جستجو

 
 
همکاری مشترک گلستان
 و بنگلادش در حوزه شیلات
 و پرورش ماهی
 
 
 

هادی حق شناس در حاشیه دیدار با سفیر بنگلادش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بنگلادش دو برابر ایران جمعیت دارد، اعلام کرد که از سال ۲۰۰۸ تا سال گذشته رشد اقتصادی این کشور دو برابر شده است و میانگین آن به بالای ۶ درصد رسیده است.
استاندار گلستان گفت: زمینه همکاری مشترک ایران و بنگلادش در حوزه‌های مختلف اقتصادی فراهم شده و حوزه شیلات و پرورش ماهی حوزه اصلی گسترش روابط بین گلستان و بنگلادش است. وی افزود: بنگلادش در سالجاری بالاترین رشد اقتصادی را خواهد داشت و تولید ناخالص ملی آن تقریبا نزدیک به ایران است.
استاندار گلستان ادامه داد: بنگلادش هم در زمینه شیلات و هم صنعت نساجی پیشرفت‌های خوبی داشته و فصل مشترک همکاری‌های بین گلستان و بنگلادش می‌تواند در حوزه شیلات و پرورش ماهی باشد که در دیدار امروز مفصل راجع به آن بحث شد.
وی اضافه کرد: کشورهای آسیای جنوب شرقی تمایل دارند دسترسی به کشورهای آسیای میانه داشته باشند؛ ما در بندر چابهار و جنوب کشور سرمایه‌گذاری مشترک با هندی‌ها انجام داده‌ایم در اینجا به دوستان پیشنهاد دادیم از طریق اتاق بازرگانی ایران و بخش خصوصی خالص ایران و بخش خصوصی خالص بنگلادش که در واقع، بخش خصوصی خوبی دارد در سواحل دریای خزر در گلستان در بخش بندر سرمایه‌گذاری داشته باشند.
حق شناس خاطرنشان کرد: سفیر بنگلادش قول داد این موضوع را به سرعت به سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی بنگلادش منتقل کند و اتاق بازرگانی گرگان هم برای سرمایه‌گذاری مشترک و هم برای تبادل کالا با کالا و تجارت تهاتری  با بنگلادش باید پیگیر باشد.

 


بازسازی معابر روستاهای سیل‌زده گنبد
 با ۴۵ میلیارد ریال


مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گنبدکاووس در شرق استان گلستان از بازسازی معابر آسیب‌دیده از سیل اوایل امسال در ۱۷ روستای خسارت دیده این شهرستان با تخصیص ۴۵ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات حوادث خبر داد.
ولی‌الله رضایی اظهارداشت: معابر این روستاها که نیاز به ساخت پل، کانال،  جدول و آسفالت دارند از محل اعتبارات حوادث در حال بازسازی است. وی افزود: امسال ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات تملک دارایی برای اجرای طرح هادی در ۴۰ روستا گنبدکاووس مصوب شده و در حال انجام مراحل موافقت‌نامه است که در صورت تخصیص، عملیات اجرایی آنها آغاز شود.
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گنبدکاووس ادامه‌ داد: پارسال نیز با تخصیص ۶۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات تملک دارایی، طرح هادی در ۴۱ روستای این شهرستان اجرا شد.
رضایی در رابطه با صدور سند مالکیت در روستاها نیز گفت: برای صدور سند مالکیت در روستاها بر اساس تفاهم‌نامه بنیاد مسکن با بنیاد علوی و ثبت اسناد، کار نقشه برداری و تشکیل پرونده برای ۱۲ روستای املاک بنیاد علوی از طریق بنیاد مسکن و اداره ثبت اسناد این شهرستان آغاز شده است. وی افزود: روستاها از نظر قوانین به سه دسته اصلاحات ارضی، املاک بنیاد علوی و اوقافی تقسیم می‌شوند که در گنبد فقط در مجموع ۵۰ روستای اصلاحات ارضی و ۱۵۰ روستای املاک بنیاد علوی وجود دارد که تا الان ۱۸ هزار جلد سند مالکیت در روستاهای اصلاحات ارضی گنبدکاووس صادر شده است.

 


۹۰ میلیارد ریال برای جمع‌آوری بخاری‌های نفتی مدارس گلستان اختصاص یافت


مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گلستان اعلام کرد که  ۹۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای سامانه گرمایشی مدارس استان و حذف بخاری‌های نفتی اختصاص یافته است.
یاسر لیوانی اظهار داشت: اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس گلستان از ابتدای مهر امسال تاکنون ۴۴۰ کلاس درس در سطح استان را با نصب انشعاب گاز به سامانه گرمایشی استاندارد مجهز و بخاری‌های نفتی را از این کلاس‌ها جمع آوری کرد.
وی  گفت: همچنین در این مدت ۱۹۴ کلاس درس در استان گلستان به سامانه گرمایشی متمرکز (حرارت از مرکز) مجهز شد.
وی اظهار داشت: باوجود اقدامات انجام شده هنوز در ۳۷۰ کلاس درس گلستان از بخاری نفتی استفاده می شود که علت عمده تجهیز نشدن این مدارس به سامانه گرمایشی استاندارد؛ اجرا نشدن شبکه گازرسانی در این مناطق بوده و این کلاس‌ها عمدتا در مناطق مرزی شهرستان‌های کلاله، مراوه تپه و گنبدکاووس قرار دارند. وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی شده تا به محض برخورداری مناطق مزبور از شبکه گاز؛ کار تجهیز مدارس به سامانه گرمایشی استاندارد صورت گیرد و برای ایمنی بیشتر دانش آموزان از سامانه‌های گرمایشی دو گانه سوز یا تابشی از جمله در مناطق دور افتاده استفاده می شود.
به گفته وی سال گذشته نیز حدود ۷۵۰ بخاری نفتی از مدارس استان گلستان جمع آوری و سامانه گرمایشی استاندارد جایگزین آن شد. وی اظهار داشت: باوجود اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته هنوز ۳۰ درصد ساختمان مدارس گلستان ناایمن است و نیاز مبرم به اجرای طرح‌های مقاوم سازی و نوسازی دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی