فنی اداره منابع طبیعی مازندران روبه‌رو شده است. موافقت سازمان محیط‌زیست با این پروژه در حالی‌ست که ارزیابی فنی آن از نظر تاثیرات زیست‌محیطی‌اش قرار است در آینده اعلام شود. همین امر باعث شده رییس انجمن جنگل‌بانی ایران عملکرد کلانتری را بر خلاف ملاحظات محیط زیستی و دارای «رنگ و بوی سیاسی» توصیف کند.
افزون برآن عیسی کلانتری پیش از این نیز  «پروین فرشچی»، معاون محیط‌زیست دریایی سازمان محیط‌زیست را که مخالف اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان بود از کار برکنار کرد. فرشچی چندماه قبل به صراحت  گفته بود «طرح انتقال آب خزر به سمنان هیچ‌گونه توجیه اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی ندارد».
حیرت من در این میان از مدیران ارشد و نمایندگان استان است که معلوم نیست دقیقاً کجا هستند که هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی، طرح تشکیل استان مازندران غربی به مرکزیت شهرک نمک آبرود را اعلام وصول کرد.
پیش‌بینی می‌کنم  ماجرای تأسیس استان مازندران غربی نیز مانند طرح انتقال آب خزر، چند روزی خواب برخی نمایندگان و رجال شاخص را آشفته می‌کند و با ایرادات خطبه‌های آتشین و تهدیدهای چاله‌میدانی تلاش خواهند کرد افکار عمومی را متقاعد کنند که «آرام بخوابید که ما بیداریم!»
اما حقیقتی که مردم باید بدانند این است که ظاهراً آب و خاک و موجودیت مازندران مورد تهدید جدی واقع شد و هیچ کس این تهدید را جدی نمی‌گیرد. بدخواهان نیز ای بی‌عملی مدیران و نمایندگان و نخبگان و حتی افکارعمومی را دیدند، تصمیم قاطع گرفتند که مانند قوم تاتار، رحم به چیزی نکنند و از مازندران نیز استانی کوچک و بی‌آوازه باقی نماند.
البته برای اجرای این طرح، موانع جدی چون رسانه‌های مستقل و متعهد از جمله «خبرشمال» وجود دارند که هرگز بر سر منافع کلان استان کوتاه نخواهند آمد و در روزهای آتی، بخش‌های بیشتری از این پرونده را واکاوی خواهیم کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی