جستجو

گزارش «خبرشمال» از اوضاع این روزهای بازار خرید و فروش پرندگان
     در فریدونکنار؛
 
بگذاریم پرندگان مهاجر   
ترانه‌خوان شوند
 
 
 

 مائده مطهری زاده/


بدن پرندگان وحشی مخزن ویروس آنفلوانزاست.
این جمله را یک فعال محیط زیست در گلستان گفته است و ما را به یاد فروش پرندگان وحشی در بازار فریدونکنار
انداخته است.
بازاری که اکنون از خانه اصلی خود دور شده و کاسبان و مشتریانش را در جای دیگری به سوی خود فراخوانده است.
6 آبان ماه امسال بود که ایرنا طی گزارشی از آغاز فعالیت بازار پرنده فروشی فریدونکنار پرده برداشت.
بنا بر این گزارش، بازار پرنده فروشی فریدونکنار امسال نه در جای قبلی و یا مکانی که قرار بود در حاشیه شهر در نظر گرفته شود، بلکه در نزدیکی بازار ماهی فروشان شروع به کار کرده و این در حالی است که بازار اصلی و سنتی پرونده فروشی فریدونکنار سال گذشته به دستور اداره کل محیط زیست و شورای تامین استان مازندران غیر قانونی خوانده و برچیده شد.

*بازار جدید فروش پرندگان در فریدونکنار
در بازدیدهای میدانی مشخص شده است که این بازار اگرچه دیگر مثل سابق حاوی تصاویر دلخراش و رقت‌بار از کشتار پرندگان مهاجر و کمیاب نیست، اما به سرعت و تنها چند روز بعد از آغاز فصل مهاجرت این پرندگان به راه افتاده و ضیافت رنگارنگی از لاشه پرندگان وحشی از خوتکا (پرلا) گرفته تا مرغابی، کشتل و چنگر برپا کرده است.
با بازگشایی و رونق بازار جدید، خبرنگاران به سراغ متولیان امر رفته و از آنها در خصوص وضعیت فروش و شکار پرندگان وحشی مطالبه‌گری کرده‌اند.
مدیرکل محیط زیست مازندران در حالی از فرهنگ‌سازی در سال‌های اخیر و آگاه‌سازی افکار عمومی تا توقف کامل شکار و صید پرندگان مهاجر خبر می‌دهد که وی چندی پیش نیز در گفت‌و‌گو با «خبرشمال» گفته بود که یک روش و ایده جدید برای حفظ معیشت از طریق شکار پرندگان و نه کشتار آنها به این شکل ترتیب داده شد که پرندگان (به استثنای گونه‌های در معرض خطر و حمایت شده) از جمله خوتکا و اردک‌‍، بعد از به تور افتادن توسط شکارچیان به تعاونی‌ها جهت زادآوری فروخته شوند تا به این شکل، علاوه بر درآمدزایی برای شکارچیان و دامگاه داران، نسل این گونه‌ها نیز به خطر نیفتد.
مدیرکل محیط زیست مازندران البته به این نکته نیز اشاره کرد که مساله پرنده فروشی و شکار پرندگان در فریدونکنار برای ساماندهی نیاز به همکاری دستگاه‌های دیگری همچون دامپزشکی و فرمانداری شهرستان فریدونکنار دارد و محیط زیست به تنهایی نمی‌تواند به این موضوع پایان دهد.

*فرمانداری فریدونکنار مسوول و متولی سلامت شهروندان است
به همین اعتبار مدیر روابط عمومی دامپزشکی مازندران در این ارتباط به «خبرشمال» گفت: شاید برای آنها که بازار سنتی (قدیم) فریدونکنار را ندیده بودند جالب و در عین حال عجیب باشد که همه سر و صداها و جار و جنجال‌هایی که به سرعت ابعاد ملی و بین‌المللی در این باره پیدا کرده بود، از یک فضا با عرض یک و نیم متر در 10 متر در حاشیه یکی از خیابان‌ها برخاسته بود؛ این مساله چنان تعجب‌‎آور بوده است که حتی دکتر گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌‎های واگیر وزارت بهداشت نیز در بازدید از این بازار به خنده افتاده و باورش نمی‌شد که آتش اینهمه جنایت علیه پرندگان وحشی که مسوولان را در پایتخت نیز بسیار دل نگران کرده و در گستره جهانی، مایه ننگ فریدونکنار شده است، از گور همین یک قطعه زمین 15 متری برخاسته است.
باکویی در ادامه و در جواب این نکته مدیرکل محیط زیست استان که پای دامپزشکی را به مساله بازار فروش پرندگان در فریدونکنار باز کرده است، اظهار داشت: اساسا بازار فروش پرندگان وحشی از آنجا که به عنوان واحد صنفی غیرمجاز (بدون کسب جواز و پروانه) فعالیت دارند، از حیطه نظارت دامپزشکی استان خارج هستند.
وی همچنین تاکید کرد: بر همگان روشن است که متولی اصلی شکار سازمان محیط زیست بوده با این توضیح که اگر شکاری وجود نداشته باشد، مسلما بازاری هم وجود نخواهد داشت.
باکویی مسوولیت فرمانداری شهرستان فریدونکنار را نیز بسیار سنگین دانسته و گفت: فرمانداری فریدونکنار به عنوان مسوول و متولی حفظ سلامت شهرستان باید به طور جدی به موضوع ورود کرده و نگذارد که اقلیتی (از روی آگاهی یا ناآگاهانه) سلامت و بهداشت عمومی منطقه را به خطر بیندازند.

*حتی یک مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است
 بر همین اساس بر آن شدیم تا با ترتیب دادن گفت‌و‌گویی با فرماندار فریدونکنار، از زوایای پنهان ماجرا پرده براندازیم.
محمدمهدی نصیری کناری، در این باره با بیان اینکه اساسا همه مجوزهای شکار و صید در تالاب ازباران و... توسط محیط زیست، صادر شده است.
نصیری با اشاره به اینکه فرمانداری فریدونکنار به هیچ عنوان بر روی سلامتی مردم معامله نمی‌کند ادامه داد: از زمان شروع به کارم در فرمانداری، هنوز حتی یک مورد گزارش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را مشاهده نکرده‌ام.
این مقام مسوول با بیان اینکه صید میراث معنوی منطقه فریدونکنار محسوب می‌شود، اظهار داشت: البته که ما با صید بی‌رویه و غیرمجاز پرندگان مخالفیم و بازار فریدونکنار باید به صورت کامل ساماندهی شود و به طور کلی بر آن هستیم تا نگاه گردشگری بر این عرصه
سایه براندازد.
وی با اشاره به بسته شدن بازار قدیمی و پر سر و صدای فریدونکنار، تأکید کردکه فعالیت بازار فعلی، کاملا قانونی است و همچنین به دلیل مقابله شدید ما با متخلفان، از آمار تورهای هوایی به شدت کاسته شده و امروز دیگر کمتر خبری از صیدهای غیرمجاز در تالاب‌های فریدونکنار به گوش می‌رسد.
نصیری کناری با اشاره به برخوردهای قانونی با صیادان و شکارچیان غیرمجاز و معرفی آنها به مراجع قضایی نیز گفت: در حال حاضر اکثریت قریب به اتفاق صیادان و شکارچیان دارای پروانه صید و شکار بوده و فعالیت‌شان به شکل قانونی انجام می‌پذیرد.

*سخن پایانی
صید چه به عنوان میراث فریدونکنار شناخته شود چه هر چیز دیگر، قطعا و یقینا توجیهی عقلانی برای کشتار پرندگان مهاجر نبوده و نیست.
محیط زیست، در رأس و فرمانداری فریدونکنار، دانشگاه علوم پزشکی و دامپزشکی مازندران در حاشیه باید هرچه زودتر تکلیف و موضع خود را نسبت به این مساله چالش برانگیز روشن کرده و نگذارند مردم و پرندگان وحشی مهاجر بیش از این تاوان ندانم کاری و تخلفات و جرائم عده‌ای معلوم‌الحال را که با لابی‌گری و نفوذ، به صید غیرمجاز اقدام می‌کنند بدهند!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی