جستجو

 
 
آغاز طرح پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گلستان
 
 
 

طرح پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گلستان آغاز شد.
مدیرکل دامپزشکی گلستان ضمن اعلام مطلب فوق گفت: طرح پایش و پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با فعالیت ۱۵ گروه‌ واکنش سریع این اداره کل برای مواجهه با وقوع احتمالی این بیماری در شهرهای گلستان آغاز شد.
غلامرضا محرابی اظهار داشت: با فرا رسیدن فصل سرما و ورود سامانه‌های پر فشار و سرد به استان، برای جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با این فصل به ویژه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و احتمال ابتلای طیور و پرندگان بومی به این بیماری از طریق پرندگان مهاجر، توصیه‌های لازم به شرکت‌های مرغ مادر تخم‌گذار و پرورش دهندگان مرغ گوشتی و صنعتی بومی و سایر ماکیان برای جدی گرفتن ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای دامپزشکی اعلام می‌شود.
وی تاکید کرد: تاکنون موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گلستان مشاهده نشده اما برای پیشگیری لازم است پرورش دهندگان طیور با تشدید ضوابط بهداشتی قرنطینه‌ای نسبت به محافظت گله‌های خود اقدام کنند.
محرابی گفت: در این ارتباط کارشناسان دامپزشکی در قالب گروه‌های پایش آنفلوانزای پرندگان، مناطق پرخطر اعم از سواحل دریایی، تالاب‌ها و آب‌بندان‌های استان را به صورت مستمر مورد پایش و بررسی قرار می‌دهند.
استان مرزی گلستان با کشور ترکمنستان، دریای خزر و استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است و هر ساله بخشی از پرندگان سیبری برای زمستان گذرانی به مناطق آبگیر این استان مهاجرت می‌کنند.


انعقاد قرارداد کشاورزان گنبدی
برای کشت ۱۰ هزار هکتار کُلزا


کشاورزان گنبدی برای کشت ۱۰ هزار هکتار کُلزا قرارداد منعقد کردند.
مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس درشرق استان گلستان اعلام کرد که کشاورزان این شهرستان تاکنون برای کشت ۱۰ هزار هکتار دانه روغنی کلزا با مراکز خدمات کشاورزی قرارداد منعقد کرده‌اند.
غلامعلی نورا اظهار داشت: امسال سهمیه پیش‌بینی شده برای کشت کلزا در گنبدکاووس ۲۰ هزار هکتار است که تا الان کشاورزان این شهرستان برای کشت ۱۰ هزار هکتار از این محصول استراتژیک قرارداد منعقد کردند.
وی اضافه کرد: از مجموع قراردادهای منعقد شده کلزا تاکنون، یک هزار ۲۰۰ هکتار آن در اراضی نواحی جنوبی گنبدکاووس کشت شده و با مساعد شدن شرایط آب و هوایی و بارش‌ها سطح کشت در اراضی نواحی میانی و شمالی این شهرستان نیز ادامه می‌یابد. نورا، بهترین زمان برای کشت دانه روغنی کلزا در منطقه گنبدکاووس را از نیمه دوم مهر تا پایان آبان دانست و گفت که امسال بذر گواهی شده از ارقام مختلف کلزا برای کشت درسطح ۲۰ هزار هکتار و به مقدار ۶۱ تن تامین شده که از طریق کارگزاری‌های تعیین شده، درحال توزیع بین کشاورزان است.
وی تصریح کرد: علاوه بر تامین بذر مورد نیاز، اقدامات لازم برای تامین دیگر نهاده‌ها از جمله انواع کود شیمیایی مورد نیاز کشت کلزا و دو محصول گندم و جو نیز درمجموع به مقدار تقریبی ۲۸ هزار تن درحال انجام است که تا الان ۵۰ درصد آن تامین شده است.

 


کاهش 33 درصدی تصادفات فوتی
درون شهری در گلستان


تصادفات فوتی درون شهری در گلستان ۳۳ درصد کاهش یافت.
رییس پلیس راهور گلستان ضمن اعلام مطلب فوق گفت: در سایه رعایت قوانین و مقررات رانندگی در آبان ماه ۹۸ شاهد کاهش ۳۳ درصدی تصادفات فوتی در گلستان هستیم.
سرهنگ مرتضی فخری اظهارکرد: با توجه به شروع فصل مدارس از ابتدای مهرماه سال جاری علی‌رغم افزایش ترددها در سطح شهرها، شاهد کاهش ۳۳ درصدی تصادفات فوتی در استان بوده‌ایم. وی افزود: نقش رانندگان سرویس‌های مدارس و خودروهای عمومی در رعایت قوانین و مقررات و به تبع آن کاهش تصادفات پررنگ است.
فخری ادامه داد: با توجه به اینکه حجم گسترده‌ای از ترددها شامل این دو دسته از خودروها است لذا توجه این افراد به مقررات راهنمایی و رانندگی در تسهیل عبور و مرور و کاهش تصادفات موثر است.
وی گفت: همه شهروندان استان و رانندگان باید به قوانین راهنمایی و رانندگی از جمله رعایت حق تقدم عابران پیاده و رعایت حال دانش آموزان در ساعات آغازین و پایانی مدرسه توجه داشته باشند.
فخری بیان کرد: توجه به قوانین و مقررات می‌تواند امنیت تردد شهروندان به ویژه دانش آموزان ما را در سطح معابر تضمین کند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی