جستجو

«عنایت داوودی» فعال سیاسی و دانش‌آموخته علوم ارتباطات
در گفتگو با «خبرشمال»:
 
فقدان وحدت و وفاق
 مشکل استان است
 
 
 

مهم‌ترین رویداد سیاسی سال 98 در روز جمعه دوم اسفندماه رقم خواهد خورد. انتخابات یازدهمین دوره «مجلس شورای اسلامی» که بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی آن را در رأس امور می‌دانست در این روز انجام خواهد شد تا شاهد اعمال حاکمیت مردم و تعیین اعضای «خانه ملت» باشیم  اما صرف نظر ازین‌که چه کسی از 12 حوزه انتخابیه مازندران، موفق به جلب رأی اعتماد مردم شود، باید تلاش کنیم این انتخابات نیز مانند غالب انتخابات‌های چهل سال اخیر، با حضور حداکثری انجام شود.

«خبرشمال» نیز با هدف تحقق مشارکت حداکثری در تمامی حوزه‌های انتخابیه مازندران، گیلان و گلستان اقدام به مصاحبه و انعکاس دیدگاه‌های نخبگان و فعالان سیاسی، نیروهای برجسته و مدیران و نمایندگان سابق و اسبق کرد تا ضمن کمک به رأی‌دهندگان در «انتخاب اصلح»، مطالبات محوری شهروندان را به گوش مدیران، نمایندگان و کاندیداهای انتخابات مجلس برساند. در این شماره سراغ «دکتر عنایت داوودی» دکترای علوم ارتباطات اجتماعی رفتیم  و در خصوص انتخابات در  حوزه انتخابیه نور، محمودآباد و سرخرود  و مطالبات مردم این منطقه گفت‌وگو کردیم.
دکتر داوودی که سابقه تدریس در دانشگاه و دو دهه کار در دستگاه قضایی و سازمان بازرسی را دارد، اهل قلم است، مقالات و سخنرانی‌های بسیاری انجام داد و کتابی نیز با عنوان «بایسته‌های سواد رسانه» به رشته تحریر درآورد که در دانشگاه و دبیرستان تدریس می‌شود.  
• فضای انتخابات در نور، محمودآباد
 و  سرخرود را چگونه می‌بینید؟
ببینید صادقانه بگویم شرایط کشور به گونه‌ای است که اقتضای تغییر را دارد. مقام معظم رهبری نیز در منشور گام دوم انقلاب به صراحت فرمودند از جوانان در پست‌های تصمیم‌گیری استفاده شود و همه می‌دانیم که امروز فرزندان انقلاب، به مرز چهل‌سالگی و پختگی رسیدند و  باید سیستم از وجود این جوانان که برایشان هزینه کرد، بهره ببرد و اگر از این ظرفیت استفاده نشود، برخی  از کشور خارج خواهند شد و از دست دادن این سرمایه‌ها، موجب تأسف است.  باور من این است که اگر از  جوانان متخصص  و دانش‌آموخته در کرسی‌های تصمیم‌گیری استفاده کنیم، سود آن باز به کشور باز خواهد گشت و در نتیجه تغییری که مورد نظر من است هم در انتخابات مجلس و هم در دستگاه اجرایی و قضایی باید به نفع جوانان باشد.
• حوزه انتخابیه نور، محمودآباد و سرخرود
 در جدول «توسعه پایدار»، چه موقعیتی
 قرار دارند؟
من به عنوان یک شهروند و به عنوان فردی که از طرف پدر ؛محمودآبادی و از طرف مادر؛ نوری هستم و همچنین به‌عنوان یک کارشناس در مسائل سیاسی و مدیریتی،  از این موضوع رضایتی ندارم و باور دارم بسیاری از مشکلات مردم در این منطقه، به دو نکته برمی‌گردد، اول اینکه مطالعات خوبی در شناسایی اولویت‌ها و پیگیری مطالبات مردمی صورت نمی‌گیرد ضمن این‌که در چینش برخی مدیران شهرستان، داشتن ارتباطات سیاسی اولویت بوده است و بسیاری از جوانان نخبه و متخصص در خارج از محمودآباد-یا در مرکز استان و یا در پایتخت- حضور دارند اما تمایلی به استفاده از این ظرفیت در میان برخی مدیران دیده نمی‌شود و یکی از سوالات  و انتقادات مهم مردم از نماینده و مدیران ارشد اجرایی نور و محمودآباد دارند همین است.
• از نظر شما ظرفیت‌های طبیعی منطقه
 چه چیزهایی هستند؟
ظرفیت طبیعی و خداداد منطقه بسیار بالا است و حقیقتاً در این مجال کوتاه، نمی‌توان به همه پرداخت و تنها به چند مورد از آن اشاره می‌کنم،  محمودآباد  بیش از 33 کیلومتر ساحل دارد، سرخرود یکی از کانون‌هایی است که در این فصل سال،  میزبان گردشگران خارجی و مهمانان داخلی است که به دلیل مهاجرت قوها، به این منطقه می‎آیند درحالی‌که موضوع «پرنده‌نگری» یکی از شاخه‌های «اکوتوریسم» است اما در حد انتظار نتوانستیم از این ظرفیت بهره ببریم. کشاورزی و صنایع تبدیلی در این منطقه می‌تواند «پیش‌رانِ اقتصاد محلی» باشد اما به آن توجهی نشد.
• چالش‌های حوزه انتخابیه  از نظر شما
چیست؟
بیکاری جوانان فارغ‌التحصیل که خود یکی از مقدمات فساد است در نور، محمودآباد و سرخرود بیداد می‌کند، جنگل‌هایی که در معرض نابودی قرار دارند، موضوع زباله و پسماند و فاضلابی که به دریا ریخته می‌شود و هم برای زیست‌بوم منطقه خطرناک است و هم برای سلامت اهالی منطقه و میهمانان خطری جدی محسوب می‌شود، وضعیت راه‌ها و جاده‌های منطقه و ساماندهی کشاورزی در نور و محمودآباد، جاده‌ای که به سمت لاویج می‌رود و فاضلاب‌های شهرک صنعتی چمستان و موارد بسیار دیگری که زمان طرح همه آن در این مجال نیست و باید تدبیری برای آن اندیشیده شود.
• کلیدی‌ترین مشکل  منطقه را در چه
 چیزی  می‌دانید؟
در نگاه من «وحدت، همگرایی و هم‌افزایی» کلید پیشرفت است اما در تمام استان، این مشکل وجود دارد و  می‌بینم  که  برخی مدیران  نگاه کلان و همدلانه ندارند، همین چندماه اخیر برخی از نمایندگان، تجزیه و تقسیم مازندران را مطرح کردند و برخی نیز سخن از جدایی تنکابن و رامسر از مازندران و الحاق آن به گیلان سخن گفتند اما  باور قلبی  من این است که هیچ‌کدام از اینها،  راه حل نیست بلکه به مشکلات اضافه می‌کند و اگر ما قصد توسعه پایدار را داریم باید دست در دست هم بگذاریم و هم در حوزه انتخابیه محمودآباد و نور و هم در تمام استان، تنها می‌توانیم با وحدت  و هم‌افزایی به توسعه متوازن برسیم. ما نخبگان زیادی داریم از رامسر تا گلوگاه، اگر از این ظرفیت بهره می‌گرفتیم، امروز این مشکلات را نداشتیم و مشکل این است که 12 نماینده، وفاق ندارند، اگر داشتند امروز ما در این
 جایگاه نبودیم.
• درخصوص سپردن امور به جوانان  و بانوان
چه نظری دارید؟
جوانان ما هم تعهد لازم را دارند و هم تخصص دارند ضمن اینکه قدرت ریسک‎پذیری بالایی دارند، درخصوص بانوان نیز باید تجدید نظری صورت گیرد و از این قشر در کرسی‌های تصمیم‌گیری استفاده بیشتری شود و نظر شخصی من این است که مدیران شهرستان محمودآباد و نور در توجه به جوانان و بانوان و همچنین توجه ویژه به گسترش فضاهای ورزشی  کم گذاشتند و ما نباید از این مسائل غافل شویم، توجه به جوانان، توجه به بانوان و همچنین گسترش فضاهای ورزشی برای این دو قشر موجبات کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی