جستجو

وزیر علوم در ساری:
 
ایران در سال ۲۰۲۰ جایگاه علمی خوبی دارد
 
 
 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری معتقد است ؛  با ارزیابی‌های انجام شده و داده‎های موجود، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۰ جایگاه علمی خوبی در جهان خواهد داشت.
دکتر منصور غلامی در نشستی که با حضور جمعی از رؤسا و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرهای همجوار در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر برگزار شد، افزود: بر اساس داده‌های معتبر بین‌المللی نام بیش از ۴۰ دانشگاه ایران در زمره یک هزار دانشگاه برتر جهان قرار گرفته که رتبه برخی از دانشگاه‌های ما در این میان زیر ۵۰۰ و برخی دیگر بین ۵۰۰ تا یک هزار است.
وی با تاکید بر اینکه جایگاه علمی ایران و دانشگاه‌های کشور بر اثر فعالیت در حوزه‌های علمی و تحقیقاتی ارتقاء یافته و به روز است، گفت: آنچه که باید هم اکنون در کشور مورد تاکید قرار گیرد کاربردی کردن نتایج و یافته‌های علمی است و خوشبختانه دانشگاه‌های ما روی این محور در حال تلاش هستند.
وزیر علوم توضیح داد: از دو دهه پیش با شکل گیری پارک‌های رشد و علم و فناوری جریان عملیاتی کردن نتایج تحقیقات علمی و کاربردی کردن پژوهش‌ها را فعال کردیم و امروز در حوزه وزارت علوم بیش از ۱۹۵ مرکز رشد و در دانشگاه‌های کشور نیز بیش از ۴۳ پارک علم و فناوری فعال است.
وی افزود: در این مجموعه‌ها از صاحبان ایده‌ها تا شرکت‌های کوچک فناور و شرکت‌های دانش بنیان فعال هستند و بعضی از این شرکت‌ها امروز جزو شرکت‌های پیشرو حوزه اقتصادی کشور هستند ولی در مجموع این جریان، یک جریان جوان است که قطعا آینده کشور در پیش روی این فعالیت‌ها است.
غلامی گفت: خوشبختانه دانشگاه‌های ما این ظرفیت را به خوبی کسب کرده‌اند و توانسته‌اند در این  بخش‌ها به موفقیت‌هایی دست یابند و در مجموع دانشگاه‌های تخصصی و ماموریت محوری مانند دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) و سایر دانشگاه‌های دستگاه‌های مختلف به ویژه دانشگاه‌هایی که در حوزه نظامی فعالیت دارند، در این بخش موفق‌تر بوده‌اند.
وزیر علوم همچنین با تمجید از فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی در دانشگاه‌های نظامی کشور، اظهار داشت: نتایج بررسی‌ها نشان داده که مجوزهایی که به دانشگاه‌های نظامی داده می‌شود کاملا دقیق و منطبق با استاندارد انجام می‌شود و امروز در مجموعه‌های نظامی از این حیث خیال ما راحت است.
وی با اظهار اینکه خواسته‌ها و انتظاراتی هم که مراکز علمی و دانشگاهی نظامی از وزارت علوم دارند یک خواسته کاملا منطقی و قابل پیگیری است، افزود: امروز نظام جمهوری اسلامی به واسطه برخورداری از نیروهای نظامی و دفاعی به خود می‌بالد و افتخار می‌کند و این موضوع یک واقعیتی است که دستاوردهای نسل جوان، استادان جوان و دانشجویان جوان بوده است.
غلامی با اشاره به اینکه تجربه‌ای که در دوران هشت سال دفاع مقدس به دست آمده دستمایه علمی و تجربه گرانقدری در تربیت نیروهای نظامی از سطوح فرماندهی گرفته تا رده‌های پایین تر بوده است، گفت: خوشبختانه آثار و علائمی که در خلیج فارس اخیرا رخ داده و یا مانورهای نظامی که در کشور دیده شده، تاثیرگذاری آن در عرصه بین‌المللی ‌به ویژه در طی دو سال گذشته از نتایج این دانشگاه‌ها است و این موضوع، موضوع بسیار جدی است و به همین خاطر همه وظیفه داریم در این حوزه کمک کنیم تا بتوانیم این زحمات به نتیجه برسد. وی افزود: امروز در حوزه علم و دانش در کشور  می‌توان به عنوان یک سرمایه گذاری در عرصه جهانی با توجه به رقابت‌هایی که روز به روز تنگ تر و بیشتر می‌شود باید به آن نگریست و به حساب آورد. وی اظهار داشت: اگرچه در این سال‌ها گاهی در حوزه علمی و تحقیقاتی رشد خوبی داشته‌ایم اما ظرفیت‌های که در کشور وجود دارد، ظرفیت‌های قابل توجهی است. وزیر علوم با قدردانی از مجموعه دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر به خاطر موفقیت‌های کسب شده در این مرکز علمی، وعده داد به هر شکل ممکن به این دانشگاه در حل مشکلاتش کمک کند./ایرنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی