جستجو

درباره دستگیری چند تن از کارمندان صمت مازندران به اتهام رشوه و ارتشاء که تائیدی‌ست  بر گزارش‌های «خبرشمال»؛
 
سهل‌انگاری
آقای رییس سابق
 
 
 

رهبر معظم انقلاب از مدت‌ها قبل درخصوص پروژه «نفوذ»، هشدار دادند و تمام مدیران از هر سطحی را به حفظ هوشیاری و شناسایی رد نفوذ دشمنان و بدخواهان توصیه کردند  به شکلی که اگر واژه نفوذ را در اینترنت، جستجو کنید، بیانات رهبری و سامانه «خامنه‌ای دات آی آر» از مواردی است که در صدرِ نتایج جستجو قرار می‌گیرد. شاید برخی تصور کنند  «نفوذ» تنها در نهادهای سیاسی، امنیتی یا نظامی، رخ می‌دهد در حالی‌که نفوذ در نهادهای اقتصادی و پنچر کردن چرخ اقتصاد کشور که با زندگیِ روزانه تمام شهروندان ارتباطی مستقیم دارد و در نهایت به ایجاد نارضایتی در سطح گسترده خواهد انجامید، بسیار خطرناک‌تر از نفوذ در نهادهای سیاسی، نظامی و امنیتی است.
 در چندماه ماه گذشته و با تحرکات مثبت ایجاد شده در قوه قضاییه،  چند تن از مدیران ملی، کارکنان نهادهای مهم و محوری و افرادی که  وابستگاه  برخی بزرگان بودند، احضار و بازداشت شدند و در برخی موارد نیز احکام سنگینی برای آنان صادر شد که در گذشته کمتر شاهد نمونه‌های مشابه آن بودیم ضمن این‌که اصطلاحات جدیدی چون «سلطان سکه»، «سلطان قیر» و «سلطان ارز» وارد ادبیات روزانه مردم شد.
  این پرونده‌ها و پیگردهای قضایی البته محدود به پایتخت و برخی مدیران ملی نماند و در استان‌ها نیز اخباری مربوط به دست داشتن برخی افراد و صاحبان نفوذ در رشوه و ارتشاء انتشار یافت  ازجمله این‌که یک منبع آگاه از دستگیری 10 تن از کارکنان و رابطان آنان به اتهام دریافت رشوه و پرداخت رشوه در سازمان صنعت، معدن و تحارت مازندران خبر داد و گفت: از این تعداد چهار نفر از کارمندان سازمان صمت مازندران بودند.
این منبع  با بیان  اینکه ۶ نفر دیگر، افرادی خارج از سازمان صمت هستند، افزود: این افراد به‌عنوان واسطه شناسایی و بازداشت شده بودند که در حال حاضر به قید وثیقه آزادند.
وی با اعلام اینکه برای متهمان قرار تعلیق از کار صادر شد، تصریح کرد: براساس حکم دستگاه قضایی این افراد تا تعیین تکلیف پرونده نباید سر پست کاری خود  باشند.
این منبع آگاه ضمن تأکید بر این‌که این دستگیری مربوط به زمان مدیریت جدیی صمت مازندران نیست گفت:  جرم این افراد رشوه عنوان شد رشوه‌بگیران از کارمندان بودند که با دریافت رشوه اقدام به صدور مجوز در حوزه این سازمان می‌کردند.
حقیقت این است که اگر این اتفاق در اداره‌ای چون شرکت برق یا  شرکت مخابرات می‌افتاد، از نظر ما چندان نگران کننده نبود،  آنچه که ما را بیشتر از همیشه، نگران می‌کند این است که این اتفاق در سازمانی رخ داد که قرار است متولی رونق تولید باشد و بخش اعظمی از صنعتگران و تولیدکنندگان بخش خصوصی، با این سازمان سروکار دارند و هر نوع کم‌کاری و آسیب به این بخش، چرخ تولید را مختل خواهد کرد.
از مدت‌ها پیش صنعت‌گران و تولیدکنندگان بسیاری با مراجعه به «خبرشمال»، از سازمان صمت مازندران، گلایه جدی داشتند و در سه سال اخیر «خبرشمال» چندین گزارش مفصل و مبسوط در همین زمینه نوشت و حتی درد دل یکی از تولیدکنندگان مرکز استان را که به زبان شعر بود، در حاشیه یکی از همین گزارش‌ها انتشار داد، درخصوص مشکلات این سازمان با «حسین‌زادگان» استاندار مازندران، «خیریانپور» معاون استاندار و «گلچوب» مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی  مصاحبه انجام داد و بارها درخصوص شکوه و نارضایتی بخش خصوصی و تولیدکنندگان ساری و میاندورود و سایر نقاط استان با «محمدپور عمران» رییس سابق صمت و برخی معاونانش مصاحبه و مذاکره کرد  و با رییس سابق صمت مازندران ارتباط مستمر داشت اما هرگز به نتیجه مشخصی نرسید چون برخی از مدیران این سازمان، آنچه در حرف به زبان می‌آوردند با آنچه که در عمل نسبت به تولید و صنعتگران و فعالان بخش خصوصی روا می‌داشتند، یکسان نبود.
ماجرای شرکت «هیماکو» و درد دل‌های مهندس بابک حکی که از تولیدکنندگان دلسوز و از نوابغ و نخبگان صنعت هیدرولیک مازندران است و با اندک حمایتی از سوی صمت مازندران، توان فراهم کردن فرصت اشتغال برای بیش از هزار نفر در مرکز استان یا شهرک صنعتی نکا را داشت، یکی از همان نمونه‌ها بود که در سایه بی‌توجهیِ تعمدی صمت مازندران، به خاموشی کامل رسید.
برگزاری نمایشگاه‌های متعدد مبلمان با حضور واسطه‌هایی از تهران که موجبات ورشکستگی و نابودی واحدهای بسیاری در این بخش را فراهم ساخت از دیگر نمونه‌هایی است که «خبرشمال» به آن پرداخت و با بی‌اعتنایی کامل رییس سابق صمت و یکی از معاونان وی مواجه شد و امروز اقدام دادگستری درخصوص شناسایی رد رشوه و ارتشاء تأییدی بر ذغذغه‌ها و گزارش‌های «خبرشمال» است.  
ما امیدواریم پیگیری‌های قضایی در این زمینه‌ها به نتیجه برسد و اطلاع‌رسانی دقیق نیز صورت بگیرد تا ضمن آگاهی مردم از جزییات تخلفات، دل بخش خصوصی و تولیدکنندگان نیز اندکی آرامش و تسلا یابد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی