جستجو

 
 
گیلان؛  تولیدکننده
 عمده مرغ تهران
 
 
 

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، با اشاره به افزایش 10 درصدی تولید تخم مرغ در این استان یادآور شد که  سهم بالایی از مرغ مورد نیاز بازار بزرگ تهران از استان گیلان تهیه می‌شود.
سورنا چایچی با بیان اینکه در سال جاری ۱۴ هزار و ۸۰۰ تن تخم‌مرغ در گیلان تولیدشده است، اظهار کرد: سهم طیور بومی گیلان در تولید تخم‌مرغ بسیار زیادتر از طیور صنعتی است به‌طوری‌که از این مقدار تخم‌مرغ تولیدی ۱۱ هزار و ۸۰۰ تن از طریق طیور بومی و بالغ‌بر سه هزار تن از طیور صنعتی تولیدشده است.
وی با اشاره به اینکه در گیلان فقط یک واحد تخم‌گذار با ظرفیت ۳۶ هزار قطعه وجود دارد، گفت: سالانه ۶۵۳ تن تخم‌مرغ توسط آن تولید و روانه بازار مصرف می‌شود که این واحد در شهرستان رودبار فعالیت می‌کند.
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به مسائل پیرامون احداث مرغداری در گیلان افزود: از آنجا که گیلان از استان‌های زمستان گذرانی پرندگان مهاجر است و احتمال بروز آنفلوآنزای پرندگان در برخی از فصول سال وجود دارد، احداث مرغداری تخم‌گذار در این استان از ریسک بالایی برخوردار است.
چایچی از تأمین سهم بالایی از مرغ مورد نیاز بازار بزرگ تهران توسط استان گیلان خبر داد و بیان کرد: این امر نشان‌دهنده جایگاه مهم این استان در این حوزه است و همچنین گیلان از واحدهای صنعتی فراوان مرغداری در خصوص تولید مرغ اجداد و گوشتی برخوردار است.
وی با بیان اینکه اغلب روستاییان گیلان از مرغ‌های بومی نگهداری می‌کنند و این کار به افزایش درآمد خانوارهای روستایی کمک مؤثری می‌کند، گفت: بیشترین تخم‌مرغ بومی گیلان در شهرستان‌های املش، سیاهکل، لنگرود، صومعه‌سرا، رشت، لاهیجان، شفت و فومن تولید می‌شود.
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه تخم‌مرغ بومی از بازارپسندی بیشتری نسبت به تخم‌مرغ روز در گیلان برخوردار است، تصریح کرد: تخم‌مرغ‌های بومی گیلان علاوه بر خودمصرفی در خانوارهای روستایی در بازارهای هفتگی شهرستان‌ها نیز به فروش می‌رسند.
چایچی خاطرنشان از افزایش ۱۰ درصدی تخم‌مرغ در گیلان خبر داد و افزود: در سال جاری نسبت به سال گذشته شاهد افزایش حدود ۱۰ درصدی تولید تخم‌مرغ بومی در استان هستیم و برنامه داریم میزان تولید تخم‌مرغ بومی گیلان افزایش یابد.
 وی با اشاره به تمایل بیشتر مردم نسبت به مصرف تخم‌مرغ‌های بومی و محلی گفت: تخم‌مرغ‌های بومی به دلیل سالم و مغذی بودن گران‌تر از تخم‌مرغ‌های صنعتی در استان به فروش می‌رسند و اخیراً مردم به خرید این نوع از تخم‌مرغ‌ها تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

 

 فعالیت ۱۸۰ خانه هلال
 در روستاهای گیلان


مدیر عامل جمعیت هلال احمر گیلان اعلام کرد که ۱۸۰ خانه هلال در روستاهای این استان فعال است و ۲۰ هزار داوطلب در قالب این خانه ها خدمات رسانی می کنند.
مهدی ولی پور روز یکشنبه در جلسه شورای مدیران جمعیت هلال احمر گیلان در فرمانداری آستارا افزود: هنگام حوادث طبیعی، مناطق روستایی بیشتر از شهرها در معرض آسیب قرار می گیرند و خانه های هلال نقش ویژه ای در پیشگیری از آسیب ها دارند. وی بیان کرد: در خانه های هلال گروه های امداد و داوطلب هلال احمر حضور دارند و امیدواریم در سال جاری با مشارکت فرمانداری ها، اعتبار خوبی برای تجهیز خانه های هلال تامین شود.
وی ادامه داد: دهیاری ها در گسترش ارتباطات اجتماعی نقش محوری دارند و از ایجاد خانه های هلال در دهیاری های استان استقبال می کنیم و جذب و ساماندهی اهالی روستا در قالب امور جوانان و داوطلبان هلال احمر مورد توجه شوراها و دهیاران قرار گیرد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان با اشاره به تنوع ماموریت‌های این جمعیت در استان گفت: به روز رسانی امکانات جزو دغدغه های جمعیت هلال احمر است و در این راستا ناوگان پشتیبانی و عملیات به طور کامل بازسازی شده و جمعیت هلال احمر گیلان در حوزه لجستیک رتبه اول کشور را دارد.
ولی پور با اشاره به فعالیت بیش از ۱۱ هزار داوطلب در حوزه اجتماعی جمعیت هلال احمر گیلان گفت: آستارا در ردیف شهرستان های خطر پذیر قرار دارد و خوشبختانه زیرساخت‌های خوبی در این شهرستان برای خدمات بهتر وجود دارد.
وی ادامه داد: برای نخستین بار طی ۱۰ سال گذشته دوره تربیت معلمان در هلال احمر گیلان برگزار شد و این استان در حوزه های جوانان، درمان و سازماندهی نیروهای هلال احمر نیز جزو استان‌های برتر کشور است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی