جستجو

 
 
زیبایی‌های مازندران گمشده
در پسِ بیلبوردهای تبلیغات جاده‌ای
 
 
 

استان مازندران از جمله مناطق سرسبز و گردشگری کشور است که از کیلومترها مانده به ورودی منطقه تا نقطه‌های پایانی برخوردار از مناظر زیبای طبیعی شامل کوه، جنگل و رودخانه است که خود باعث می‌شود مسافر در ابتدای مسیر و راه ارتباطی استان احساس کسالت و طی مسیر نداشته باشد و طی کردن جاده نیز برایش قسمتی از سفر قلمداد شود.
امروزه متاسفانه در پس انبوه پیام‌های تبلیغاتی در فرم‌های مختلف بنر و تابلو در اندازه‌هایی که گاه به اندازه یک دیوار بین منظره کنار جاده و مسافر حائل می‌شود،‌ مسافر از این زیبایی‌های طبیعی که از کسالت طی طریق می‌کاهد، ‌محروم می‌شود.
این تبلیغات گسترده برای انواع خدمات و تجارت‌ها نه تنها باعث محرومیت گردشگر از زیبایی‌ها و مناظر می‌شود که در امنیت جانی مسافران و رانندگان نیز اثرات سوئی دارد چراکه در بسیاری موارد باعث حواس پرتی راننده و یا غفلت از علائم راهنمای جاده‌ای شده و ایجاد مشکل می‌کند.
علاوه بر این، حجم تبلیغات که تمام مسیر را پوشانده این مساله را در ذهن مسافر تداعی می‌کند که نگاه به او تنها یک نگاه تجاری و صنعتی صرف است با وجود اینکه گردشگری یک صنعت، گردشگر و مسافر مشتری این صنعت است اما این نگاه صرف موجب می‌شود جنبه‌های ظریف و زیبای گردشگری و حتی روحیه مهمان نوازی مردمان استان زیر سوال برود. غلبه نگاه تجاری صرف بی‌شک به توسعه گردشگری استان لطمه وارد می‌کند.

 *به نهاد گردشگری ارتباط ندارد
شاید جای تعجب داشته باشد اما متاسفانه این واقعیتی است که معاون گردشگری مازندران اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت: نصب تابلوهای تبلیغاتی خارج از بررسی و مدیریت مجموعه گردشگری استان است و با وجود تاثیر مستقیم آن بر چهره استان این نهاد هیچ نقشی در کنترل آن ندارد.
مهران حسنی افزود: کنترل این مسله با شهرداری‌ها، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است که باید این مورد را مدیریت کنند.
وی ادامه داد: تاکنون با وجود تاثیرات منفی روزافزون و همچنین گسترش تابلوهای تبلیغاتی حتی تا حریم عمومی، رسیدگی چندانی انجام نشده است.

*چهره تجاری چیره بر چهره گردشگری
معاون گردشگری مازندران گفت: با وجود اینکه همه ما مازندران را به شهرها و روستاهای زیبا و گردشگری می‌شناسیم، اما متاسفانه امروزه تبدیل به جولانگاه تابلوهای تبلیغاتی شده است.
معاون گردشگری مازندران این مساله را به ضرر کاسبان نیز دانسته و اظهار داشت: تابلوهای تبلیغاتی مازندران حس بدی به گردشگر القا کرده و به جای توقف وی و لذت بردن، مسافر را فراری می‌دهد و نتیجه عکس دارد.

*خارج از کنترل گردشگری
حسنی با اشاره به اینکه مسائل بسیاری وجود دارد که در استان گردشگر پذیر مازندران تحت نظارت میراث فرهنگی نیست، گفت: تابلوهای تبلیغاتی یکی از معضلات استان می‌‎باشد که مربوط به چیدمان شهری و راهداری است.
وی افزود: زیبایی مهم‌ترین فاکتور هر محیط گردشگرپذیر است و در مدیریت مدرن گردشگری باید تمامی کنش جامعه محلی و مسافران حول محور و برنامه گردشگری انجام شود.
معاون گردشگری مازندران تاکید کرد: تابلوهای تبلیغاتی همچون برچسب‌های نازیبا بر روی چهره زیبای مازندران است که مدیریت کلان استان باید چاره‌ای برای آن بیاندیشد.

*کمیت تابلوها به نهاد دیگری غیر از ارشاد مربوط است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: محتوای تابلوها با این نهاد بوده اما کمیت آن به مبلمان شهری باز می‌‎گردد.
عباس زارع نیز نسبت به شیوع و گسترش تابلوهای تبلیغاتی در تمام مناطق استان انتقاد کرد و گفت: از لحاظ فرهنگی نیز این مساله آرامش روحی و عصبی مردم را به هم می‌ریزد.

*شهرداری‌ها مدارا می‌کنند
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران در این باره گفت: یکی از دلایل اصلی تعدد تابلوهای تبلیغاتی، مدارای شهرداری‌ها با واحدهای صنفی است.
محمد محمدی تاکامی اظهار داشت: مهم‌ترین منبع کسب درآمد شهرداری‌های مازندران با توجه به حجم زیاد گردشگری، واحدهای صنفی هستند که شهرداری‌ها برای تسهیل کسب درآمد خود با این واحدهای صنفی مدارا می‌کنند.
وی با بیان اینکه بیشترین میزان تابلوهای تبلیغاتی مربوط به کسبه و مغازه‌داران است، ادامه داد: اغلب گردشگران و مسافران مازندران در مناطق شهری گذری هستند و مغازه‌داران تمایل دارند به هر روشی جلب توجه کنند.
مدیرکل دفتر امور شهری استانداری مازندران با اشاره به اینکه ایرادی در این مساله وجود ندارد، در پاسخ این سوال که با پیامد منفی این مساله بر روی گردشگری چه خواهی کرد گفت: فکر نمی‌کنم تاثیر بدی بر روی گردشگری داشته باشد. /ایرنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی